Jebel Shamsجبل شمس عمان

شرح

جبل شمس عمان بلندترین کوه عمان است. نام آن به طور عامیانه به کل منطقه از جمله وادی غول و وادی نخر داده شده است. تنگه باریک و عمیق یکی از بهترین مکان‌های دیدنی در عمان است که اغلب به آن گراند کنیون عرب می‌گویند. مرتفع‌ترین کوه عمان، جبل شمس (کوه خورشید؛ 3009 متر)، نه به خاطر قله‌اش، بلکه به‌خاطر چشم‌اندازی به وادی غول عمیق که در کنار آن قرار دارد، شناخته شده است. وادی غول مستقیم به محلی به عنوان گراند کانیون عربستان شناخته می شود، زیرا به طور ناگهانی بین لبه های دره صاف شکاف می خورد و صخره های عمودی 1000 متری و بیشتر را نمایان می کند.

تا همین اواخر، چیزی بین رانندگی خشن و پرتاب از پرتگاه وجود نداشت، اما اکنون یک نرده آهنی حداقل نشان دهنده پرشتاب ترین نقاط در امتداد مسیر است. در نزدیکی قله، زمین به یک فلات بزرگ تبدیل می‌شود و مکانی ایده‌آل برای کمپ و پیک‌نیک… است! همچنین چند مسیر پیاده‌روی در اینجا وجود دارد که معروف‌ترین آنها مسیر پیاده‌روی بام است که درست زیر لبه دره است.

جبل شمس عمان یکی از جذاب ترین مقصد های گردشگری در عمان است و یکی از اولین کانسپت هایی است که توسط Husaak راه اندازی شد. سفر جبل شمس شما را در میان برخی از قدیمی ترین صخره های عربستان که قدمت برخی از آنها به 600 میلیون سال می رسد، می برد. ما بر فراز گرند کنیون عمان (با نام مستعار IMAX) پیاده‌روی می‌کنیم و به بلندترین قله خلیج فارس با ارتفاع 10000 فوت می‌رسیم.

جبل شمس
جبل شمس

شما می توانید در ارتفاعات، هنگام صرف یک شام گرم، مناظر باشکوهی از کوه ها را تجربه خواهید کرد. روز بعد با یک پیاده‌روی کوتاه 5 کیلومتری در بالای تپه آغاز می‌شود، جایی که به کمپ 2 می‌رسید. در اینجا، می‌توانید چمدان‌های شبانه خود را در حین حرکت در مسیر 5 کیلومتری دیگر بگذارید. هنگامی که به قله رسیدید، می‌توانید بنشینید و محیط اطراف خود را جذب کنید و در منظره خیره‌کننده وادی السحتان و بقیه نقاط عمان از ارتفاع 10000 فوتی تماشا کنید. این تجربه‌ای است که مطمئنا دوست دارید در کتار خانواده خود در تور مسقط تجربه کنید.

جبل شمس عمان با مناظری از دره النخور که به عنوان “دره بزرگ” عربستان شناخته می شود، یکی از جاذبه های دیدنی برای هر بازدید کننده ای است. جبل شمس عمان بلندترین قله در شبه جزیره عربستان است که تا ارتفاع 3004 متری از سطح دریا بالا می رود و دارای شیب ها و قله های فراوان است. این جاذبه زیبابه  این دلیل به این نام نامیده می شود که در هنگام سحر اولین جایی است که به نور خورشید سلام می کند و هنگام غروب آخرین وداع می کند.

زندگی در قله با آنچه اکثر مردم به آن عادت دارند متفاوت است، زیرا هوا در تابستان معتدل و در زمستان سرد است. در نزدیکی قله شکاف عمیقی قرار دارد که یکی از زیباترین مکان‌هایی است که گردشگران از آن دیدن می‌کنند. دره عمیقی است در دل صخره ها که از بالا قابل مشاهده است که مستقیماً مشرف به دره است.

در کف دره، سازندهای سنگی که در اثر فرسایش به اشکال مختلف بریده شده اند، در عمق خیره کننده ای قرار دارند. مهمانسراهای توریستی ساخته شده است که بازدیدکننده می تواند زمانی را برای لذت بردن از آرامش این کوه دیدنی بگذراند.

جبل شمس در مسقط عمان
جبل شمس در مسقط عمان

کارهایی که باید در جبل شمس انجام داد

کمپینگ

برای بسیاری از گردشگران، اصلی ترین کار در جبل شمس، کمپینگ در لبه دره است. در طول تابستان یک فرار عالی از گرما ارائه می دهد. شناخته شده ترین مکان برای کمپ کردن، کنار لبه دره است، فقط کمی رانندگی بعد از توقفگاه جاده، به دنبال استراحتگاه جبل شمس نیاز است. توجه داشته باشید که تنها چند مکان مناسب برای کمپینگ وجود دارد که می تواند در تعطیلات رسمی یا تعطیلات آخر هفته شلوغ باشد.

رصد ستارگان

جبل شمس مکان مناسبی برای تماشاگران آسمان است. این یک فرار از نور شهر به آسمان شب پر ستاره است. شما فقط به شرایط مناسب مانند آسمان صاف بدون ماه نیاز خواهید داشت و از منظره کهکشان راه شیری نیز لذت خواهید برد. مناطق در دسترس برای زندگی در این تجربه بسیار مناسب هستند. با این حال، هنوز کمی آلودگی نوری از هتل های مجاور و از روستای الحمرا در پایین وجود دارد. 

کارهایی که باید در جبل شمس انجام داد
کارهایی که باید در جبل شمس انجام داد

پیاده روی در جبل شمس

در جبل شمس سه مسیر پیاده روی وجود دارد: پیاده روی بام جبل شمس، پیاده روی الخیتایم به وادی غول، پیاده روی قله جبل شمس. پیاده روی بام جبل شمس محبوب ترین و توصیه شده ترین مسیر برای پیاده روی های خودمانی است. از طریق لبه “گرند کانیون” آسان است. از روستای الخیتیم شروع می شود و در انتهای جاده در جبل شمس قرار دارد. به محض اینکه وارد دهکده شوید و از «غرفه‌هایی» که روستاییان برپا کرده‌اند بگذرید، پرچم‌های سفید، قرمز و زرد را خواهید دید که شروع مسیرهای W6 و W6a را نشان می‌دهند.

پیاده روی از روستای الخیتایم به وادی غول (مسیر W6a) در هر جهت یک گزینه است. اگر ماشینی را در انتهای دیگر رها کنید یا حمل و نقل را به نقطه شروع خود ترتیب دهید، سفر یک طرفه یک گزینه است.

پیاده روی در قله بهترین راهپیمایی در جبل شمس است و یک صعود شیب دار از فلات تا “قله” است. پیاده روی قله شیب دار است و می تواند خسته کننده باشد، به خصوص اگر یک کوهنورد معمولی باشید. یک سفر رفت و برگشت تقریباً بین 10-12 ساعت و صعود 5-7 ساعت طول می کشد. بستگی به تعداد توقف دارد.

بسیاری از کوهنوردان انتخاب می کنند که پیاده روی را با کمپینگ در نزدیکی قله به دو روز تقسیم کنند تا به جای عجله برای انجام آن در یک روز، بیشترین استفاده را از بازدید و لذت بردن از پیاده روی داشته باشند. یک ساعت بعد از پیاده‌روی، به لبه دره با مناظر عالی‌تر خواهید رسید. عکس‌های عالی بگیرید، و این مکانی است که ارزش رفتن دارد، حتی اگر قصد پیاده‌روی کامل را ندارید.

توجه داشته باشید که قله ای که به آن خواهید رسید قله واقعی نیست. این قله 2997 متر ارتفاع دارد در حالی که مرتفع ترین قله (3009 متر ارتفاع) به دلیل موقعیت پایگاه نظامی یک منطقه ممنوعه است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: عمان
شهر: مسقط
آدرس: Jabal Shams, Oman
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی