Katoghike Churchکلیسای کاتولیک، زیباترین کلیسای ایروان

شرح

در سال 301 ارامنه مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود پذیرفتند و از آن زمان تاکنون تنها دین غالب در میان آنها بوده است. مذهب نقش مهمی در زندگی هر فرد در ارمنستان دارد و گواه آن تعداد بازدیدکنندگان از کلیساها است. یکی از این کلیساها که نسبتا کوچک است اما همیشه پر از بازدیدکننده است، کلیسای کاتولیک ایروان است.

کلیسای کاتولیک در تقاطع خیابان های ابوویان و سایات نوا، یعنی در مرکز ایروان واقع شده است. اکنون با هدف گسترش کلیسا و تبدیل به یک مجموعه مذهبی جدید در حال بازسازی است. ده ها کلیسا در ایروان وجود دارد که بیشتر آنها از سنگ توف در سازه هایی مشابه ساختمان های شهر ساخته شده اند. کلیسای کاتولیک ایروان در سال 1264 تقدیس شد و آن را به یکی از قدیمی ترین کلیساهای شهر تبدیل کرد. این مجموعه حاصل چندین دهه الحاق و بازسازی است.

بخش‌هایی از این مجموعه (از جمله دیوار اصلی قرن سیزدهمی) از انواع سختی‌ها، از تهدید برنامه‌ریزی شهری شوروی گرفته تا زلزله، جان سالم به در برده است. این مکان هاله و احترام خاصی نسبت به آن دارد، به خصوص در اواخر بعد از ظهر که خورشید در پشت برج ناقوس فرو می‌رود و میدان را روشن می‌کند و سنگ را روشن می‌کند. قدیمی ترین خط حک شده بر روی یکی از دیوارهای کاتوگیکه به سال 1264 برمی گردد.

تاریخ کلیسای کاتولیک ایروان
تاریخ کلیسای کاتولیک ایروان

تاریخ کلیسای کاتولیک ایروان

کلیسای کاتولیک ایروان یک کلیسای قرون وسطایی قرن سیزدهم است. در طول قرن هفدهم، به ویژه در سال 1679 زلزله ای رخ داد (در آن زمان ارمنستان بخشی از امپراتوری ایران بود). زلزله ای به بزرگی 7 ریشتر تعدادی از ساختمان های مهم ایروان را ویران کرد. از جمله این بناها می توان به قلعه ایروان که به طور کامل ویران شد، کلیسای سورب زوراور ایروان، کلیسای سنت پوغوس، کلیسای سنت سرکیس و کلیسای سنت کاتولیگ اشاره کرد.

در سال های 1693-1695 ساخت کلیسای بزرگ به پایان رسید. ساخته شده از سنگ توفا و سیمان اساساً در ضلع غربی کلیسا ساخته شده است. بدون گنبد و از نوع باسیلیکای سه شبستانی بوده است. اندازه سالن عبادت کلیسا 14.0 در 19.3 متر و محیط بیرونی – 16.4 x 28.4 متر است.  دیوارها شامل خاچکارها (سنگ های صلیب) متعلق به سال های 1679، 1693، 1694 و 1695 است. کلیسا دارای دو ورودی، از ضلع جنوبی و غربی قابل دسترسی است.

در دوران اتحاد جماهیر شوروی تصمیمی برای ساخت بلوک های آپارتمانی در آن منطقه گرفته شد. این تصمیم تخریب کلیسا را فرض می کرد. در آن زمان بود که کلیسای دست نخورده قرن سیزدهم در داخل کلیسای بزرگتر کشف شد. اعتراضات شروع شد. هم مردم و هم باستان شناسان می خواستند آن کلیسای کوچک را حفظ کنند و این کار را کردند و در نتیجه کلیسا حفظ شد.

زمانی که کلیسا در حال تخریب بود، خاچکارهایی پیدا شد که قدمت آن به سال‌های 1472، 1641 و 1642 بازمی‌گردد. دو بقعه کلیساهای جنوبی و غربی الحاق شد و پس از باز شدن، قدیمی‌ترین کتیبه‌هایی بر روی دیوارها یافت شد که قدمت آن به سال 1264 بازمی‌گردد. در حالی که نمای شمالی شامل کتیبه‌هایی بود که به سال 1609 بازمی‌گردد. در این راستا، کلیسای کوچک به احتمال زیاد در قرن هفدهم در غرب کلیسای سنت استواتساتسین ساخته شده است، جایی که ساختمان کلیسای کاتوگیکه در پایان همان قد علم کرده است. ماهیت این یافته با این واقعیت ساده توضیح داده می شود که این تنها مدرکی است که نشان می دهد کلیسای سنت استاتاتسین تنها کلیسای ایروان است که از زلزله جان سالم به در برده است.

قدمت کلیسای کاتولیگ
قدیمی‌ترین کتیبه‌هایی بر روی دیوارها یافت شد که قدمت آن به سال 1264 بازمی‌گرد

ساخت مجتمع جدید

در حال حاضر یک مجتمع مذهبی جدید در حال ساخت است. ساخت و ساز به ویژه در ضلع شمالی کلیسای Katoghike متمرکز شده است. ساخت دو ساختمان در حال انجام است – کلیسای سنت آنا و ساختمانی که به عنوان اقامتگاه ایروان کارکین دوم، کاتولیکوس همه ارامنه عمل خواهد کرد.

در تاریخ 4 ژانویه ، مقدس اعظم کارکین دوم و کاتولیکوس کل ارامنه مراسم برکت زمین برای ساخت این دو ساختمان برگزار کردند. وی پس از پایان مراسم در جمع حاضران سخنرانی کرد. وی در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: «چند سال دیگر از تقدیس کلیسای سنت آنا خوشحال خواهیم شد، جایی که فرزندان ما به آنجا خواهند آمد تا برای پایداری سرزمین مادری خود و برای زندگی پر برکت و سعادت به درگاه خداوند دعا کنند. ملت ما… با برپایی کلیسای سنت آنا، کلیسای مقدس کاتالوگ را ترمیم خواهیم کرد، که جراحات آن زخمی است بر روح ملت ما. ما بر این باوریم که با درمان این زخم ها زندگی ملی خود را شاداب، نورانی و خداپسندانه می کنیم. ما باید همیشه خدا را تسبیح کنیم و شکر و برکت خود را به پدر بهشتی خود تقدیم کنیم که عشق را در درون ما القا می کند و به ملت ما برکت و سعادت می بخشد… در سال های الحاد شوروی، کلیسای مقدس کاهوگیکه با همان سرنوشت غم انگیز ویرانی روبرو شد. صدها کلیسا در پایتخت ما. اما این بخش کوچک از طریق رحمت خداوند در امان ماند و سالها در خدمت وفاداران ما بوده است. در اینجا مسیحیان دعاهای خود را اقامه کرده اند و خدمات کلیسا برگزار شده است.

صلوات یک مراسم واقعی بود. سرژ سرکیسیان رئیس جمهور ارمنستان، گاگیک هاروتونیان رئیس دادگاه قانون اساسی، گاسیک بیگلاریان شهردار ایروان، اعضای اخوان مقدس اچمیادزین و همچنین اعضای شورای عالی روحانی در آنجا حضور داشتند.

هزینه ساخت کلیسا و اقامتگاه توسط هرایر هوونانیان ارمنی آمریکایی و همسرش آنا هوونانیان تامین می شود. کلیسای سنت آنا به نام او نامگذاری خواهد شد. Chilingaryan Design Construction برنده مناقصه قرارداد برای مجتمع شد. به گفته گاریک چیلینگاریان، مدیر ساخت و ساز طراحی چیلینگاریان، این پروژه تمام الزامات تعیین شده توسط اداره شهرسازی و کمیته حفاظت از فرهنگ را برآورده می کند.

کلیسای کاتولیک
کلیسای کاتولیک ایروان

نظرات متناقضی در مورد ساخت و ساز مجموعه وجود دارد. برخی قاطعانه با آن مخالف هستند، برخی دیگر موافق. با این وجود، این مجموعه در حال حاضر در حال ساخت است. یکی از چیزهایی که واقعاً مهم است این واقعیت است که مهم نیست که مجموعه چقدر بزرگ یا کوچک پس از تکمیل باشد، این قطعه تاریخی که کلیسای سنت استواتساتسین کاتوگیکه است، با زیبایی تمام حفظ خواهد شد و نفس تاریخ قرن سیزدهم ارمنستان و زندگی مذهبی

موقعیت جغرافیایی

کشور: ارمنستان
شهر: ایروان
آدرس: ۱۷ Abovyan St, Yerevan ۰۰۰۱, Armenia
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی