Baghou Village in Kishروستای باغو کیش

شرح

اگر به جزیره زیبای کیش سفر کردید، در کنار بازدید از جزیره کیش و جاذبه های آن در تور کیش، اگر برای آشنایی با سبک زندگی مردم بومی، از روستای باغو و دوران قدیم جزیره دیدن نکنید، بهترین لحظات سفر خود را از دست خواهید داد. و همچنین از هیاهوی شهر دور باشید و با تاریخ و سبکش از آرامش خاطر لذت ببرید. روستای باغو، نام پیرزنی 100 ساله که در جریان شکست جزیره کیش توسط پرتغالی ها در روستای باغو زندگی می کرد، نامگذاری شده است. برای رسیدن به روستای باغو در کیش باید به میدان غروب کیش که نزدیک کشتی یونانی است بروید و سپس به جاده باغو بروید تا به روستا برسید. در روستای باغو می‌توانید از خانه‌ها، مساجد و درختان کهنسال دیدن کنید و در کنار دوستان و اقوام از اوقات فراغت خود لذت ببرید. در این روستا می توانید از یکی از گونه های درختی کمیاب مانند درخت لاور که درختی انجیر با برگ های بیضی شکل است دیدن کنید. مردم بومی روستای باغو در ورودی روستای سیاه چادرهای سنتی برپا کرده اند که گردشگران جزیره کیش می توانند با غذاهای محلی، غذاهای سنتی، جشن ها و مراسم سنتی روستا آشنا شوند.

روستای باغو
روستای باغو

روستای باغو

جزیره کیش جزیره ای زیبا و گردشگری است که در شمال شرقی خلیج فارس واقع شده است. جزیره کیش که اغلب مروارید خلیج فارس نامیده می شود 90 کیلومتر مربع (36 مایل مربع) مساحت دارد. روستای تاریخی این جزیره جذاب که از دهه 1970 به یک استراحتگاه ساحلی تبدیل شده است که بازدیدکنندگان می توانند در آن شنا کنند، خرید کنند و سبک زندگی آرام و نسبتاً آزاد محلی را امتحان کنند. لذت‌گراترین نقطه ایران، کیش در حال رونق است. هتل‌ها، بلوک‌های آپارتمانی و مراکز خرید کیش باعث افزایش گردشگران شده است، به‌ویژه در زمستان، زمانی که در سرزمین اصلی سرد است. بازدید از اینجا راهی عالی برای تجربه ایران از منظری کاملا متفاوت است. می توانید در تور کیش در فضایی آرام از دریا، شن و آفتاب لذت ببرید.

اگرچه جزیره کیش این روزها در درجه اول یک مقصد گردشگری است، اما حدود 3000 سال است که سکونت داشته است و از زمان های قدیم به عنوان منبع خوبی از آب شیرین شناخته شده است. مردم بومی روستای باغو در ورودی روستا سیاه چادرهای سنتی برپا کرده اند که گردشگران جزیره کیش می توانند با غذاهای محلی، غذاهای سنتی، جشن ها و مراسم سنتی روستا آشنا شوند.

روستای تاریخی باغو
روستای تاریخی باغو

در روستای باغو

یکی از قدیمی ترین روستاهای جزیره کیش که قدمت آن به دوره قاجار می رسد. روستایی با درختان کهنسال فراوان از جمله روستاهای قدیمی که قدمت آن به دوران باستان جزیره کیش می رسد. این روستا با انواع درختان بومی مناظر زیبایی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد. همچنین مسجد متعلق به قرن نهم هجری قمری نیز در این منطقه قرار دارد. در روستای باگو، گله های گوشت گاو را می بینید که از طریق آبگرمی که روستاییان برای آنها ساخته اند به این منطقه سفر می کنند. همچنین در ابتدای روستا چادرهای سنتی را می بینید که در آنها نوع زندگی و آداب و رسوم مردم روستا را به تصویر می کشند.

در کنار تمامی تفریحات مدرن و هیجان انگیز، در کنار تمامی مکان های دیدنی، در کنار تمامی بازارهای جزیره کیش، بازدید از بافت سنتی و تاریخی جزیره نه تنها خالی از لطف نیست بلکه می تواند برای شما بسیار جالب و دیدنی باشد. روستای باغو یکی از این جاذبه های دیدنی کیش است که نباید از آن چشم پوشی کرد.

موقعیت جغرافیایی این روستا

این روستا در جنوب غربی جزیره قرار دارد، البته یکی از روستاهای واقع در بندرعباس است که در دهستان سرخون قرار دارد. برای سفر به این روستا با حرکت به سمت جنوب غربی جزیره و حرکت به سمت میدان غروب کیش وارد جاده باغو و در مسیر جاده باغو به روستاهای باغو می‌شویم.

علت نامگذاری این روستا

ین روستای تاریخی و گردشگری باغو در گذشته به قیس معروف بوده است. پیرزنی از قدیم الایام که جزیره کیش در تصرف پرتغالی ها بود در این روستا زندگی می کرد به همین دلیل نام روستا را از آن پیرزن مامان باغو گرفته اند. بازدید از روستای باغو و اماکن تاریخی آن برای آشنایی با سبک زندگی مردم بومی روستا تجربه ای تکرار نشدنی خواهد بود.

نامگذاری روستای باغو
نامگذاری روستای باغو

مکان های گردشگری روستای باغو

  • مسجد النبی
  • پارک دلیران
  • گله آهو
  • فیکوس بنگالنسیس

مسجد النبی

یکی از قدیمی ترین آثار روستای باغو و مسجد قدیمی آن مسجد النبی نام دارد که بنا به گفته اهالی روستا قدمت ساخت این مسجد قدیمی به سال 981 هجری قمری برمی گردد. در کنار این مسجد یک چاه آب قدیمی نیز وجود دارد.

پارک دلیران

در سالهای اخیر برای زیباسازی بیشتر جزیره کیش و با همت مردم این روستا پارکی به نام پارک دلیران به مساحت 60 هکتار طراحی و ساخته شده است. این موضوع باعث افزایش امکانات رفاهی و استفاده مناسب از زیبایی های طبیعی روستای باغو برای جذب بیشتر گردشگران شده است.

گله آهو

یکی دیگر از مکان های دیدنی این روستا منطقه ای به نام گله آهو است. مردم روستا برای حفظ آهو، فواره هایی برای آهوها در نظر گرفته اند. این امر باعث حضور بیشتر این حیوانات در روستاهای باغو شده است. آهوهای زیبا را می توان آنجا از نزدیک تماشا کرد.

مکان های گردشگری روستای باغو
مکان های گردشگری روستای باغو

فیکوس بنگالنسیس

درختی کهنسال با هزاران سال زندگی در این روستا به نام Ficus benghalensis وجود دارد. این درخت از خانواده انجیر است با این تفاوت که برگ های این درخت بیضی شکل است. این درخت ،میوه های کوچک قرمز رنگی به اندازه فندق دارد. با توجه به آب و هوای جنوبی ایران، فیکوس بنگلنسیس در مناطق دیگری مانند هرمزگان و بوشهر نیز می روید، اما یکی از نمونه های منحصر به فرد این درخت بی نظیر، فیکوس بنگالنسیس است که در روستای باغو جزیره کیش زندگی می کند.

مشاغل اهالی روستای باغو

اهالی که در این روستا زندگی می کنند جمعیت کمی ندارند و همین تعداد معدودی به دامداری می پردازند همچنین به دلیل داشتن خاک مساعد و حاصلخیز این روستا علاوه بر دامداری و کشاورزی نیز یکی از مشاغل اهالی روستا است. تولید عسل یکی از مشاغلی است که اخیراً مردم این روستا تولید و به مسافران فروخته اند و باعث رونق اقتصادی آنها شده است. در قسمت ورودی سیاه چادرها برپا شده و بومیان روستا با پخت نان محلی و برگزاری جشن ها و مراسم سنتی خود گردشگران را با آداب و رسوم خود آشنا می کنند.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: کیش
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی