Kish Ayani Houseخانه اعیانی کیش

شرح

حریره شهری باستانی در جنوب ایران است که قدمت آن بین اواخر دوره ساسانی و اوایل دوران اسلامی است. بقایای این شهر حاکی از آن است که این ناحیه شامل جمعیت زیادی بوده است. بر اساس کاوش‌های باستان‌شناسی، حریره از مجموعه‌های ساحلی، خانه‌های اعیانی، حمام، مسجد، کارگاه شیشه‌گری و قنات‌های قدیمی تشکیل شده است. خانه اعیانی، یکی از قدیمی ترین نمادهای خانه های خلیج فارس با سبک معماری خانه های یزد، اصفهان و کاشان به شمار می رود. کاشی هایی به شکل ستاره وجود دارد، که نماد ثروت و زندگی مجلل هستند و شبیه بناهای اصلی دوران ایلخانان مانند تخت سلیمان و سلطانیه است. این خانه در شهر حریره واقع شده است و نمایانگر خانه های قدیمی ایرانی در نزدیکی خلیج فارس است. قدمت این بنا به دوره ایلخانی باز می گردد.

خانه اعیانی کیش یکی از مناظر دیدنی شهر باستانی حریره در جزیره کیش است که در مقایسه با سایر جاذبه های جزیره در کیش کمی ناشناخته است. خانه اعیانی یکی از قدیمی ترین خانه های ایرانی است که چند خانواده در آن زندگی می کردند. نمونه های دیگر این خانه بیشتر در یزد، کاشان و اصفهان دیده می شود. از بقایای این خانه تاریخی مانند محوطه های وسیع کاشی های ستاره ای می توان حدس زد که متعلق به دوره ایلخانی است. کاشی ستاره کالاهای وارداتی از جزیره کیش به ایران در زمان ایلخانیان بوده و در ساخت تخت سلیمان و سلطانیه نیز از آن استفاده می شده است. با توجه به مصالحی که در این عمارت تاریخی و زیبا به کار رفته است، می توان گفت که این خانه متعلق به یکی از ثروتمندترین افراد شهر باستانی حریره در جزیره کیش بوده است. خانه عیانی کیش از بخش‌های مختلفی مانند آشپزخانه، مهمانسرا، ایوان و اقامتگاه بانوان تشکیل شده است. با دیدن هر قسمت با نکات تاریخی آن آشنا می شوید. پس از بازدید از خانه عیانی در شهر باستانی حریره از سایر مجموعه های تاریخی مانند مساجد، حمام ها و قنات های قدیمی خریره دیدن کنید. شهر باستانی حریره در 10 کیلومتری جزیره کیش در ساحل شمالی قرار دارد.

دکوراسیون نمای خانه اعیانی کیش
در ساخت و دکوراسیون نمای خانه، کاشی های ستاره ای شکل وجود دارد که نماد ثروت و زندگی مجلل هستند.

تاریخچه خانه اعیانی کیش

جزیره کیش یک مکان توریستی ایرانگردی با تعداد کمی جاذبه است، به طوری که هر ساله میزبان گردشگران زیادی است که به جزیره کیش سفر می کنند. یکی از قدیمی ترین جاذبه های دیدنی کیش خانه اعیانی است که حدود 10 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. خانه اعیانی کیش، اگرچه قسمتی از بخش قدیمی جزیره کیش است، اما بقایای این مکان به دوران حکومت ایلخانان بازمی گردد و قدمتی طولانی دارد.

خانه اعیانی کیش و شهر حراره کیش در ساحل شمالی جزیره کیش قرار دارند. گفته می شود که کاشی های ستاره ای شکل در این خانه ها، مانند کاشی هایی که در زمان زائران در بنای بناهای تاریخی استفاده می شد، دلیل تعلق این خانه ها به افراد ثروتمند و مهم بوده و علت نامگذاری آن همین امر در مورد خانه به عنوان مجلس اعیان صادق است. کاشی ستاره در آن زمان از طریق جزیره کیش وارد کشور می شد . همین موضوع نشان می دهد که این عمارت متعلق به یکی از ثروتمندترین افراد کیش است.

از قسمت های مختلف خانه عیانی کیش میهمانان می توانند از خانه، آشپزخانه، ایوان و خانه بانوان بازدید کنند. هر قسمت از این خانه دنیایی از حرف و خاطره دارد و به همین دلیل طرفداران زیادی دارد.به شما نیز پیشنهاد می کنیم، در تور کیش خود از این جاذبه قدیمی دیدن کنید. جالب اینجاست که با توجه به نتایج کاوش‌های باستان‌شناسی که امروزه در قلعه باستانی حریره انجام می‌شود، گفته می‌شود که مجموعه ساحلی از خانه اعیانی کیش، حمام، مساجد و قنات‌های قدیمی تشکیل شده است.

قبرها و خرابه های شهر قدیمی حریره حدود 120 هکتار وسعت دارد و از شهرهای بزرگ منطقه به شمار می رود. اتاق ها و سقف ها و پوشش کلی فانوس دریایی کیش تقریباً از بین رفته است و تنها کسری از طاق های سنگی آن باقی مانده است. این مجموعه درست در کنار دریا قرار گرفته و معماری متفاوتی دارد. خانه اعیانی کیش مجموعه ای از کانال های افقی و عمودی و چاه هایی است که در گوشه و کنار خانه قرار دارند. خانه اعیانی کیش مجموعه ای بسیار جالب و کمیاب است که عملکرد آن هنوز مشخص نیست. پس از مطالعه این محوطه زیبا و تاریخی، باستان شناسان به این نتیجه رسیدند که این مکان برای فعالیت ماهیگیری و دسترسی آسان به دریا ساخته شده است، شاید دلیل دیگر احداث خانه اعیانی کیش ایجاد کانالی برای فرار از تهاجم شهر بوده است.

خانه اعیانی در شهر باستانی حریره
خانه اعیانی کیش یکی از مجموعه‌های موجود در شهر حریره کیش است که نمایانگر چندین خانه قدیمی متعلق به اراضی ایرانی، کاشان و یزد است.

قسمت های مختلف این خانه باستانی

خانه اعیانی کیش شامل حمام با حیاط های مختلف است. این ساختمان دارای بخش هایی از جمله خانه سوزان، خانه گرم و حمام (کوره حمام) است. حمام خانه در قسمت جنوبی بنا قرار دارد و از راهروها جدا می شود. دو اتاقک کوچک و بزرگ در جنوب خانه وجود دارد که قسمت آخر ساختمان را تشکیل می دهند. باستان شناسان می گویند این حمام یکی از منحصر به فردترین و قدیمی ترین حمام های ایرانی است که توسط باستان شناسان کشف شده است. این مجموعه در دو دوره مختلف ایلخانی و تیموری ساخته شده است و همین امر باعث شده است که این مجموعه برای باستان شناسان و مورخان ارزش زیادی داشته باشد. یکی از بهترین تورهای ایرانگردی را انتخاب کنید و از تماشای آن لذت ببرید.

جالب است بدانید که این حمام به دلیل طراحی خاصی که دارد به نظر خصوصی بوده است اما این حمام یک سرویس بهداشتی عمومی است که اکثر بومیان منطقه از آن استفاده می کنند. مسافرانی که از کشور زیبای ایران دیدن می کنند و به مکان های تاریخی علاقه مند هستند می توانند از این خانه زیبا دیدن کنند. خانه اعیانی کیش کمی با مرکز شهر فاصله دارد، اما گردشگران کیش می توانند برای بازدید از این خانه زیبا با اجاره ماشین به راحتی به آنجا برسند.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: کیش
آدرس: استان هرمزگان، كيش، جاده کرانه
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی