Kariz Underground Cityشهر زیرزمینی کاریز کیش

شرح

جزیره کیش یکی از محبوب ترین مقاصد در بین گردشگران تور ایران است. این جزیره دارای جاذبه های خارق العاده زیادی است که یکی از آنها شهر زیرزمینی به نام شهر زیرزمینی کاریز کیش است. این بنا برای عبور آب از کانال های خاصی ساخته شده است. کاریز کیش حدود 15 کیلومتر طول دارد و 14 متر زیر زمین ساخته شده است. ویژگی های مرجانی، جریان آب، گردش هوای خنک و سقف مرجانی پر از فسیل های باستانی از ویژگی های نفس گیر این شگفتی است. مورخان بر این باورند که این کاریز تنها نمونه ساختمانی است که دارای سقف مرجانی است و همین ویژگی آن را به مکانی شگفت انگیز برای بازدید در تور کیش، تبدیل کرده است. در نهایت مصالح به کار رفته در ساخت شهر قنات کیش، انعطاف پذیری آن در برخورد با آب را بیشتر کرده است. 

این کاریز با قدمت 2500 سال پیش، نمونه باشکوهی از قنات وسیع جزیره کیش در جنوب ایران است. حکاکی قنات در ایران از همان ابتدا کشفی حیاتی برای بقا بود. با گذشت زمان، حکاکی قنات بار دیگر نبود و به هنر معماری روی آورد. این سازه زیرزمینی دارای ویژگی‌های خاصی مانند مرجانی بودن در طبیعت، جریان آب شیرین، دمای خنک، فسیل‌های باستانی و… آن را به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های ایران تبدیل کرده است. این مجموعه در هیچ نقطه ای از تاریخ هرگز یک شهر تاریخی نبوده و در واقع شبکه ای از کانال های زیرزمینی است که برای هدایت آب استفاده می شده است.

 زمانی آب آشامیدنی جزیره نشینان را تامین می کرد. امروزه به یک شهر زیرزمینی شگفت انگیز با مساحت 10000 متر مربع تبدیل شده است. این مجموعه اکنون کاریز کیش نامیده می شود. اکنون، کاریز یک فصل استثنایی جدید را برای همه دوستداران طبیعت که قادر به بازدید مستقیم از بزرگترین مجموعه مرجانی هستند، باز کرده است. در محوطه کاریز امکانات مختلفی مانند مراکز اقامتی، خرید و تفریح ​​در زمینی به مساحت 60000 متر مربع ساخته می شود.

کاریز کیش
قدمت قنات های جزیره کیش در خلیج فارس به 2500 سال قبل باز می گردد.

تاریخچه شهر زیرزمینی 

کاریز در واقع به معنای قنات است. قنات های کنده کاری شده در ایران را می توان به 6000 سال قبل جستجو کرد. بنابراین، این که بگوییم این هنر قبل از هر چیز ابداع ایرانیان بوده است، صرفاً یک ادعا نخواهد بود. قنات یا کاریز توسط ایرانیان اختراع شده و پیشینه ای تاریخی برابر با تمدن ایران باستان دارد. علیرغم سابقه طولانی و توسعه فناوری های مدرن، هنوز برای مردمی که در بسیاری از مناطق گرم و خشک زندگی می کنند حیاتی است. قنات ها معمولاً از ارتفاعات یا چاه مادر شروع می شوند و در نهایت به کاریز ختم می شوند که آب از زمین خارج می شود. 

سال ها پیش، زمانی که کاریز کیش در آستانه نابودی کامل قرار داشت و در آستانه فراموشی کامل بود، مهندس حاجی حسینی، ایرانی مقیم آلمان، پس از 32 سال تصمیم گرفت به ایران بازگردد. تصمیم او عمدتاً تحت تأثیر انگیزه او برای بازسازی این مجموعه بود. او برای پروژه خود بودجه خصوصی داشت و پروژه را در سه فاز تعریف کرد. با تلاش او کاریز کیش که مدت هاست به فراموشی سپرده شده بود به یک مکان گردشگری پربازدید تبدیل شد.

در بالای این مجموعه، رستوران سنتی، بازار کوچک و موزه در سطح زمین ساخته شده است. کارفرمایان این مجموعه بر این باورند که این مجموعه توانایی بالایی برای شهرت جهانی دارد. برای پیدایش چنین نظری دو دلیل وجود دارد; اول اینکه در قلب یکی از معروف ترین جزایر خلیج فارس قرار دارد. ثانیا این تنها سازه دست ساز بشر با مرجان و صدف طبیعی است.

تاریخچه شهر زیرزمینی 
این قنات علاوه بر تامین آب ساکنان جزیره، منطقه ای تجاری نیز بوده است، از این رو کشتی های عبوری از خلیج فارس آب را از مردم کیش می خریدند و به آنها ادویه و لباس می فروختند.

سازه کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز شامل سه قنات و 274 حلقه چاه است که یک مکان تفریحی است و امکان بازدید از قنات های باستانی جزیره زیبای کیش را برای افراد فراهم می کند. برخی از این چاه ها کاملا سالم و برخی دیگر برای تهویه بهتر نور و هوا به شکل مخروطی تبدیل شده اند. قنات کیش از نظر طول و عمق با دیگر قنات های ایران قابل مقایسه نیست. اما با توجه به شیب بسیار کم جزیره، آب های زیرزمینی منتهی به سطح در کیش از اهمیت بالایی برخوردار است و نشان می دهد که در آن زمان از پیشرفته ترین روش ها برای حفر قنات استفاده می شده است.

طول آن 15 کیلومتر، عرض آن 10000 متر مربع و عمق آن 14 متر است. یک واقعیت جالب در مورد این قنات زیرزمینی باشکوه این است که توسط تجهیزات اولیه ساخته شده است. این قنات مدت‌ها منبع جذابی برای گردشگران نبود تا اینکه در سال 1378 بازسازی‌های آن انجام شد.  برخی از ویژگی‌های نفیس آن سقف هشت متری آن است که بیشتر مملو از فسیل‌ها، صدف‌ها و مرجان‌هایی است که قدمت آن‌ها به 270 تا 570 میلیون سال پیش برمی‌گردد و هر کدام شناسایی شده‌اند و هویت رسمی دارند. در کنار دیوارهای مرجانی تاریخی اطراف قنات، کارگران تونل ها را با ملات و سنگ تقویت کرده اند تا دنیایی زیرزمینی ایجاد کنند.

سازه کاریز کیش
این شهر زیرزمینی دارای 3 رشته قنات و 274 حلقه چاه از جمله مکان های تفریحی و امکانات برای بازدید از قنات باستانی جزیره کیش می باشد.

محل غذا خوری در نزدیکی کاریز کیش

رستوران کوه نور، رستوران فودلند، کافه رستوران ضیافه، رستوران رویال استار، فست فود چیچیز، رستوران باغ سنتی، فست فود پامادور و بسیاری رستوران های دیگر در نزدیکی کرزی کیش هستند که می توانید قبل یا بعد از بازدید از غذاهای لذیذ میل کنید. 

محل غذا خوری در نزدیکی کاریز کیش
در بالای این مجموعه، رستوران سنتی، بازار کوچک و موزه در سطح زمین ساخته شده است. کارفرمایان این مجموعه بر این باورند که این مجموعه توانایی بالایی برای شهرت جهانی دارد

محل اقامت در نزدیکی کاریز کیش

اگر می خواهید اقامتی مجلل در لوکس ترین هتل های کیش در نزدیکی کاریز کیش داشته باشید، هتل 5 ستاره مجلل داریوش بزرگ، هتل شایگان، هتل دریایی ترنج و هتل هلیا کیش و هتل فلامینگو 4 ستاره را به شما پیشنهاد می کنیم. اگر می خواهید اقامتی مقرون به صرفه در کیش در نزدیکی کاریز کیش داشته باشید، می توانیم هتل 3 ستاره پارسیان کیش، هتل گاردنیا، هتل سان رایز کیش، هتل لوتوس و هتل 2 ستاره کیش تماشا را به شما پیشنهاد دهیم.

موقعیت و جاذبه های اطراف شهر زیرزمینی کاریز کیش

کاریز کیش در میرمحنا، میدان المپیک، جزیره کیش، ایران قرار دارد. از جاذبه های نزدیک آن می توان به شهر باستانی حریره، مجموعه پارک دلفین ها و برخی از سواحل کیش اشاره کرد.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: کیش
آدرس: استان هرمزگان، کیش، میدان المپیک، میرمحنا
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی