کاخ العالم مسقط، کاخ تشریفاتی سلطان عمان

شرح

کاخ العالم که یک نقطه ساحلی در بندر مسقط قدیمی را اشغال کرده است، کاخ رسمی تشریفاتی سلطان عمان است. ستون های قارچی شکل و نمای رنگی طلایی و آبی، آن را به یکی از جذاب ترین مناظر مسقط تبدیل کرده است. کاخ العالم که با نام‌ قصر سلطان قابوس نیز شناخته می‌شود، یکی از شش اقامتگاه سلطنتی سلطان قابوس واقع در مسقط است. اقامتگاه پادشاه حاکم آن زمان در سال 1972 ساخته شد که دارای تاریخ 200 ساله است. این کاخ به دلیل معماری پر زرق و برق اسلامی خود که توسط باغ سرسبز و بندر موترا احاطه شده، معروف است.

کاخ العالم مسقط
کاخ العالم در قلب مسقط قدیم واقع شده است و توسط قلعه های الجلالی و آل میرانی احاطه شده است

کاخ العالم توسط سلطان بن احمد که هفتمین جد مستقیم سلطان قابوس است ساخته شد. در ابتدا بیت العالم نام داشت و در سال 1972 به عنوان یک اقامتگاه سلطنتی بازسازی شد. با این حال، بازدیدکنندگان فقط اجازه دیدن کاخ را از بیرون دروازه ها خواهند داشت و می توانند از آنجا عکس بگیرند.

سلطان قابوس به ندرت در کاخ العالم می ماند زیرا به نظر می رسد که سایر اقامتگاه های خود در السیب یا منه را ترجیح میداد. با این حال، این کاخ بیشترین استفاده را برای پذیرایی از مهمانان رسمی عالی رتبه داشت و در گذشته میزبان افرادی مانند ملکه انگلیس و ملکه هلند بود.

تاریخچه کاخ العالم

کاخ العالم در محلی ساخته شده است که قبلاً به عنوان سفارت انگلیس استفاده می شد. طبق افسانه ها، قبلاً یک کنده میله پرچم وجود داشت و اعتقاد بر این بود که به هر برده ای که آن را لمس کند آزادی داده می شود. پادشاهان قبل از سلطان قابوس در بیت العالم زندگی می کردند که قبل از ساخت کاخ العالم در سال 1972 ویران شد.

تاریخچه کاخ العالم مسقط
از دیگر جاذبه های نزدیک به کاخ العالم می توان به موزه الزبیر، کاخ البوستان و ساختمان های جدید شورای عمان و موزه ملی اشاره کرد.

سازه و معماری

کاخ العالم مظهر معماری پیچیده اسلامی است. این کاخ با باغ‌ها و ساختمان‌های دولتی که کف‌های مرمر سفید و صیقلی دارند، به عنوان یک شاهکار کلاسیک شناخته می‌شود. مجموعه کاخ به طرز چشمگیری در صحنه مدیریت شده و با چهار ستون طلایی و آبی منحط احاطه شده است. علیرغم اینکه کاخ تشریفاتی سلطان عمان است، اما به داشتن یک استخر، آبگرم و باغ های دیواری نیز معروف است.

اگر نگاهی به ساختمان‌های دولتی در مجاورت کاخ بیندازید، معماری سنتی عمانی را خواهید دید که از طریق پشت بام‌های خرطومی، کرکره‌های پنجره‌ها و بالکن‌های چوبی منعکس می‌شود.

سازه و معماری کاخ العالم
کاخ العالم توسط قلعه های الجلالی و میرانی احاطه شده است که متأسفانه هر دو برای بازدید عموم آزاد نیستند. هر دو قلعه در قرن شانزدهم و در زمان حمله پرتغالی ها به مسقط ساخته شدند

نکاتی برای بازدید از کاخ العالم

با خرید تور مسقط می توانید چه در طول روز که ستون ها به زیبایی در مقابل آسمان آبی ایستاده اند یا در طول شب که کاخ به طور باشکوهی روشن شده است، از کاخ دیدن کنید.
برای دید بهتر از کاخ، می توانید در امتداد جاده العالم رانندگی کنید و وسیله نقلیه خود را در پشت کاخ پارک کنید، یعنی نزدیک موزه فرانسوی عمان.

نحوه رسیدن به قصر العالم

از آنجایی که مسقط دارای سیستم حمل و نقل عمومی ساده است، می توانید بدون مشکل با اتوبوس به کاخ العالم برسید. برای رسیدن به قصر، باید سوار اتوبوس مسیر 4 شوید که شما را به بیرون از کاخ هدایت می کند. کرایه ها می تواند بین 1 تا 2 OMR هزینه داشته باشد.

 

میانگین زمان بازدید: ۲ ساعت

موقعیت جغرافیایی

کشور: عمان
شهر: مسقط
آدرس: Waterfront, Muscat, Oman
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی