Lipar Chabahar Lagoonتالاب لیپار چابهار

شرح

تالاب لیپار،‌ که به آن تالاب صورتی هم می گویند،‌ به دلیل طبیعت بی نظیرش به عنوان یکی از یکی از جاذبه های توریستی جذاب و دیدنی شهرستان چابهار است که با چهار تالاب مشابه در جهان،‌ به رقابت می پردازد. جالب است بدانید که تنها چهار نمونه مشابه از این تالاب در جهان وجود دارد. تالاب لیپار در مسیر ساحلی چابهار به خلیج گوادر در ساحل خلیج عمان قرار دارد. همچنین تالاب لیپار بر روی دره ای صخره ای مشرف به کوه واقع شده است. منظره ای چشم نواز و گونه های مختلف جانوری و گیاهی را در این منطقه خواهید دید. همچنین گونه های در حال انقراض اردک مرمری در این دریاچه زندگی می کنند.

در کنار این دریاچه صورتی دشتی وجود دارد که مردم محلی آن را دشتار می نامند. دشتار در گویش سیستانی به معنای عروس است. به دلیل سرسبزی بودن این منطقه، این دشت دشتر نامگذاری شده است. این تالاب زیبای صورتی ‌در جنوب شرقی ایران، حدود ۲۰۰ متر از حاشیه شمالی دریای عمان و در جنوب روستای لیپار واقع در استان سیستان و بلوچستان، ‌قرار دارد. این جاذبه چابهار، یکی از چشم نواز ترین و خاص ترین جاذبه های توریستی جنوب کشور است و علاقمندان به محیط زیست را هیجان زده می کند. چیزی که در اولین نگاه نظر شمارا به خود جلب می کند،‌ صورتی رنگ بودن آب این تالاب است. اگر اواخر تابستان و زمستان و اوایل پاییز و بهار از تالاب بازدید کنید، می توانید شاهد پدیده جذر و مد قرمز تالاب لیپارنیز باشید.

تالاب لیپار صورتی رنگ
تالاب لیپار صورتی رنگ

چرا تالاب لیپار صورتی رنگ است؟

صورتی رنگ بودن تالاب لیپار،  به دلیل وجود پلانگتون ها در آب است؛ زمانی که آب و هوا مناسب تر باشد، این رنگ بیشتر به چشم می آید. مواد آلی و معدنی بسیاری از رود خانه ها و از میان درختان می گذرد که فرآیند بیولوژیکی را افزایش می دهد. این تالاب، زیستگاه پرندگان ،‌گیاهان و جانداران بومی و جذابی است که ممکن است تا به حال ندیده باشید. سالانه گردشگران زیادی برای تماشای پرندگان و جانداران زیبای این منطقه،‌ تالاب لیپار می آیند.

از گونه های مهم جانوری این منطقه، می توانیم به کاکل، فونیکوپتروس، مرغ مینا، خارپشت، کبک،‌ فرانکولین خاکستری، خرچنگ و عقاب تاونی اشاره کنیم. همچنین می توانید فلامینگو ها میخ ماهی های بزرگ،‌ماسه زار و باتلاق قهوه ای را هم ببینید. تالاب لیپار محل زندگی اردک مرمری است که شدیدا در خطر انقراض قرار دارد.

مساحت این تالاب چقدر است؟

این توده آبی ۱۰هکتار مساحت دارد و ۹۰ درصد پلانگتون های منطقه را در خودش جای داده است. این تالاب چیزی حدود ۱۳ کیلومتر طول دارد.

تالاب لیپار چگونه شکل گرفت؟

ممکن است برای شماهم سوال شده باشد که این تالاب زیبا چگونه به وجود آمد. درباره تالاب صورتی دو روایت وجود دارد، اولی این است که تالاب صورتی طی یک فرآیند طبیعی و پس از گذشت زمان های بسیاربه وجود آمده و روایت دوم این است که این تالاب، توسط یکی از اهالی روستای دمبافت به این شکل درآمد.

 گفته می شود کریم شیخ زاده با هزینه شخصی و کمک های مردمی یک ماشین کشاورزی تهیه کرد موفق شد این پدیده زیبا را شکل دهد. هدف او تشکیل چنین جاذبه زیبایی نبود و احتمالا به آن فکر هم نمی کرد،‌ او می خواست آبی که به دلیل بارش شدید باران دراین منطقه جاری شده بود را مدیریت کند.

تالاب لیپار چگونه شکل گرفت؟
تالاب لیپار چگونه شکل گرفت؟

پیاده روی در تالاب لیپار،‌ احساس پیاده روی روی کره مریخ را به شما می دهد. آب صورتی رنگ این منطقه، برخلاف ظاهر زیبا و فریبنده اش یکی از شور ترین آب های دنیا است . گاهی اوقات نمک ها و صدف هایی دریایی از این تالاب جمع آوری شده و توسط مردم محلی فروخته می شود. آب صورتی رنگ، به ساحل زرد رنگ برخورد می کند و ترکیب این دو رنگ با سبزه ها و گیاهان و آسمان آبی، منظره ای ایجاد می کند که در هیچ جای دیگری در دنیا یافت نمی شود.

این تالاب ، آب راکد دریای عمان بین دو کوه است که اکوسیستم جالبی را ایجاد کرده است. این منطقه یکی از بهترین سوژه ها برای عکاسی است، به طوری که هر ساله عکاسان حرفه ای برای عکس برداری از این تالاب به این منطقه می آیند. حتی اگر عکاس حرفه ای نیستید،‌ بدون عکس گرفتن از این تالاب نروید. گاهی اوقات ممکن است افرادی را در این منطقه ببینید که شتر کرایه می دهند. بدون شک شتر سواری در جنوب ایران ، با منظره تالاب صورتی می تواند یکی از بهترین تجربه ها باشد.

بهترین فصل برای سفر به تالاب صورتی

قطعا هر فصلی که بخواهبد می توانید به تالاب سفر کنید، اما اگر می هواهید از آفتاب سوزان و شدید در امان باشید، بهتر است در فصول سرد سال به چابهار سفر کنید. در ادامه به شما می گوییم که تالاب در فصل های مختلف  سال،‌ چگونه است.

فصل بهار:‌ در ایام عید نوروز،‌ تالاب صورتی میهمانان و گردشگران زیادی دارد؛ اگر مشکلی با شلوغی ندارید، خوب است که در در این فصل خوش آب و هوا به تالاب سفر کنید.

فصل تابستان: در فصل گرما،‌ تالاب آب و هوای گرم و آفتاب سوزان دارد،‌ ذخایر آبی تالاب هم ممکن است در وضعیت مناسبی نباشد، بنابراین اگر برای اولین بار میخواهید از تالاب دیدن کنید بهتر است در فصل های دیگر این کار را انجام دهید.

فصل پاییز: فصل پاییز،‌ زمان مهاجرت پرندگان است. در این زمان،‌تالاب میزبان پرندگان زیادی از شهرهای مختلف ایران و حتی جهان است که این منطقه را برای زندگی شان بر می گزینند.

فصل زمستان: در فصل زمستان،‌ آب و هوای چابهار بسیار دلپذیر و دوست داشتنی است، ‌به طوری که هر کسی را وسوسه می کند . مهاجرت پرندگان به تالاب ،‌همچنان ادامه دارد بنابراین در فصل زمستان هم می توانید گونه های مختلفی  از پرندگان را ببینید.

بهترین فصل برای سفر به تالاب صورتی
بهترین فصل برای سفر به تالاب صورتی

لازم به ذکر است که این منطقه باتلاقی است پس باید خودروی خود را در فاصله ای دورتر از دریاچه رها کرده و پیاده به تماشای تالاب بروید. در نزدیکی دریاچه کپر (مسکن های موقت سنتی) وجود دارد که محلی ها، به ویژه زنان و دختران، صنایع دستی و محصولات محلی را می فروشند.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: چابهار
آدرس: Sistan and Baluchestan Province, Lipār, كيشداب, ۷R۳H+XPM, Iran
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی