Duden Waterfallsآبشار دودن آنتالیا

شرح

آبشار دودن، یکی از پربازدیدترین مناظر اطراف مرکز شهر آنتالیا است. این بخش چشمگیر و چشم نواز رودخانه دودن است که حدود 10 کیلومتر طول دارد. آبشارهای دودن بسیار دیدنی هستند. آب های خنک رودخانه از کوه های توروس به دریای مدیترانه سرازیر شده و زیبایی های طبیعی دیدنی را برای بازدیدکنندگان به نمایش می گذارد. آب ها به دو فلات به نام های Upper Duden Waterfall (آبشار دودن بالایی)  و Lower Duden Waterfall (آبشار دودن پایینی) تقسیم می شوند. شما نیز با تهیه تور آنتالیا می توانید از این زیبایی طبیعی بی نظیر، لذت ببرید.

آبشار دودن بالایی

آبشار دودن بالایی را “آبشار اسکندر” نیز می نامند. می گویند اسکندر مقدونی که بین سال های 334 تا 333 قبل از میلاد پامفیلیا را فتح کرد، هنگام عبور از این منطقه به اسب های خود آب داد. این مکان تفریحی برای کسانی که می خواهند از مرکز شهر دور شوند و در طبیعت آرامش پیدا کنند، گزینه مناسبی است. لذت بازدید از آبشار در روزهای گرم همیشه مورد استقبال است.

آبشار Upper Duden یک آبشار بسیار چشمگیر است و بازدیدکنندگان احساس می کنند که در بخشی از بهشت هستند. آبهای اینجا از ارتفاع 15 متری سرازیر شده و یک استخر طبیعی بسیار زیبا به عرض 20 متر را تشکیل می دهد. می توانید لحظاتی آرام داشته باشید و در کنار جنگل های سرسبز، صدای جیر جیر پرندگان و صدای آبشارها سرحال باشید. همچنین می توانید مکان های متعددی با نیمکت های چوبی برای لذت بردن از یک پیک نیک پیدا کنید. می توانید غذا و نوشیدنی خود را بیاورید یا از امکانات اینجا خرید کنید.

مکان هایی برای تماشای چشم اندازهای زیبا و همچنین رستوران ها و کافه ها وجود دارد. در دو طرف دریاچه می توانید رستوران های زیادی پیدا کنید. همچنین می توانید غذای خود را بیاورید و در مناطق پیک نیک لذت ببرید. داشتن یک پیک نیک در کنار نهر و خیس کردن پاها در آب برای خنک شدن بسیار با طراوت است.

آبشار دودن بالایی
آبشار Upper Duden یک آبشار بسیار چشمگیر است و بازدیدکنندگان احساس می کنند که در بخشی از بهشت هستند

تاریخچه آبشار بالایی

سرچشمه رودخانه دودن مجموعه ای از چشمه های کارست است که تحت نام عمومی کیرکگوزلر متحد شده اند و در حدود 30 کیلومتری جاده قدیمی آنتالیا – بوردور قرار دارند. آب آنها در یک جریان جمع می شود و از طریق کانال هایی به توربین های نیروگاه های برق آبی در کپز هدایت می شود و سپس از طریق یک کانال مصنوعی که از غرب به شرق از شهر می گذرد، به محلی به نام دودنباشی می رسند. بستر قدیمی رودخانه از آنجا شروع می شود و همان جایی است که آبشار Upper Düden در آن قرار دارد.

رگولاتور که در جلوی فروچاله بییکلی ساخته شده است، آب های کرکگوزلر و پینارباشی را به داخل کانال به نیروگاه برق آبی کپز هدایت می کند، جایی که لوله فشار آنها را به قیف تعادل منتقل می کند و آن را از طریق توربین نیروگاه پایین می آورد. در دودنباشی، آب دوباره از یک واحد تخلیه کانال بلند جریان می یابد، جایی که آبشارهای مصنوعی را تشکیل می دهد. از اینجا مقدار آب رودخانه بزرگی را تشکیل می دهد. هفت خندق آبیاری آب را در زمین های شمال شرقی آنتالیا توزیع می کند. منطقه ای که آبشار Upper Düden در آن قرار دارد بین سال های 1970 و 1972 توسط DSİ به یک منطقه پیک نیک و تفریحی تبدیل شد.

آبشار دودن پایینی

آبشار دودن پایینی محل تلاقی آب‌های آبشار دودن علیا با دریای مدیترانه است که از ارتفاع حدود 40 متری جاری است. این آبشار در نزدیکی مرکز شهر آنتالیا قرار دارد. سرعت آب های آبشاری مناظر فوق العاده و دیدنی از دریا را در اینجا تشکیل می دهد.

اگر به دنبال یک پیاده روی شگفت انگیز برای لذت بردن از مناظر خیره کننده آنتالیا هستید، آبشار دودن پایین قطعا یکی از خیره کننده ترین نمایش های طبیعی در این شهر است. آبشار دودن پایین یک زیبایی منحصر به فرد است که در پارک دودن در منطقه لارا آنتالیا واقع شده است. این یک جاذبه آبی قدرتمند برای دیدن ازکنار پیاده رو و یا از یک قایق در آب است.

تاریخچه آبشار دودن پایینی

این آبشار از رودخانه دودن این نام را به این دلیل گرفته است که در زیر زمین جریان دارد. نام رودخانه دودن در زمان‌های قدیم Katarrhaktes بود.

این یکی از رودخانه های مهم در منطقه مدیترانه است، اگرچه طول آن تنها 15 کیلومتر است. آب رودخانه از چشمه های 40 کیلومتری می آید که در زیر زمین جاری است. آب در محلی به نام Düdenbaşı به سطح می آید و تا زمانی که به دریا می رسد روی سطح آب ادامه می یابد. دو آبشار دودن وجود دارد: آبشار دودن بالایی و آبشار دودن پایینی.

آبشار دودن پایینی
آبشار دودن پایینی

آبشار دودن پایینی (Karpuzkaldıran) از ارتفاع 40 متری از طریق جاده لارا به دریا می افتد، جایی که رودخانه دودن به دریا می رسد.

در آبشار دودن پایینی چه کاری می توانم انجام دهم؟

یک نکته جالب در مورد آبشار دودن پایین این است که از آنجایی که نام این منطقه کارپوزکالدیران است، این آبشار را Karpuzkaldıran Şelalesi نیز می نامند که در لغت به معنای آبشار هندوانه بلند کننده است.

دو آبشار به همین نام (Düden) در آنتالیا وجود دارد. این آبشار از رودخانه دودن، یکی از بزرگترین رودخانه‌های جنوب آناتولی، آب را از شکل طبیعی کارپوزکالدیران به دریا می‌ریزد. آبشارهای مشابهی روی صخره ها وجود دارد اما این آبشار چشمگیرترین است و بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می کند.

می توانید آبشار زیبا را از پارک دودن در همان نزدیکی تماشا کنید. دارای یک تراس مشاهده است که نمای خاصی از آبشار می دهد. این تراس، یک منطقه بزرگ سرسبز و دلپذیر برای بازدیدکنندگان است. همچنین دارای یک کافه تریا، یک پارکینگ، و یک منطقه پیک نیک است. خوردن صبحانه در یکی از رستوران های واقع در بالای آن با چشم انداز آبشار از جاذبه های معروف آنتالیا است.

تورهای قایق از Kaleiçi:

تورهای قایق از نزدیک آبشار وجود دارد. همچنین یکی از توقف های قطعی تورهای قایق است که از آنتالیا Yacht Marina در Kaleiçi حرکت می کنند. در یکی از تورهای قایق، می توانید زیباترین منظره آبشار را از دریا به تصویر بکشید. بهترین فصل برای این تور بهار و تابستان است که می توانید با قایق به آبشار نزدیک شوید.

با شکست پرتوهای خورشید، رنگین کمان اغلب در نزدیکی آبشار تشکیل می شود. این منظره را نباید از دست داد. تصاویر عالی تضمین شده است! جایی که آبشار به دریا می ریزد مکان مهمی برای ماهیگیران است. این نقطه ای است که آب شور با آب شیرین برخورد می کند و یافتن بیشتر گونه های ماهی در دریای مدیترانه را ممکن می سازد.

تورهای قایق از Kaleiçi:
تورهای قایق از Kaleiçi:

بسیاری از مردم محلی و گردشگران به اینجا می آیند تا یک روز عالی را با تماشای مناظر خیره کننده، گرفتن عکس و قدم زدن در اطراف پارک نزدیک آبشار سپری کنند. همچنین با بازدید از آبشار دودن، انواع سفرهای قایق را از آنتالیا خواهید دید. راهی جایگزین برای دیدن این شگفتی چشمگیر طبیعت.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: آنتالیا
آدرس: Çağlayan, Lara Cd٫ No:۴۵۷, ۰۷۲۳۰ Muratpaşa/Antalya, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی