آرامگاه نادرشاه

بررسی کوتاه آرامگاه نادرشاه

نادرشاه افشارکه با لقب آخرین جهانگشای شرق شناخته می‌شود از پادشاهان قدرتمند ایران است.و اکنون ارامگاه وی از پربازدیدترین مکان های تاریخی مشهد به شمار می رود. مجموعه باغ موزه نادری که شامل آرامگاه نادرشاه، موزه نادری و باغ نادری میباشد، در سال ۱۳۴۲ خورشیدی توسط طرح هوشنگ سیحون ساخته شد.این مجموعه مشتمل بر قسمت مرکزی که محل تدفین نادرشاه می‌باشد و تالار موزه اسلحه دوره‌های مختلف تاریخ ایران و تالار موزه آثار مربوط به دوران نادرشاه می باشد.

درسال 1145 هجری قمری به دستور نادر شاه آرامگاهی کوچک در بالا خیابان مشهد، مجاور چهارباغ شاهی و روبروی حرم امام رضا از خشت و گل ساخته شد.و زمین های اطراف ارامگاه نیز وقف آن اختصاص داده شد. با اتمام حاکمیت جانشینان بر خراسان به تدریج زمین های اطراف به فروش رسید و آرامگاه را به ویرانی کشاند. تا اینکه به همت سرداد معظم عبدالحسین تیمورتاش در سال 1294 طرح بازسازی آرامگاه وارد مجلس و طرح با همراهی ملک الشعرای بهار به تصویب نمایندگان رسید.

در مصالح آرامگاه به منظور تداعی مقبره ساخته شده توسط شخص نادر شاه از سنگ های بسیار بزرگ گرانیتی کوهسنگی مشهد استفاده شده است. برای پوشش ارامگاه طرحی به مانند چادر عشایری که یاداور محل دنیا امدن و کشته شدن نادر شاه بود، در نظر گرفته شد. در همین راستا از سنگ‌های مرمر اُخرایی رنگ مراغه برای پوشش داخلی ارامگاه استفاده شد تا تدایی کننده قتل نادر شاه باشد.

در نزدیکی آرامگاه تندیس بسیار زیبا و عظیم نادرشاه همراه با سه تن از همراهانش درست به ابهت و صلابت صاحب آرامگاه، بالای سکویی با دوازده پله خودنمایی میکند که بدست توانا استاد ابوالحسن صدیقی طراحی و توسط کارخانه بروتی ایتالیا ساخته شده است.

مجموعه باغ موزه نادری آرامگاهی دیگر را نیز در خود جای داده است. کلنل محمدتقی خان پسیان از نظامیان دوره قاجار و اولین ایرانی که دوره آموزشی خلبانی دیده اند،در کنار نادر شاه ارمیده است. اقای هوشنگ سیحون طراحی سنگ آرامگاه کلنل را به عهده گرفت.

بعضی از اطلاعات مهم درباره آرامگاه نادرشاه

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

تور های مشهد


هتل های نزدیک


مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش

  • حقایق جالب در مورد کیش

    جزیره‌ی کیش   یکی از مهم‌ترین مقصدهای گردشگری در ایران محسوب می‌شود. در این مقاله با حقایق و نکات جالبی از این جزیره آشنا می‌شوید. جزیره‌ی کیش که در استان هرمزگان واقع شده است از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری در ایران به شمار می‌رود. ساحل نقره‌ای، آب‌های نیلگون و آفتابی، تفریحات آبی و مراکز خرید متنوع […]

  • فرودگاه استانبول، بزرگترین فرودگاه جهان

          فرودگاه جدید استانبول   که به‌تازگی در این شهرافتتاح شده، در قسمت اروپایی ترکیه قرار دارد و اکنون، عنوان بزرگ‌ترین فرودگاه جهان را یدک می‌کشد. با افتتاح این فرودگاه، فرودگاه آتاتورک تعطیل شده است.   استانبول با تاریخ غنی و موقعیت جغرافیایی خاص، یکی از برترین مقاصد گردشگری جهان محسوب می‌شود و […]

  • 18 جاذبه اصلی دبی

    دبی شهر خارق العاده جهان اغلب وقتی قصد سفر به کشوری رو دارید قبل از سفر جاذبه ها، هتل ها و نقاطی که مربوط به اون شهر هست رو جمع آوری می کنید و بر اساس تعداد شب هایی که اقامت دارید اولویت بندی می کنید که که کدوم از این جاذبه ها رستوران ها […]