Grand Mosque, Muscatمسجد جامع سلطان قابوس در مسقط

شرح

مسجد جامع سلطان قابوس در مسقط بزرگترین مسجد عمان با مساحت 416000 متر مربع است و ظرفیت بیش از 20000 نمازگزار را دارد. 8000 نفر داخل آن جا می شوند و حیاط به راحتی می تواند تا 12000 نفر را در خود جای دهد. این مسجد یکی از معدود مساجدی در عربستان است که اجازه ورود به بازدیدکنندگان غیر مسلمان را می دهد. این مسجد یکی از شگفتی‌های معماری مدرن است و تلفیقی از سبک‌های معماری عمانی، اسلامی و خاورمیانه است.

این قطعه باشکوه از معماری مدرن اسلامی که از بیرون بی سر و صدا است، هدیه ای از سوی سلطان قابوس به ملت به مناسبت سی امین سال سلطنت او بود. نمازخانه اصلی بسیار زیباست. عرض فرش ایرانی به تنهایی 70 متر در 60 متر است که دومین فرش دستباف ایرانی بزرگ در جهان است. 600 زن در چهار سال طول کشید تا آن را بافتند. اتوبوس های مواصلت بیرون مسجد توقف می کنند.

این مسجد که می تواند 20000 نمازگزار از جمله 750 زن را در یک مصلای خصوصی (نمازخانه) در خود جای دهد، یک مکان عبادت فعال به ویژه برای نماز جمعه است. بازدیدکنندگان ملزم به پوشیدن لباس های متواضعانه، پوشاندن دست ها و پاها و اجتناب از پوشیدن لباس های تنگ هستند. زنان و دختران (هفت سال به بالا) باید موهای خود را بپوشانند. چادر و روسری را می توان از کافه مسجد و فروشگاه هدیه برای OR2.5 کرایه کرد. نوعی کارت شناسایی به عنوان سپرده لازم است.

این مسجد دارای چهار بخش اصلی است: مصلای مردانه، مصلی ویژه بانوان – با ظرفیت 750 نمازگزار، کتابخانه و سالن سخنرانی. همچنین یک مرکز اسلامی وجود دارد که در آن خرما، قهوه، چای و سایر نوشیدنی‌های رایگان سرو می‌شود و می‌توانید با زنان محلی عمانی ارتباط برقرار کنید. یک وضوخانه با یک فواره در مرکز نیز در مواقع غیر نماز پذیرای بازدیدکنندگان است و نمازگزاران قبل از وقت نماز در آن مراسم تطهیر را انجام می دهند.

مسجد جامع سلطان قابوس
مسجد جامع سلطان قابوس

معماری مسجد جامع سلطان قابوس

مسجد جامع سلطان قابوس در مسقط یکی از زیباترین و مجلل ترین مساجد مدرن جهان است. ساخت این بنای نمادین بزرگ در جهان عرب شش سال طول کشید. این مسجد دارای ترکیبی از سبک های معماری اسلامی، خاورمیانه و عمانی است. با وجود این موارد، حقایق حیرت انگیزی در مورد طراحی، فضای داخلی و معماری آن وجود دارد که هر کسی را به بازدید از این مسجد وادار می کند.

معماری شیک، درجه یک و در عین حال غنی از جزئیات است و هنر و سبک های دوران مختلف اسلامی را در هم آمیخته است. ساخت این مسجد در سال 1374 آغاز شد و ساخت آن شش سال به طول انجامید. در سال 2001 افتتاح شد و هدیه ای از طرف سلطان به مردمش محسوب می شود. این مسجد میزبان دومین لوستر بزرگ جهان و دومین فرش دستباف ایرانی است. این لوستر که ساخت آن 4 سال به طول انجامید، رکورددار سابق گینس بزرگ ترین لوستر جهان است – رکوردی که از آن زمان به قطر داده شده است – 14 متر طول و 8.5 تن وزن دارد و بیش از 600000 سواروسکی روی آن نصب شده است. کریستال، بیش از هزار لامپ هالوژن، و دارای روکش طلای 24 عیار. بالای مرکز نمازخانه مردانه آویزان شده است. 600 زن ایرانی چهار سال طول کشید تا فرش ایرانی را با ابعاد 70 در 60 متر و وزن 21 تن ببافند. تلفیقی از طرح های کلاسیک تبریز، کاشان و اصفهان است و مساحت 4343 متر مربع نمازخانه اصلی را در بر می گیرد.

معماری داخلی مسجد جامع سلطان قابوس
معماری داخلی مسجد جامع سلطان قابوس

دیوارهای نمازخانه اصلی از سنگ مرمر سفید و خاکستری تزئین شده با نقاشی های دیواری و طرح های هندسی ساخته شده و دارای گنبدی مرکزی است که 50 متر از سقف بلند شده است. آیاتی از قرآن کریم به خط ثلث بر روی میله ای که دیوارها را به صحن داخلی متصل می کند نگاشته شده است. روی طاق نماهای راهرو نقوش هندسی اسلیمی وجود دارد و دیوارهای راهرو نام الله به خط دیوانی نوشته شده است. مصلای بانوان نسبت به بقیه قسمت های مسجد کوچکتر و ساده تر است و معمولاً در روزهای جمعه در نماز جمعه شاهد فعالیت است. این کتابخانه دارای بیش از 20000 کتاب در زمینه علم، فرهنگ اسلامی و بشریت است و دیدنی است. تئاتر سخنرانی رویدادهایی را برای عموم برگزار می کند که معمولاً هدف آن ترویج گفت و گوی بین ادیان است.

پنج مناره مرزهای مسجد را مشخص می کند و نشان دهنده 5 رکن اسلام است: شهادت، صلاح، صون، زکات و حج. مناره ها بسیار بزرگ هستند، یکی 91.5 متر و بقیه 45 متر ارتفاع دارند. هر مناره دارای یک عرشه دیدبانی است که می توان از آن بالا رفت تا منظره ای پانوراما از شهر ارائه دهد. گنبد اصلی با صفحات چینی و ستون های مرمری ساخته شده و دارای طاق نما است. الگوهای موزاییک رنگارنگ کنار هم قرار گرفتن جالبی با دیوارهای مرمری سفید و خاکستری ایجاد می کنند و جشنی برای حواس چشمی شما هستند. سقف با چوب و صفحات چوبی حکاکی شده با دست پوشیده شده است، که به خوبی با خط و نقاشی های عربی تزئین شده است.

معماری مسجد جامع سلطان قابوس
معماری مسجد جامع سلطان قابوس

نکات بازدید از این مسجد

از آمدن در وقت نماز یا ظهر جمعه خودداری کنید زیرا شلوغ است.
به طور رسمی، عکاسی و فیلمبرداری در خارج از ساعات بازدید ممنوع است.
اگر زمانی می آیید که وقت ملاقات وجود ندارد، اجازه ورود به نمازخانه های اصلی را ندارید.
شما باید با پای برهنه در داخل مسجد راه بروید، بنابراین کفش های خود را در قفسه هایی که نزدیک درها و ورودی ها نصب شده اند، نگه دارید. به یاد داشته باشید که آنها را کجا رها کرده اید!
داخل محوطه مسجد نمی توانید بخورید یا بنوشید.
قوانین و مقررات را از قبل مطالعه کنید. بهتر است به همراه یک راهنما بازدید کنید تا تجربه کامل مسجد را داشته باشید. سعی کنید این قوانین را رعایت کنید تا از هر گونه اتفاق ناخوشایند جلوگیری کنید. از آنجایی که مسجد یک مکان مذهبی است، قوانین لباس پوشیدن خاصی را باید در نظر داشت:
بازدیدکنندگان ملزم به پوشیدن لباس های متواضعانه، پوشاندن تمام دست ها و پاها و پوشیدن لباس های خیلی تنگ هستند.
زنان و دختران هفت ساله و بالاتر باید موهای خود را بپوشانند.
اگر آماده نیامده‌اید، کافه مسجد و کادوفروشی عبایی و روسری به قیمت OMR 2.5 کرایه می‌دهد.

موقعیت جغرافیایی

کشور: عمان
شهر: مسقط
آدرس: H۹MQ+GFF, Sultan Qaboos St, Muscat, Oman
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی