Gelati Monasteryصومعه گلاتی

شرح

صومعه گلاتی، این بنای معماری تاریخی گرجی در یازده کیلومتری شرق کوتایسی قرار دارد. این مجموعه شامل کلیسای گنبدی سنت جورج، کلیسای دو طبقه سنت نیکلاس با گذرگاه قوسی، کلیسای مریم مقدس (کلیسای اصلی)، برج ناقوس و یک آکادمی است. صومعه گلاتی برای چندین قرن مرکز معنوی گرجستان و اقامتگاه پاتریارک کلیسای ارتدکس گرجستان بوده است. در سال 1994، یونسکو صومعه گلاتی را در فهرست میراث فرهنگی جهانی قرار داد. مجموعه صومعه گلاتی یکی از آثار تاریخی مهم گرجستان است. این بنا توسط یکی از قدرتمندترین پادشاهان گرجستان، دیوید چهارم سازنده ساخته شده است. ساخت و ساز بین 1106 تا 1125 به طول انجامید و در نهایت در سال 1130 به پایان رسید. نقطه عطف اصلی این مجموعه کلیسای جامع ویرجین است. نقاشی گنبد معبد مربوط به قرن دوازدهم است. ترکیب موزاییک حضرت باکره و فرشتگان در محراب که مربوط به سالهای 1125-1130 است بسیار مهم است. نقاشی های دیواری روی دیوارهای صومعه در قرن 16 و 18 تجدید شد، اگرچه یک موزاییک قرن دوازدهم در اپید کلیسای اصلی حفظ شده است. این شهر نه تنها مرکز مهم زندگی مذهبی بود، بلکه گلاتی از همان ابتدا یک فرهنگستان، مرکز فرهنگی و آموزشی آن زمان نیز بود. از آن به عنوان آتن جدید و اورشلیم دوم یاد می شد. همه فیلسوفان برجسته گرجی در آنجا کار می کردند. موزه تاریخ دولتی کوتایسی مجموعه‌های خطی ارزشمندی از آکادمی گلاتی دارد.

صومعه گلاتی توسط تزار گرجستان داوید چهارم سازنده در سال 1106 تأسیس شد. در آن سال ها قلعه ای بود با یک حلقه دو دیوار. بخشی از دیوارها تا به امروز حفظ شده است. در سال 1125، کلیسای جامع مریم مقدس در مرکز صومعه گلاتی ساخته شد.

صومعه گلاتی
صومعه گلاتی

این صومعه که توسط پادشاه دیوید سازنده در قرن دوازدهم تأسیس شد، با نقاشی های دیواری، موزاییک ها و نقاشی های دیواری تزئین شده است. آرامگاه او در دروازه جنوبی است که هرکسی که می رود باید از بالای قبرش عبور کند. کلیسای اصلی تنها تزئینات موزاییکی کامل از گرجستان قرون وسطی را در خود جای داده است. کلیسای سنت جورج به عنوان نمازخانه و نمازخانه برای ملکه های گرجستان و ایمرتی خدمت می کرد. کلیسای دو طبقه سنت نیکلاس برای یک کلیسای گرجستان غیرمعمول است در حالی که برج ناقوس یکی از قدیمی ترین برج های باقی مانده در گرجستان است.

این مجموعه صومعه ای که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، نمونه ای برجسته از معماری عصر طلایی و یکی از مهم ترین کلیساهای گرجستان است. گلاتی مرکز فرهنگی رنسانس قرون وسطی گرجستان بود و بسیاری از فرمانروایان گرجستان از جمله پادشاه بزرگ قرن دوازدهم، دیوید سازنده، در اینجا دفن شدند. فضای داخلی کلیسای جامع اصلی ویرجین با نقاشی های دیواری جذاب یکی از درخشان ترین و رنگارنگ ترین کلیسای جامع گرجستان است.

پادشاه داوود در سال 1106 ژلاتی را به عنوان مرکز فرهنگ مسیحی و آموزش نوافلاطونی تأسیس کرد. وقایع نگاران قرون وسطی آکادمی آن را «اورشلیم دوم» و «آتن جدید» توصیف کردند. در سال 1510، ترک‌های عثمانی این مجموعه را به آتش کشیدند، اما باگرات سوم ایمرتی آن را بازسازی کرد. راهبان در سال 1922 توسط کمونیست ها اخراج شدند، اما کلیساها در سال 1988 تقدیم مجدد شدند.

کاشی کاری و نقاشی های صومعه گلاتی
کاشی کاری و نقاشی های صومعه گلاتی

اولین ساختمانی که با ورود به مجموعه به آن می‌رسید، کلیسای سنت جورج است که شامل چندین نقاشی دیواری رنگارنگ است. خارج از در غربی کلیسای جامع، کلیسای کوچکتر سنت نیکلاس قرار دارد که بر روی یک پایه طاقدار غیرعادی ساخته شده است، و فراتر از آن، آکادمی اخیراً بازسازی شده، جایی که فلسفه، الهیات، علوم و نقاشی مورد مطالعه قرار گرفته و تواریخ و ترجمه های مهم نوشته شده است. قبر دیوید سازنده در داخل دروازه جنوبی قرار دارد: دیوید می‌خواست همه کسانی که وارد صومعه می‌شوند بر آرامگاه او قدم بگذارند، یک حرکت متواضعانه برای چنین مرد قدرتمندی. تزار داوود سازنده در سال 1125 در صومعه گلاتی به خاک سپرده شد. به وصیت تزار داوود، تخته سنگی از قبر او در ورودی صومعه از یک طرف به طرف دیگر گذاشته شد. از این طریق می خواست فروتنی خود را نشان دهد. فرمود: من می خواهم که همه بتوانند بر سر قبر من بروند، برای کفاره گناهان من. با این حال، مردم نمی خواستند روی قبر او راه بروند، بنابراین تقریباً بلافاصله ورودی دیگری به صومعه ساخته شد. در قرن سیزدهم، کلیسای ارتدوکس گرجستان تزار دیوید سازنده را به عنوان یک مقدس مقدس اعلام کرد.  از قضا، بازدیدکنندگان محترم امروزه بسیار مراقب هستند که روی آن پا نگذارند. شما نیز در بازدید از صومعه گلاتی در تور گرجستان خود روی آن پا نگذارید.

نقاشی های دیواری در کلیسای جامع ویرجین بین قرن های 12 و 18 نقاشی شده اند: خط شش شخصیت نجیب روی دیوار در سمت چپ شما در حالی که رو به محراب می شوید شامل داوود سازنده (دارنده کلیسا) و باگرات سوم از گرجستان است (با یک ضربدر روی شانه چپ). موزاییکی معروف دهه 1120 باکره و کودک، با فرشتگان میکائیل و جبرئیل به ترتیب در سمت چپ و راست، از سقف برج به پایین نگاه می کند. اگر در حوالی ساعت 10 صبح در طول سرویس صبح یکشنبه به آنجا بروید، با آوازهای زیبای گرجی پذیرایی خواهید شد.

پس از اتمام ساخت، صنعتگرانی از گرجستان و بیزانس کلیسای جامع ولادت را با نقاشی‌های دیواری نقاشی کردند و یک تابلوی موزاییکی در محراب با استفاده از فناوری بیزانس چیده شد. نقاشی های دیواری و موزاییک ها تا به امروز باقی مانده اند، اگرچه نیاز به مرمت دارند.

صومعه گلاتی از جاذبه های گرجستان
صومعه گلاتی از جاذبه های گرجستان

در قرن سیزدهم، در زمان سلطنت ملکه تامارا، دو کلیسای کوچکتر در کنار کلیسای جامع ساخته شد: کلیسای سنت نیکلاس، کلیسای سنت جورج، و همچنین یک برج ناقوس سه طبقه. تمام ساختمان های صومعه گلاتی در دوره ای که تزار داوید سازنده و فرزندانش بر گرجستان حکومت می کردند ساخته شده اند. دوره از آغاز سلطنت تزار داوید سازنده در سال 1089 تا پایان سلطنت نوه دختری وی ملکه تامارا در سال 1213 عصر طلایی گرجستان نامیده می شود. در این زمان، دولت گرجستان به حداکثر اندازه و نفوذ خود در منطقه رسیده است.

تخته قبر تزار داوید چهارم سازنده در سراسر ورودی جنوبی صومعه گلاتی در کوتایسی قرار دارد. در سال‌های بعد، ساختمان‌های صومعه در جریان تهاجمات نیروهای دشمن آسیب دید، اما جزئی. دیوارها آسیب خاصی دیدند، اما کلیساها به شکل اولیه خود باقی ماندند. از قرن دوازدهم و چندین قرن پس از آن، آکادمی در قلمرو صومعه وجود داشت. شاگردان او آثار فیلسوفان یونان باستان را مطالعه کردند.

موقعیت جغرافیایی

کشور: گرجستان
شهر: تفلیس
آدرس: ۷QV۹+V۶۹, Rd to Gelati Monastery, Motsameta, Georgia
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی