بررسی کوتاه خانه ملک

ملک ملک محل سکونت حاج حسین ملک در ضلع شرقی خیابان امام خمینی (ره) واقع شده است.این خانه زیبا موقوفی در زمینی1659 مترمربع و زیربنای 600متر مربعی،با معماری تلفیقی به طوری که نماسازی ها طبق معماری سنتی و پلانهای اجرا شده بر اساس معماری اروپایی، در اواخر دوره قاجار و اوایل قرن چهارم بنا شده است.

این خانه تاریخ و بسیار زیبا درتاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۷۷ با شماره ۲۱۱۵ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بنای فعلی خانه ملک در اصل بخش بیرونی مِلک مَلک می باشد و بخش اصلی وسیعتر از باقی مانده فعلی بوده که متاستفانه بخش اندرونی تخریب شده است. بخش بیرونی دو طبقه ای شامل پذیرایی وسیع خانه و شومینه زیبای گچبری، با سقفی چوبی و منبت کاری شده می باشد. باستان شناسان در حفاری های صورت گرفته با تنها نمونه تاریخی حمام خصوصی در حیاط و باغ خانه رو به رو شده اند.این حمام با 127 متر شامل قسمت های میان در، گرمخانه، سرویس بهداشتی، نمازخانه، آتش دان و محل انبار چوب و مواد سوختنی، معماری خاص اسلامی در زیرزمین با تزیین شده است.

هم اکنون در خانه ملک، کارگاه سفال و سرامیک و لعاب کاری، کارگاه معرق و منبت، کارگاه های بافت فرش و گلیم، کارگاه سوزن دوزی و انواع دوخت های سنتی، کارگاه تذهیب و مینیاتور، کارگاه تذهیب و مینیاتور، کارگاه جلدسازی، سوخت و چرم بری و صحافی سنتی برگزار می شود.

بعضی از اطلاعات مهم درباره خانه ملک

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

هتل های نزدیک