روستای زشک

بررسی کوتاه روستای زشک

در فاصله 30 کیلومتری شهر مشهد و در امتداد جنوب شرقی رشته کوه بینالود و در سرچشمه دره شاندیز روستایی با نام زشک قرار دارد. روستایی ییلاقی که با طبیعت بکر و زیبا و آب و هوایی خنک به منطقه ای توریستی و تفریحی تبدیل شده است. لغت زشک از دو کلمه زو و اشک به معنی چشمه های جوشان برگرفته شده است. وجود چشمه سارهای متعدد روستا، موجب انتخاب نام زشک برای آن گردیده است. چشمه های جوشیده از دل زمین که منشا رود خانه های روستا است. در حالی که با چشم اندازهای زیبا و اعتدال آب و هوا و باغ های سرسبز میوه از بهترین و پرجمعیت ترین ییلاق استان است. به طوری که در فصل تابستان جمعیت آن قریب به 8هزار نفر می رسد.

باغ داری، پرورش دام و طیور و شیلات و صنایع دستی شغل عمده مردم زشک است. بهترین محصول تولید باغات منطقه گیلاس و آلبالو بوده و محصولاتی هم چون هلو، زردآلو، سیب، گلابی و گردو نیز از باغات برداشت می شود. سطح روستا از درختچه های کلپوره، شاهدانه، سماق، تمشک و اکلیل کوهی پوشیده شده است.

روستای زشک از اخرین روستاهای مسیر صعود به قله شیر باد است. قله با ارتفاع ۳ هزار و ۳۳۹ متری بلندترین قله ی رشته کوه بینالود که به بام خراسان معروف می باشد. مسیری پاکوب از حاشیه ی رودخانه به سمت ارتفاعات راه صعود به قله است.یکی دیگر از قله های کوهستان بینالود، قله چمن ۳ هزار و۴۰ متر ارتفاع در دامنه های شمالی روستا زشک قرار دارد. این قله به خاطر داشتن شیب ملایم یکی از بهترین قله های منطقه برای کوهنوردی های سبک  بوده و پیست اسکی آن یکی از لذت بخش ترین تفریحات منطقه شناخته شده است.

منطقه زشک با هم جواری این دو قله همراه مورد توجه ورزشکاران و ورزش دوستان قرار داشته است. در عین حال رستوران ها و امکانات رفاهی ساخته شده و همچنین طرح در حال احداث تله کابین زشک می تواند نقش به سزایی در جذب مسافر و رونق هرچه بیشتر منطقه داشته باشد.در دامنه شرقی قله شیرباد دره ای سرسبز که سرچشمه رودخانه زشک را دربر دارد با نام دره نِهِل وجود دارد. چشمه خروشان نِهِل که موجب سرسبزی چمنزاری اولنگ نیز می باشد و راه صعود دیگری به قله شیرباد است. در کنار چشمه پر آب و سر سبزی دره شاهد رویش گل های بابونه نیز، در حاشیه رودخانه هستیم.

در فاصله 4 کیلومتری روستا زشک یکی از پر آب ترین چشمه های ییلاق های مشهد با نام چشمه قلقلی قرارگرفته است. آب همانند لوله ای ترکیده از این چشمه می جوشد. چشمه قلقلی در ابتدای مسیر صعود به قله های فِلِسکه، شیرباد و چمن می باشد.

بعضی از اطلاعات مهم درباره روستای زشک

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

تور های مشهد


هتل های نزدیک


مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش

  • حقایق جالب در مورد کیش

    جزیره‌ی کیش   یکی از مهم‌ترین مقصدهای گردشگری در ایران محسوب می‌شود. در این مقاله با حقایق و نکات جالبی از این جزیره آشنا می‌شوید. جزیره‌ی کیش که در استان هرمزگان واقع شده است از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری در ایران به شمار می‌رود. ساحل نقره‌ای، آب‌های نیلگون و آفتابی، تفریحات آبی و مراکز خرید متنوع […]

  • فرودگاه استانبول، بزرگترین فرودگاه جهان

          فرودگاه جدید استانبول   که به‌تازگی در این شهرافتتاح شده، در قسمت اروپایی ترکیه قرار دارد و اکنون، عنوان بزرگ‌ترین فرودگاه جهان را یدک می‌کشد. با افتتاح این فرودگاه، فرودگاه آتاتورک تعطیل شده است.   استانبول با تاریخ غنی و موقعیت جغرافیایی خاص، یکی از برترین مقاصد گردشگری جهان محسوب می‌شود و […]

  • 18 جاذبه اصلی دبی

    دبی شهر خارق العاده جهان اغلب وقتی قصد سفر به کشوری رو دارید قبل از سفر جاذبه ها، هتل ها و نقاطی که مربوط به اون شهر هست رو جمع آوری می کنید و بر اساس تعداد شب هایی که اقامت دارید اولویت بندی می کنید که که کدوم از این جاذبه ها رستوران ها […]