Chahkooh Canyonتنگه چاهکوه قشم

شرح

دره چاهکوه در 70 کیلومتری شهر قشم و در کنار روستای چاهو شرقی قرار دارد. اعتقاد بر این است که جزیره قشم هفت عجایب دارد و در سال‌های اخیر گردشگران ماجراجوی بیشتر مشتاق دانستن جواهرات مناطق جنوبی ایران بوده‌اند. بنابراین در حالی که با تور قشم در آنجا هستید، مطمئن شوید که زمان کافی را برای کشف یکی از آن هفت عجایب جزیره قشم اختصاص دهید. تنگه چاهکوه قشم به معنای واقعی کلمه شگفت‌انگیز طبیعت است، به دلیل تغییرات جغرافیایی و لرزه‌ای، شکاف‌های عظیمی در کنار زمین رخ داده و در اثر فرسایش‌های طبیعی مختلف، انواع سوراخ‌ها و شکل‌هایی توسط مادر طبیعت ساخته شده است . دره چاهکوه با عمق 100 متر فرسایش سنگ های رسوبی را به ما نشان می دهد و بخشی از ژئوپارک جزیره قشم است که مورد تایید یونسکو نیز قرار گرفته است. گمان می‌رود نام دره چاهکوه از سال‌های دور نشأت گرفته باشد و به چهار چاهی اشاره دارد که توسط مردم محلی در دل دره حفر شده است. مردم محلی برای رسیدن به آب شیرین، چاه حفر می کردند. به دلیل هوای گرم و خشک منطقه، آب شیرین و قابل شرب از اهمیت بالایی برخوردار است.

تنگه چاهکوه در شرق جزیره قشم قرار دارد. دره چاهکوه با عمق صد متری، دنیایی دیگر در چشم بازدیدکنندگانش است. قبلاً به آن دره مقدس می گفتند زیرا هنگام بارندگی مانند آب انبار عمل می کرد و آب از قداست خاصی برخوردار بود. این تنگه در مجاورت روستایی به نام چاهکوه قرار دارد و مسیر دسترسی به آن برای انواع وسایل نقلیه قابل عبور است. از پارکینگ تا ابتدای دره حدود 15 دقیقه پیاده روی نسبتا سبک طول می کشد که همه می توانند پیاده روی کنند. در ابتدای دره؛ دیوارها کوتاه و نسبتاً دور از هم هستند. کم کم با ورود به تنگه این دیواره ها بلندتر و به هم نزدیکتر می شوند تا جایی که در وسط دره در بعضی جاها فقط یک نفر می تواند عبور کند.

تنگه چاهکوه
تنگه چاهکوه

حفره ها و اشکال عجیبی بر روی دیواره های تنگه دیده می شود که توسط آب باران ایجاد شده اند. آب باران در تماس با مواد معدنی موجود در رسوبات دیواره به مرور زمان دارای مقدار کمی خاصیت اسیدی است که باعث فرسایش و ایجاد چنین اشکالی می شود. این اشکال برای تنگه جذابیت دو چندانی دارد. در ابتدای قسمت اصلی تنگه، تعدادی چاه و کانال دست ساز حفر شده تا آب را هدایت کند تا آب باران ذخیره شود و برای فصول خشک مورد استفاده قرار گیرد. نمونه هایی از این چاه ها در نقاط مختلف جزیره قشم وجود دارد که در برخی نقاط مانند روستای لافت تعداد آنها قابل توجه است.

جزیره قشم منطقه ای خشک و کم بارش است و وجود این چاه ها برای استفاده حداکثری از بارندگی اندک سالانه جزیره بوده است و تا چند سال پیش و قبل از احداث آب شیرین کن در قشم از این چاه ها استفاده می شد. تنگه چاهکوه بسیار طولانی است اما قسمت کوتاهی از آن توسط مردم عادی قابل عبور است. بقیه قسمت های تنگه به ​​دلیل وجود آب و راه های دسترسی صعب العبور فقط برای افراد ماجراجو با تجهیزات مناسب، قابل بازدید است. با توجه به دور بودن تنگه چاهکوه از شهر قشم، امکانات رفاهی در اطراف این تنگه و همچنین در روستای چاهکوه ایجاد شده است که قابل استفاده است. در اطراف چاهکوه نیز می توانید از دره مجسمه، جنگل های حرا و تنگه چشمه دیدن کنید. در حال حاضر علائم کافی برای یافتن مسیر تنگه وجود دارد و یافتن آن کار سختی نیست. معمولا در ورودی دره و وسط مسیر راهنماهایی برای کمک به گردشگران وجود دارد که امنیت بیشتری را برای بازدیدکنندگان ایجاد کرده است. تنگه چاهکوه در جزیره قشم یکی از جذاب ترین نقاط دیدنی است که دیدن آن را به شما توصیه می کنیم. یکی از عجایب هفتگانه جزیره قشم است که در آن صخره ها و مجسمه های طبیعی وجود دارد که در گذر زمان شکل گرفته اند. آسمان آن در شب نیز خود یک شگفتی است.

بازدید از دره چاهکوه
بازدید از دره چاهکوه

جاذبه های تنگه چاهکوه قشم

اولین چیزهای جالبی که در دره چاهکوه می بینید مجسمه های طبیعی هستند که هر کدام به شکلی خیره کننده هستند. شما آزادید که به تخیل خود اجازه پرواز دهید و مجسمه ها را آنطور که دوست دارید ببینید. دیوارهای بلند از شما در برابر دنیای واقعی بیرون محافظت می کنند و به شما کمک می کنند تا متوجه شوید که از آنچه بیرون است دور می مانید. این دیواره ها باعث کم نور شدن دره می شوند زیرا به دلیل فاصله کمتر از نیم متری بین دو دیوار، آسمان زیبا به نوعی پوشیده شده است.

صدف های روی دیوارها نشان می دهد که روزگاری دره چاهکوه زیر آب بوده است. هنگام قدم زدن در این دره با شکوه، نمی توانید در برابر حرکت بیشتر مقاومت کنید. با هر قدمی که برمی دارید صحنه جدیدی خواهید دید. فراموش نکنید که دوربین خود را با خود ببرید تا عکس های فوق العاده ای را به عنوان خاطره ای از کاوش خود بگیرید.

اگر اهل صخره نوردی هستید، دره چاهکوه جایی است که می توانید از صخره نوردی لذت ببرید. برخی از مکان های دست نخورده را فقط با صخره نوردی می توان دید. نیازی به گفتن نیست که اگر این اولین بار است که صخره نوردی را امتحان نکنید. همچنین باید مطمئن شوید که راهنمای تور همراه شما باشد زیرا در صورت گم شدن یا آسیب دیدگی به دلیل کمبود امکانات در مورد کابل تلفن نمی توانید از تلفن همراه خود استفاده کنید.

ساختار تنگه چاهکوه، سنگ‌های روان مربوط به رشته‌کوه‌های زاگرس است که در اثر فرسایش‌های آبی، باد و خورشید در طول زمان به آنچه امروز می‌بینیم تبدیل شده‌اند.

جاذبه های تنگه چاهکوه قشم
جاذبه های تنگه چاهکوه قشم

زمان بازدید از دره چاهکوه

بازدید از تنگه چاهکوه در تمام فصول سال امکان پذیر است اما در صورت بارندگی و جاری شدن آب بهتر است از ورود به تنگه خودداری شود. وجود چاه های متعدد در امتداد این تنگه، در این شرایط، خطر مضاعفی ایجاد خواهد کرد. بهترین زمان برای بازدید از تنگه چاهکوه فصل زمستان به خصوص در ماه های ژانویه و فوریه است. در صورت تحمل آب و هوای گرم آن می توانید در فصول دیگر نیز از این مکان دیدن کنید.

رستوران و هتل در نزدیکی دره چاهکوه

رستوران ناخدا امینی، رستوران سنتی علیشاهی، غذاهای دریایی تاکهره و غذای خانگی سینگو رستوران های نزدیک تنگ چاهکوه هستند. بومگردی هفت رنگو (بودجه) تنها خانه موجود در نزدیکی تنگه چاهکوه است. البته هتل ها و خانه های زیادی در قسمت شرقی جزیره وجود دارد که با تنگه چاهکوه حدود یکی دو ساعت فاصله دارند.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: قشم
آدرس: استان هرمزگان، چاهو شرقی، روستای چاهو شرقی، جزیره قشم
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی