canterbury cathedralکلیسای جامع کنتربری انگلیس

شرح

در کلیسای جامع Canterbury که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، یک نماد ملی را کشف کنید و بینشی از تاریخ انگلستان کسب کنید. این مکان که قدمت آن به سال 597 بازمی‌گردد، برای قرن‌ها اهمیت مذهبی داشته است و زائران را به محل قتل توماس بکت و بازدیدکنندگان علاقه‌مند به برج‌های قرون وسطایی، کلیساها و پنجره‌های شیشه‌ای رنگی آن می‌کشاند. کلیسای جامع کنتربری، تقریباً پنج قرن است که مقر روحانی کلیسای انگلستان بوده است. دیگر بناهای مهم کنتربری، کلیسای ساده سنت مارتین، قدیمی ترین کلیسای انگلستان است. ویرانه‌های کلیسای سنت آگوستین، یادآور نقش بشارت‌دهنده قدیس در هپتارکی از سال 597. و کلیسای جامع مسیح، ترکیبی نفس گیر از سبک رومی و عمود گوتیک، جایی که اسقف اعظم توماس بکت در سال 1170 به قتل رسید.

دیدنی های کلیسا
دیدنی های کلیسا

دیدنی های کلیسا

گشت و گذار در کلیسای جامع کنتربری یکی از بهترین کارهایی است که باید در تور انگلیس هنگام بازدید از کنت، “باغ انگلستان” انجام دهید. این سایت میراث جهانی یونسکو و جاذبه گردشگری محبوب به عنوان محل قتل توماس بکت در سال 1170 بدنام است، رویدادی که هنوز بازدیدکنندگان و زائران را مجذوب خود می کند. بکت به عنوان اسقف اعظم کنتربری، با شاه هنری دوم که در یک سوء استفاده آشکار از قدرت، به گروهی از مورد اعتمادترین شوالیه های خود دستور داد تا این جنایت را انجام دهند، راه خود را در پیش گرفت. تا به امروز، ایستادن در همان نقطه ای که بکت به قتل رسید، تجربه ای دلخراش باقی مانده است.

پیاده روی در ردپای تاریخ: زمین های کلیسای جامع

هیچ راه بهتری برای شروع بازدید خود از قدم زدن در اطراف کلیسای جامع کانتربری وجود ندارد، در حالی که در حال فکر کردن به شخصیت های تاریخی بسیاری که قبل از شما در اینجا قدم زده اند، از جمله پادشاهان و ملکه ها، اسقف اعظم و نویسندگان مشهور، فکر می کنید. قدم زدن در طول ساختمان نه تنها از نظر اندازه وسیع آن چشم اندازی را فراهم می کند، بلکه فرصتی است برای بررسی بسیاری از سبک های معماری مختلف آن، از جمله طاق های نورمن، شبستان گوتیک پسین و برج های خیره کننده.

پیاده روی در ردپای تاریخ: زمین های کلیسای جامع
پیاده روی در ردپای تاریخ: زمین های کلیسای جامع

یک ورودی بزرگ

همانطور که از طریق ایوان زیبای جنوب غربی وارد کلیسای جامع می شوید، فوراً تحت تأثیر عظمت شبستان و راهروهای بلند و روشن، با ستون های خوشه ای، پنجره های گوتیک و طاق های آجدار تزئین شده قرار خواهید گرفت. به ویژه به پنجره غربی، با آثار خارق‌العاده و شیشه‌های رنگی قرن ۱۵ توجه کنید.

یک ورودی بزرگ
یک ورودی بزرگ

گروه کر

خط ستون‌ها در ضلع شمالی شبستان از کنار فونت (قرن هفدهم) و منبر به سمت صفحه کر، متعلق به سال 1411 منتهی می‌شود. این اثر سنگی باشکوه با فرشتگانی که سپرها را حمل می‌کنند و تاج‌گذاری‌های شش پادشاه تزئین شده است: هنری پنجم، ریچارد دوم، اتلبرت کنت، ادوارد، هنری چهارم و هنری ششم.

گروه کر
گروه کر

شهادت توماس بکت

گذرگاه شمال غربی محل شهادت است، صحنه قتل توماس بکت در 29 دسامبر 1170. همچنین جایی است که محراب نقطه شمشیر را می بینید که به نام تیغه شمشیر مورد استفاده برای کشتن بکت است که شکسته شد. به دلیل شدت ضربه پنجره شمال غربی با شیشه رنگی زیبا که متعلق به سال 1482 است، ادوارد چهارم و خانواده اش را در حال عبادت به تصویر می کشد.

شهادت توماس بکت
شهادت توماس بکت

جایی که اسقف اعظم بر تخت نشسته اند

در داخل سرپایی بخش هایی از دیوارهای اصلی نورمن، همراه با برخی از پنجره های شیشه ای اصلی قرون وسطایی وجود دارد. یک نقاشی دیواری محو شده، یادگاری از نقاشی های دیواری رنگارنگ که زمانی کلیسای جامع را تزئین می کرد، داستان سنت یوستاس را بازگو می کند. غرفه های گروه کر در سال 1682 ساخته شدند، تخت اسقف اعظم در سال 1840. صندلی سنت آگوستین، که به طور سنتی اسقف اعظم کانتربری بر تخت نشسته است، متعلق به قرن سیزدهم است.

مقبره های کلیسای جامع

کلیسای جامع کنتربری دارای مجموعه ای چشمگیر از مقبره های باشکوه است. یکی از بهترین ها اسقف اعظم هنری چیکله، بنیانگذار کالج آل سولز در آکسفورد است. اسقف اعظم دو بار به صورت تصویر نشان داده می شود: اول با شکوه کامل لباس خود، و دوباره به عنوان یک جسد برهنه، نمادی از ناپایداری دارایی های زمینی. تنها چند قدم جلوتر، مقبره مرمری کاردینال توماس بورشیر (متوفی ۱۴۸۶)، حامی سرسخت خانه یورک در طول جنگ‌های رزها قرار دارد.

زیارتگاه طلایی سنت توماس بکت

کلیسای تثلیث جایی بود که زیارتگاه طلایی سنت توماس بکت (1220-1538) قرار داشت و درپوش سنگین آن بالا رفته بود تا زائران بتوانند نگاهی اجمالی به تابوت تزئین شده با جواهر حاوی بقایای او داشته باشند. این کلیسای کوچک امروز مقبره آلابستر هنری چهارم (متوفی 1413) و همسرش جوآن ناوار (متوفی 1437) را در خود جای داده است.

مقبره معروف دیگر شاهزاده سیاه، با نام مستعار ادوارد وودستاک، پسر ارشد پادشاه ادوارد سوم است. شاهزاده سیاه که یک شوالیه به معنای واقعی است، به دلیل پیگیری اهداف انگلیسی در طول جنگ صد ساله مشهور بود.

زیارتگاه طلایی سنت توماس بکت
زیارتگاه طلایی سنت توماس بکت

تاریخ کلیسای جامع کنتربری

کنتربری، شهر تاریخی و شهر اطراف (مقامات محلی) در شهرستان اداری و تاریخی کنت، جنوب شرقی انگلستان است. کلیسای جامع آن از اوایل قرن هفتم میلادی، مرکز کلیسایی اصلی انگلستان بوده است.  محل شهر کنتربری، که از دوران پیش از روم اشغال شده بود، در زمان های قدیم دهانه رودخانه استور بود که به خور امتداد می یافت تا کانال Wantsum، تنگه ای که زمانی جزیره تانت را از هم جدا می کرد. سرزمین اصلی شهر رومی Durovernum Cantiacorum پس از حمله کلودیوس در سال 43 پس از میلاد در این مکان ایجاد شد. از طریق خیابان Casingc (بعدها خیابان واتلینگ) به لندن (89 کیلومتری شمال غربی) و به دوور (26 کیلومتری جنوب شرقی) متصل می شد. دیوار شهر توسط رومیان حدود 200 سال پس از میلاد ساخته شد و در قرون وسطی بازسازی شد. بخش هایی از آن هنوز پابرجاست از شش ورودی قرون وسطایی شهر، تنها Westgate باقی مانده است.

تاریخ کلیسای جامع کنتربری
تاریخ کلیسای جامع کنتربری

در اواخر قرن ششم، کنتربری پایتخت اتلبرت اول، پادشاه کنت بود، که ازدواج او با یک مسیحی – برتا، دختر شاریبر، پادشاه فرانک – احتمالاً او را به نفع مأموریت آگوستین قدیس کنتربری، که در تاریخ 2017 میلادی وارد شد، تحت تأثیر قرار داد. جزیره تانت در سال 597 و کلیسای کلیسای سنت مارتین، ملکه، به او داده شد. آگوستین پس از تقدیس خود در آرل به عنوان اسقف انگلیسی ها، به کنتربری بازگشت و صومعه های اس اس را تأسیس کرد. پیتر و پل (پس از مرگ او به عنوان کلیسای سنت آگوستین شناخته می شود) و کلیسای جامع کنتربری را تأسیس کردند که در ابتدا کلیسای مسیح نامیده می شد.

این شهر اهمیت زیادی پیدا کرد، اگرچه از حملات دانمارکی‌ها، به شدت متحمل آسیب شد. تامین نیازهای آنها به فعالیت اصلی بسیاری از مسافرخانه های شهر تبدیل شد و تصویری از مسافران در داستان های کنتربری جفری چاسر ارائه شده است. این شهر در جنگ جهانی دوم به شدت مورد هجوم دشمنان و بمباران قرار گرفت، اگرچه کلیسای جامع کنتربری آسیب چندانی ندید. منطقه خرید، لانگ مارکت، از آن زمان بازسازی شده است.

کلیسای جامع کنتربری از قرن یازدهم تا دوازدهم و از قرن چهاردهم تا قرن شانزدهم بازسازی شد، زمانی که شبستان کنونی و برج متمایز (برج بل هری) ساخته شد. مجموعه‌ای از سرستون‌ها در سرداب بزرگ نمونه‌ای زیبا از مجسمه‌های معماری نورمن است و حیوانات و هیولاهای افسانه‌ای را نشان می‌دهد. این دخمه در پایان قرن شانزدهم به عنوان کلیسای هوگنوت ها به آنها اعطا شد و خدمات هفتگی هنوز به زبان فرانسوی در آنجا برگزار می شود. در محوطه کلیسای جامع، دروازه کلیسای مسیح به بقایای ساختمان‌های صومعه راه می‌دهد و یک پلکان نورمن به تالار مدرسه پادشاه منتهی می‌شود، که در اوایل قرون وسطی به عنوان یک مدرسه رهبانی تأسیس شد و در سال 1541 توسط هنری هشتم به عنوان یک مدرسه مدرسه گرامر برای پسران بازسازی شد.

مقبره های کلیسای جامع
مقبره های کلیسای جامع

دیگر ساختمان‌های کلیسایی قرون وسطایی، از جمله بقایای 22 کلیسای محلی اصلی و بقایای کلیسای سنت آگوستین در خارج از دیوارها، شهر را زیبا می‌کنند. موزه ای در این مکان دارای اشیای حفاری شده از زمان ساکسون و روم است. دروازه بزرگ صومعه (حدود 1300) پابرجاست. موزه میراث کانتربری نیز قابل توجه است که در بیمارستانی متعلق به قرن سیزدهم قرار دارد. برخی از خانه های پناهندگان هوگنو هنوز در امتداد استور قرار دارند. کلیسای جامع کانتربری، کلیسای سنت آگوستین و کلیسای سنت مارتین در سال 1988 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفتند.

موقعیت جغرافیایی

کشور: انگلیس
شهر: لندن
آدرس: Cathedral House, ۱۱ The Precincts, Canterbury CT۱ ۲EH, United Kingdom
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی