Goran village in Qeshmروستای گوران در قشم

شرح

جزیره قشم  به عنوان بزرگترین جزیره ایران و دومین جزیره خلیج فارس پس از بحرین شناخته می شود. این جزیره ، یکی از جزایر استان هرمزگان است  و در تنگه هرمز قرار دارد. جزیره قشم در طول زمان ،‌ همواره یکی از مقاصد گردشگری برتر ایران بوده است. قشم ، از سمت شمال به بندرعباس، از شمال شرقی به هرمز، از شرق به لارک، از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب غربی به جزایر تنب می ‌رسد. این جزیره ی متمدن و قدیمی،‌ روستاهای زیادی را در گوشه و کنار خود دارند که هر کدام،‌ جذابیت های بسیار زیادی دارند. در این مقاله ،‌ روستای تاریخی و زیبای گوران را به شما معرفی می کنیم که حتما باید در تور قشم از آن دیدن کنید.

در زمان ساسانیان نام جزیره قشم ابرکاوان بوده است. این جزیره در آغاز دوران اسلامی بسیار رونق داشت، سراسر جزیره را مزارع، درختان خرما و میوه های دیگر پوشانده بود. ابرکاوان به عنوان یک مرکز فعال دریایی شناخته می شد. در پایان دوره خلافت امویان، این جزیره به عنوان پناهگاهی برای شورشیان و دشمنان دولت مرکزی بود.

قشم آب و هوای گرم و مرطوبی دارد. میانگین دمای جزیره حدود ۲۴درجه سانتیگراد تخمین زده شده است اما حداکثر و حداقل دما تا کنون به ترتیب ۴۶و ۱۸درجه سانتیگراد ثبت شده است. گرم ترین روز ها،‌سه ماه تابستان و سرد ترین روز ها ماه دی و بهمن خواهد بود. با توجه به شرایط آب و هوایی جزیره قشم، بهترین زمان برای سفر به این جزیره در فصل پاییز و زمستان است. قشم در زمستان تجربه آب و هوایی معتدل با میانگین ۲۴درجه سانتیگراد را به ارمغان می آورد.

روستای گوران قشم،‌ یک روستای سنتی و محلی زیباست که مرکز لنج سازی ایران بوده است. این روستا همچنان ظاهر قدیمی و تاریخی خود را حفظ کرده که همین موضوع،‌ گردشگران بسیاری را برای بازدید از گوران به سمت خود می کشاند.

روستای گوران
روستای گوران

در این روستا موزه ای وجود دارد که تمام تاریخ وتمدن روستا را در خود جای داده است، همچنین لنج ها و کشتی های قدیمی در این منطقه وجود دارند که شما می توانید آن هارا در تور قشم ببینید و با نحوه ساخت آن ها آشنا شوید.

این روستا که در ابتدا گبران نام داشت، به دلیل حضور زرتشتیان  در این منطقه ،‌به نام گبران نام گذاری شد که در طول زمان به گوران تغییر پیدا کرد.این روستا در فاصله حدودا ۴۰ دقیقه ای از جزیره قشم قرار گرفته و به دلیل توریستی و گردشگری بودن، دسترسی آسانی دارد. شما می توانید با استفاده از تاکسی،‌ کرایه کردن خودرو و آژانس های جزیره قشم خودتان را به این روستای زیبا برسانید.

جاذبه های روستای گوران

لنج سازی

قطعا یکی از مهم ترین جاذبه های دیدنی روستای قشم،‌ لنج سازی، دیدن لنج های قدیمی و جدید و دیدن نحوه ساخت آن هاست. دیدن غروب آُفتاب کنار لنج های قدیمی نزدیک ساحل می تواند یکی از دوست داشتنی ترین صحنه هایی باشد که می بینید. این منظره ی جذاب و البته کم یاب،‌ نیاز به عکاسی دارد،‌بنابراین به هیچ وجه گرفتن عکس های زیبا را فراموش نکنید.

روستای گوران یکی از مناطق با سابقه در زمینه لنج سازی است،  شما هنگام بازدید از این منطقه استادانی را می بینید که بدون ابزارآلات پیشرفته و تنها با چوب های مخصوص و طرح های ذهنی شان چنین کشتی های غول پیکری می سازند. هم صحبتی با ناخدایان و لنج سازان موسفید و پر تجربه ،  می تواند ساعات دلنشینی را برای شما رقم بزند.

جاذبه های روستای گوران
جاذبه های روستای گوران

سد گوران

طبق نظر کارشناسان، سدگوران اولین سد ایران است که در زمان هخامنشیان ساخته شد و تاج بالای آن در زمان ساسانیان طراحی و ساخته شد. بقایای به جا مانده از این سد تاریخی در دوره پهلوی مورد بازسازی قرار گرفت و در سال۷۹،‌به عنوان یک اثر ملی، ثبت شد.  این سدبه علت دارا بودن آب شیرین همواره در بین مردم مقدس و ارزشمند شناخته می شده است و مردم از آن استفاده بهینه می کردند. امروزه این سد پر از قایق ها و لنج های تفریحی برای گردشگران است که توسط اهالی قشم ساخته شده اند، اگر به قشم و روستای گوران سفر کردید این سد زیبا را حتما ببینید.

بندر گوران

این بندر، ‌به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب و دسترسی به آب های آزاد و اقیانوس هند،  همواره مورد توجه بوده است و یکی از نقاط مهم و مشهور در زمینه تجارت می باشد. بندر گوران محل پهلو گرفتن صدها کشتی در طول روز است که نشان دهنده اهمیت این روستا از لحاظ تجاری و بازرگانی است. بندر گوران بسیار دیدنی و دوست داشتنی است و منظره بسیار زیبایی را ارائه می دهد .

جاذبه های دیدنی روستای گوران
جاذبه های دیدنی روستای گوران

زبان محلی اهالی این روستای زیبا

زبان و گویش اهالی گوران،‌ به زبان قشمی است و بقایایی از زبان رسمی ایرانیان در دوره ساسانیان را دارد. صرف افعال در گویش اهالی گوران مانند فارسی امروزی ماست. جزیره قشم به دلیل استعمار و اشغال پرتغالی ها، تاثیراتی را از جمله آٔداب و رسوم و فرهنگ را آن ها پذیرفتند اما پوشش و رفتارهای آنان مثل سایر اهالی جنوب کشور است.

شغل اصلی مردم روستای گوران مربوط به لنج سازی،‌ کشتی سازی،‌ ماهی گیری و صیادی است و خانم های این روستا با ساخت صنایع دستی ، نان و غذاهای محلی و کمک در ساخت ابزار لنج سازی به مردان کمک می کنند .

از آنجایی که این شهر در طول تاریخ محل زندگی زرتشتی ها بوده است،‌ هنوز هم می توانید زرتشتیان را در این روستا ببینید.

روستای گوران  از لحاظ دسترسی به امکانات،  در وضعیت  نسبتا مناسبی قرار دارد.  شما می توانید از آب لوله کشی ،‌ سوپر مارکت ها،‌ دستگاه عابربانک،‌ آنتن دهی تلفن همراه، جاده های آسفالت و اماکن اقامتی روستای گوران استفاده کنید.

زبان محلی اهالی این روستای زیبا
زبان محلی اهالی این روستای زیبا

همچنین این روستا دارای منطقه مخصوصی برای عکاسی است که در مکان های خلوت تری قرار دارند،‌ این مناطق بوم گردی با بافت قدیمی و دست نخورده شان، ‌لوکیشن بسیار مناسبی برای گرفتن عکس های زیبای شما خواهد بود.

در این روستا هتل و یا مسافرخانه وجود ندارد،‌ بنابراین برای اقامت در این روستا باید به اقامتگاه ها و مناطق بوم گردی مراجعه کنید و در آن جا اقامت داشته بشاید. بهترین زمان بای اقامت در روستای گوران اوایل بهار و پاییز و زمستان است.

 

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: قشم
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی