Gorisگوریس در ارمنستان

شرح

گوریس شهری در شمال شرقی استان سیونیک در جنوب ارمنستان است. گوریس در تقاطع بزرگراه های بین ایالتی ایروان-آرتساخ و ایروان-مغری-ایران قرار دارد. این شهر در دره رود گوریس واقع شده است و ۲۳۵کیلومتر با ایروان پایتخت ارمنستان و  ۶۷کیلومتر با مرکز منطقه ای کاپان فاصله دارد. ارتفاع متوسط ​​این شهر از سطح دریا ۱۳۹۸متر است.

جذاب ترین ویژگی گوریس، خانه های یک تا دو طبقه منحصر به فرد با حصارهای سنگی و دروازه های قوسی شکل است که در تور ارمنستان باید از آن دیدن کنید. گوریس در طول تاریخ خود تعداد زیادی از آثار میراث فرهنگی را جمع آوری کرده است که  ارزشمندترین بخش آن مرکز فعلی شهر است  ودر آن معماری منحصر به فرد به طور هماهنگ با مناظر طبیعی و شهری اطراف مرتبط است. ساخت و سازهای اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ در ارمنستان رتبه بالایی دارد.

گوریس
گوریس

تاریخ گوریس

گفته می شود که بشر از  عصر حجر در گوریس ساکن شد. گوریس اولین بار توسط دوره اورارتویی در تاریخ  اورده شد. شاه  روسا اول  (قرن هشتم پیش از میلاد) خط میخی را بر جای گذاشت . در میان  ۲۳ کشوری که توسط وی فتح شده، کشور “گوریستا”  نیز وجود داشته بود. دانشمندان گمان می کنند که این گوریستا  همان گوریس است.

در طی قرن ها، گوریس شاهد تهاجمات ایران، حاکمان امپراتوری روسیه و بعداً اتحاد جماهیر شوروی بوده است. با این حال، در تمام آن هرج و مرج، سنت های منحصر به فرد و زیبای خود از جمله معماری و مذهب خود را حفظ کرد.

این شهر توسط رودخانه ورارک تقسیم شده و دارای بخش های قدیمی و مدرن است. در گوریس قدیم، مردم تا اواسط قرن بیستم هنوز در غارهای قرون وسطایی و اهرام سنگی زندگی می کردند. آنها همچنین در کلیسای سنت  هریپسیمه که در قرن چهارم ساخته شده بود، اقامت داشتند.

تاریخ گوریس
تاریخ گوریس

جاذبه های گوریس

بزرگترین و زیباترین کلیسای گوریس سنت گریگوری است. این کلیسا  در سال 1903 تاسیس شد و در قلب شهر قرار دارد.

با ورود به مجموعه کلیسا، باغی دوست داشتنی را می بینید که می توانید نمای بیرونی دیوارهای کلیسا و اطراف آن را تماشا کنید.

کلیسای سنت گریگوری توسط یک معمار ایتالیایی-ارمنی ساخته شده است. معماری این بنا یک طرح مثلثی شکل  با یک کلیسای مرکزی اصلی دارد که کلیسا را ​​بسیار زیبا و با جزئیات نشان می دهد.

در زمان جنگ، قسمت جلویی دیوار بر اثر اصابت گلوله توپ کمی آسیب دید اما همچنان ارزش بازدید را دارد.

خانه موزه آکسل باکونتس

یکی از مشهورترین شاعران ارمنستان به نام آکسل باکونتس که داستان افسانه ای بنفشه آلپ را نوشت، اهل گوریس بود و مایه افتخار منطقه سیونیک است.

موزه خانه او با باغ کوچک جذابش که در آن می توانید مجسمه های زیادی، یک فواره آب زیبا و خیلی چیزهای دیگر را ببینید، مکان بسیار خوبی برای بازدید است.

خانه این  شاعر افسانه‌ ای یک خانه معمولی ارمنی قرن نوزدهمی است که فضای داخلی جالبی از اتاق‌های مبله به سبک قدیمی دارد که محل کار و زندگی او را نشان می ‌دهد.

گوریس دارای معماری بسیار جالبی است که به شهر جذابیت دوست داشتنی بخشیده است. بخش غظیمی از شهر شامل خانه های دو طبقه قرن نوزده و بیست با دروازه های زیبا و حصارهای سنگی است.

جاذبه های گوریس
جاذبه های گوریس

بخش قدیمی شهر پر از خانه هایی است که هنوز هم بسیار اصیل و زیبا به نظر می رسند، حتی اگر برخی از آن ها اکنون متروکه شده باشند.

چندین آثار تاریخی به جا مانده از  جنگ جهانی دوم در این شهر وجود دارد. در خیابان سیونیک قدم بزنید تا به استخر بزرگ بروید، در اینجا  می توانید یک یادبود بزرگ را ببینید.

همچنین می توانید یک بنای دیواری جالب را درست در مرکز شهر پشت ساختمان شهرداری، در کنار پارک وین ببینید که مربوط به زمان جنگ جهانی است . این بنا در خیابان گوسان آشوت در گوریس است.

غارهای قرون وسطایی و اهرام سنگی

این نکته جالب است که قبل از نقل مکان به شهر فعلی گوریس، مردم هنوز تا اواسط قرن بیستم در غارهای قرون وسطایی خود  اقامت داشتند.

برای رسیدن به آن غارها، باید از روی یک پل از تنگه عبور کرده و به سمت اهرام سنگی که از دور قابل مشاهده هستند، بروید.

اگر به سمت کلیسای کوچک قدم بزنید، می توانید سکونتگاه های قدیمی را در مسیر ببینید. یک قبرستان کوچک نیز در آنجا وجود دارد

غارهای قرون وسطایی و اهرام سنگی
غارهای قرون وسطایی و اهرام سنگی

مکان های دیدنی در نزدیکی گوریس

صومعه تاتف

یکی از مهم ترین کلیساهای ارمنستان، صومعه افسانه ای تاتف است که تنها  ۳۵ کیلومتر با گوریس فاصله دارد.

این صومعه خیره‌ کننده مروارید منطقه است و بسیاری از مسافران به آنجا می ‌روند تا طولانی ‌ترین تله‌ کابین هوایی بدون توقف را تجربه کنند که شما را به کلیسای باستانی می ‌برد.

از طرف دیگر، می ‌توانید از طریق تنگه هرسنادزور به سمت صومعه بروید،  همچنین در راه می ‌توانید برج مراقبت هرسنادزور و پل مرموز شیطان را ببینید.

مکان های دیدنی در نزدیکی گوریس
مکان های دیدنی در نزدیکی گوریس

خندزورسک

منطقه سیونیک دارای  تعداد زیادی از روستاهای قدیمی متروکه است. یکی از معروف ترین آن ها خندزورسک مسحورکننده است.

خندزورسک در قرن نوزدهم بزرگترین روستای منطقه بوده است. قبل از آن، در قرن  ۱۸ ، این روستا فقط  یک قلعه نظامی بود.

بعد از دیدن این روستا شگفت زده می شوید که چگونه مردم تا سال ۱۹۵۰ در آن سکونت داشته اند.

امروزه، این منطقه تخلیه شده و یکی از  مناظر گردشگری محبوب است. برای بازدید از سکونتگاه ها و غارهای  قدیمی، باید از روی یک پل معلق و لرزان که از تنگه می گذرد  عبور کنید.

حتماً  لازم است که کفش‌ های پیاده ‌روی خوبی داشته باشید  و تا چهار پنج کیلومتر به سمت روستا بروید و دوباره به عقب برگردید.

تفریحات گوریس
تفریحات گوریس

بهترین غذاخوری گوریس

یکی از قدیمی ترین رستوران های شوروی که هنوز در گوریس وجود دارد، کافه-رستوران تور باز است که در بین مردم محلی و مسافران محبوب است.

این رستوران کوچک جذاب درست در گوشه شهر قرار دارد که در آن می توانید منظره شگفت انگیزی از  گوریس قدیم را مشاهده کنید که توسط اهرام سنگی زیبا احاطه شده است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ارمنستان
شهر: ایروان
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی