بررسی کوتاه غار نمکدان قشم

اینجا طولانی‌ترین غار نمکی دنیاست که در آثار طبیعی ملی ثبت شده و طولش بیشتر از ۶ کیلومتر است. غار نمکدان، بخشی از ژئوپارک قشم به‌حساب می‌آید و ارزش طبیعی زیادی دارد.

حدود نیم ساعت امکان پیاده‌روی در غار را داریم، اما اگر بخواهیم جلوتر برویم، به تجهیزات غارپیمایی و راهنما نیاز است. در طول این نیم ساعت صحنه‌های خیلی قشنگی پیش روی ماست.

این غاری که می‌بینیم، عمری ۵۰۰ میلیون ساله دارد و کارشناسان شکل‌گیری آن‌را متعلق به قبل از دوره کامبرین( یکی از دوره‌های زمین‌شناسی از دوران دیرینه‌زیستی) می‌دانند. لایه‌های نمکی چند رنگی که در غار تشکیل شده، هر کدام ده‌ها هزار سال قدمت دارد، به همین دلیل بهتر است به هیچ‌کدام از قندیل‌های نمکی دست نزنیم و هوس نکنیم تکه‌ای از آن را برای خودمان برداریم.

ما با نمک معمولی سر و کار نداریم. این نمک‌ها خاصیت درمانی دارند. می‌گویند نفس کشیدن در هوای غار، حساسیت و آسم را تسکین می‌دهد. اینجا مثل نمایشگاهی‌ست که تابلوهایش از نمک ساخته شده.

همین‌طور که در غار راه می‌رویم، زیر پایمان بلورهای شیشه‌ای را می‌بینیم که همه از نمک درست شده‌اند. ممکن است در کف غار جوی آبی هم ببینیم که حجم نمک خیلی زیادی دارد. آب نمک درون غار در بعضی جاها مثل آینه عمل می‌کند و زیبایی غار را دوبرابر نشان‌مان می‌دهد.

بالاخره در غار  به جایی می‌رسیم که نمی‌شود ایستاده از آن رد شد. و از اینجا به بعد است که به تجهیزات کامل نیاز داریم. در تابلوی راهنمای غار به گردشگران هشدار داده شده که مراقب شکستن لایه‌های نمک باشند.

غار نمکی تا همین چند وقت پیش قرار بود در فهرست یونسکو قرار بگیرد، اما به‌دلیل گودبرداری ناحیه جلوی غار، فعلا از این فهرست کنار گذاشته شده.

بازدید از غار نمکی قشم رایگان است. جای شلوغی نیست و بهتر است روز را برای رفتن به آن انتخاب کنیم. امکانات رفاهی خاصی در حوالی غار درنظر گرفته نشده، اما تابلوی راهنما ما را به غار می‌رساند.

وسایل موردنیاز

غار روشنایی ندارد، پس بدون هدلایت و چراغ‌‌قوه کاری از پیش نمی‌بریم.

بعضی از اطلاعات مهم درباره غار نمکدان قشم

اشتراک گذاری در شبگه های اجتماعی

مجله آنلاین آسمان پرستاره کیش

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری آسمان پرستاره کیش

  • حقایق جالب در مورد کیش

    جزیره‌ی کیش   یکی از مهم‌ترین مقصدهای گردشگری در ایران محسوب می‌شود. در این مقاله با حقایق و نکات جالبی از این جزیره آشنا می‌شوید. جزیره‌ی کیش که در استان هرمزگان واقع شده است از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری در ایران به شمار می‌رود. ساحل نقره‌ای، آب‌های نیلگون و آفتابی، تفریحات آبی و مراکز خرید متنوع […]

  • فرودگاه استانبول، بزرگترین فرودگاه جهان

          فرودگاه جدید استانبول   که به‌تازگی در این شهرافتتاح شده، در قسمت اروپایی ترکیه قرار دارد و اکنون، عنوان بزرگ‌ترین فرودگاه جهان را یدک می‌کشد. با افتتاح این فرودگاه، فرودگاه آتاتورک تعطیل شده است.   استانبول با تاریخ غنی و موقعیت جغرافیایی خاص، یکی از برترین مقاصد گردشگری جهان محسوب می‌شود و […]

  • 18 جاذبه اصلی دبی

    دبی شهر خارق العاده جهان اغلب وقتی قصد سفر به کشوری رو دارید قبل از سفر جاذبه ها، هتل ها و نقاطی که مربوط به اون شهر هست رو جمع آوری می کنید و بر اساس تعداد شب هایی که اقامت دارید اولویت بندی می کنید که که کدوم از این جاذبه ها رستوران ها […]