Corniche in Muscatکورنیش در مسقط

شرح

به مرکز شهر مسقط، کورنیش گفته می شود که جاذبه های بسیاری برای دیدن دارد. این منطقه ی زیبا با این که مرکز پایتخت عمان است، همچنان حال و هوای قدیمی و بافت گذشته اش را دارد و اصیل است. در منطقه کورنیش، شما به وضوح فرهنگ و آداب و رسوم مسقطی ها و مهمان نوازی آن هارا احساس می کنید.

عمان،‌یکی از کشور های سلطنتی خاورمیانه است و با ایران مرز دریایی دارد. این کشور تاریخ غنی و قدمت بالایی دارد. قدیمی ‌ترین سکونت‌ گاه بشری در عمان مربوط به عصر حجر است. الواح سومری به کشوری به نام ماگان اشاره دارد، نامی که گمان می رود به معادن مس باستانی عمان اشاره دارد. اعتقاد بر این است که نام امروزی این کشور از قبایل عرب است که از منطقه عمان یمن به عمان امروزی مهاجرت کرده اند. بسیاری از عرب قبایل در عمان مستقر شده‌اند و از طریق ماهیگیری، گله‌داری یا پرورش دام امرار معاش می کردند و برخی از خانواده‌های عمانی امروزی می‌توانند ریشه‌های اجدادی خود را در سایر نقاط عربستان دنبال کنند.

از قرن ششم پیش از میلاد تا ورود اسلام در قرن هفتم پس از میلاد، عمان تحت کنترل و تحت تأثیر سه سلسله ایرانی بود: هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان. در حدود سال 250 قبل از میلاد، سلسله اشکانیان خلیج فارس را تحت کنترل خود درآوردند و نفوذ خود را تا عمان گسترش دادند و پادگان هایی در عمان ایجاد کردند. در قرن سوم پس از میلاد، ساسانیان جانشین اشکانیان شدند و این منطقه را تا ظهور اسلام چهار قرن بعد در دست داشتند.

عمان،‌یکی از کشور های سلطنتی خاورمیانه است
عمان،‌یکی از کشور های سلطنتی خاورمیانه است

مردم عمان همگی مسلمان هستند و اکثرا سنی هستند. زبان اصلی عمانی ها عربی و زبان دومشان انگلیسی است. شیعیان عمان اکثرا در شهر مسقط و منطقه آل بیتی ساکن هستند.

مسقط، پایتخت عمان است و حدود هزار سال قدمت دارد. این شهر به زبان عربی به معنای سقوط است که به گفته تاریخ نگاران و نویسندگان،‌ منظور از سقوط پهلو گرفتن و لنگر انداختن کشتی ها در این شهر است. یک تئوری دیگر درباره نام این شهر وجود دارد که مسقط از زبان فارسی گرفته شده و به معنای بوی تند است .

مسقط،‌ بین خلیج عمان و کوه حجر قرار گرفته است . این شهر بندری یکی از مهم ترین بنادر عمان و جهان است و از نظر اقتصادی ارزش زیادی دارد. در اطراف مسقط،‌ کوه های بلند قرار گرفته اند و شهر را محاصره کرده اند.

مرکز شهر مسقط

دیدن لباس های عربی سنتی،‌ مردم مهربان مسقط و فرهنگ و آداب و رسوم غنی آن ها شمارا شگفت زده می کند.  ساحل خلیج فارس و لنج هاو کشتی های پهلو گرفته  در این منطقه ، مناظر زیبایی را به وجود می آورد. در امتداد خیابان، شما قلعه سلطنتی قدیمی و مجللی را میبینید که چشم هایتان را به خود جذب می کند .

 با اینکه مسقط زیبایی های چشمگیر بسیاری دارد، ولی ماترا کورنیش،  یا همان بازار سنتی و قدیمی منطقه کورنیش یکی از دیدنی ترین جاذبه های این شهر است. این بازار محبوب که قدیمی ترین سازه ی عمان نیز هست، بافت قدیمی و تاریخی خود را حفظ کرده و با مواد طبیعی از جمله چوب درختان خرما ساخته و تزئین شده است که به خوبی نمایانگر آداب و رسوم و فرهنگ سنتی عربی است.

بازار های عربی همواره جذابیت بسیاری برای گردشگران دارند چرا که سرشار از صفا و صمیمیت هستند. این بازار ها اکثرا شلوغ هستند و چانه زنی در بین مشتریان و خریداران یک رسم همیشگی است،‌ پس بابت آن احساس بدی نداشته باشید!

مرکز شهر مسقط
مرکز شهر مسقط

این بازار به علت تاریخی بودن و دارا بودن معماری جذاب و خاص،‌ همواره مقصد محبوبی برای گردشگران خارجی است . خرید کردن در یک بازار قدیمی و باستانی که هنوز به اندازه گذشته اش سرزنده است،‌ می تواند حس دوست داشتنیی باشد.

در این بازار شما می توانید انواع دست سازه ها و صنایع دستی محلی از جمله عود،  عطر،‌پوشاک محلی و سنتی، عطر های خوشبو،‌جواهرات و زیوالات دست ساز و … و همچنین خوراکی های مخصوص عمان و کشور های عربی مانند کندر را پیدا کنید. قدم زدن در این بازار سنتی شمارا تا حد زیادی با مردم عمان و مسقط آشنا می کند.

این بازار از کورنیش شروع می شود و ورودی آن با قهوه خانه هایی که در گذشته برای معاشرت کردن افراد با یکدیگر و محل تجمع آن ها بوده، ‌شروع می شود.

کورنیش مطرح ( ماترا)

به طور کلی ،‌ مطرح به معنای  راهی است که از پایین تپه یا صخره شروع می شود و تا بالای آن ادامه دارد.  این مسیر سرشار ساختمان ها و مساجد فراوان است ، مسیر کورنیش مطرح به خودی خود یک جاذبه گردشگری است چرا که منظره بسیار دیدنی و کمیابی است که در جای دیگری نمی بینید. هنگام غروب خورشید این مسیر بسیار جذاب و به یاد ماندی خواهد شد.  شما می توانید برای یک پیاده روی عصرانه وارد این مسیر شوید و سایه روشن کوه ها ، آسمان زیبا ، چراغ های رنگی و آب نما های رقصان را ببینید و لذت ببرید.

کورنیش مطرح، یک منطقه تجاری و بندری مهم است و کشتی های زیادی در این منطقه پهلو می گیرند،‌ اما با این حال اهالی این منطقه زندگی ساده ای دارند و خیلی از آن ها هنور ماهی گیر هستند. اهالی کورنیش مطرح و ماهیگیران هر روز صبح تور های خود را در دریا پهن می کنند و کارشان را آغاز می کنند.

کورنیش مطرح ( ماترا)
کورنیش مطرح ( ماترا)

امروزه ، کشتی سنتی الشباب برای سنتی تر نشان دادن کورنیش مطرح در ساحل خلیج فارس و منطقه کورنیش ثابت شده است و به عنوان یک جاذبه تاریخی ، مورد بازدید قرار می گیرد. قرار است در منطقه کورنیش ، لنخ مخصوص و سلطنتی پادشاه کشور عمان ، کشتی های نیرو دریایی و کشتی های توریستی کروز هم مستقر شوند تا به جذابیت این منطقه بی افزایند. خوب است بدانید که ایراین ها برای سفر به مسقط و عمان نیازی به دریافت ویزا ندارند و می توانید به راحتی و یا بصورت الکترونیکی برای سفر به عمان اقدام کنید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: عمان
شهر: مسقط
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی