Miniature Martian mountains in Chabaharکوه‌های مریخی چابهار

شرح

کوه‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های اکوسیستم طبیعی هستند و برخی از آنها به دلیل زیبایی خاص خود شهرت جهانی دارند.گاهی اوقات طبیعت مناظر شگفت انگیزی ایجاد می کند و ما را به این فکر می کند که آنها به سیارات دیگر مربوط می شوند. کوه‌های مریخی چابهار یکی از آنهاست.

منظره ای شگفت انگیز از ایران به نمایش می گذارد که تصویری از سیاره مریخ را در ذهن فرد تداعی می کند. جاده ای که شما را به کوه‌های مریخی چابهار می رساند یکی از زیباترین جاده های ایران است. با رفتن به کوه‌های مریخی، وارد منطقه‌ای می‌شوید که به‌خاطر دیدن آسمان شهرت زیادی دارد و منظره‌ای فوق‌العاده را ارائه می‌دهد. مکانی عجیب و شگفت انگیز است که شما را به یک سفر فضایی دعوت می کند. این کوه‌ها که به کوه‌های مینیاتوری نیز معروف هستند، از جاذبه‌های گردشگری چابهار به شمار می‌روند که بازدید از آن را در تور چابهار به شما پیشنهاد می کنیم.

در گذشته کوه های مریخی زیر انبوهی از خاک مدفون بوده و پس از گذشت زمان طولانی نمایان می شدند. نقوش هندسی کوه ها بر اثر فرسایش سریع خاک ناشی از باد و باران به وجود آمده است که گویی نقاش ماهری آنها را تراشیده است.

کوه‌های مینیاتوری چابهار
فسیل‌های صدف، ماهی و نهنگ در برخی نقاط این منطقه یافت می‌شود و یکی از جاذبه‌های کوه‌های مریخ به شمار می‌رود. به احتمال زیاد کوه ها زمانی در زیر آب های دریای عمان بوده اند یا جزر و مد دریا آنها را به این منطقه خاص آورده و آنجا رها کرده است.

تاریخچه کوه های مریخی چابهار

کوه های مریخی چابهار رسوبی هستند و به گفته کارشناسان در گذشته های دور زیر تلی از خاک مدفون بوده اند که بر اثر گذر زمان و باران های موسمی پدید آمده است. فرآیندهای زمین ساختی ناشی از فرورانش پوسته عمان در زیر مکران و فرسایش آبی و بادی از مهم ترین دلایل تشکیل این کوه ها بوده است. شیارهای کوچک و یکنواخت روی کوه ها باعث شده تا نام مینیاتوری به خود بگیرند و جلوه ای واقعا فرازمینی داشته باشند.

قدمت این کوه ها بیش از پنج میلیون سال تخمین زده شده است. نکته جالب یافتن انواع ماهی و فسیل آبزیان در این کوه هاست که ثابت می کند کوه های مینیاتوری در گذشته زیر آب بوده اند. همچنین از آنجایی که کوه ها در نزدیکی دریا واقع شده اند، نمی توان تاثیر جزر و مد بر آنها را نادیده گرفت.تاریخچه این کوه ها به 4 تا 5 میلیون سال پیش برمی گردد و رشته کوهی را به وسعت ده ها کیلومتر به سمت شرق تشکیل می دهند. این رشته کوه در امتداد رشته‌کوه‌های زاگرس تشکیل شده و دارای ارتفاعات متفاوتی است. در برخی نقاط 5 متر کوه وجود دارد و در نقطه ای دیگر به طور ناگهانی 100 متر از آنها فراتر می رود و دارای رنگ های سفید و خاکستری غیرعادی هستند که در شب صحنه های زیبایی را خلق می کنند. این پدیده اما از رشد گیاهان در منطقه جلوگیری می کند. جالب ترین نکته در مورد این کوه ها دشواری بالا رفتن از آنها است.

تاریخچه کوه های مریخی چابهار
تاریخچه کوه های مریخی چابهار

کوه‌های مریخی چابهار حدود 35 تا 40 کیلومتر با چابهار فاصله دارد و در کنار جاده، یکی از شگفتی های طبیعت ایران را می بینید، دقیقا در سمت چپ جاده چابهار به گواتر. جایی در منطقه کهیر شهر ساحلی کنارک. در بین این کوه های دیدنی می توان رنگ صورتی دریاچه ای را که لیپار نامیده می شود نیز مشاهده کرد. دوباره چشمت به سواحل زیبای عمان می افتد و ترکیب این همه صحنه شگفت انگیز این جاده را به یکی از زیباترین جاده های ایران و قطعا زیباترین جاده استان تبدیل می کند. این منظره فقط در چابهار موجود است و در اصل به خاطره ای زیبا تبدیل می شود.

کوه‌های مینیاتوری یکی از جاذبه‌های معاصر و فریبنده منطقه چابهار هستند و آسمان در آن نقطه می‌تواند به طور همزمان 14 صورت فلکی را رصد کند.

فعالیت های کوه های مریخی چابهار

پیاده روی

اولین و رایج ترین تفریحی که می توانید در کوه های مریخی چابهار از آن لذت ببرید، پیاده روی است. کافی است کمی تخیل خود را چاشنی کنید و تجربه ای از اکتشاف مریخ را برای خود ایجاد کنید.

تماشای ستاره ها

از آنجایی که این منطقه از نظر آلودگی نوری در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد، یکی از بهترین و پرطرفدارترین تفریحات، تماشای ستارگان در آسمان شب است. آسمان در این مکان به بازدیدکنندگان اجازه می دهد 14 صورت فلکی را به طور همزمان مشاهده کنند.

کوه‌های مینیاتوری یا کوه‌ های مریخی چابهار
کوه های مریخی چابهار در استان سیستان و بلوچستان در 50 کیلومتری چابهار و در مسیر جاده چابهار – گوادر قرار دارد.

صخره نوردی

خوشبختانه صخره نوردی در کوه های مریخ امکان پذیر است. پس اگر به صخره نوردی علاقه دارید، تجهیزات صخره نوردی را با خود حمل کنید.

عکاسی

بدون شک یکی از محبوب ترین تفریحات در هر تجربه طبیعت گردی، عکاسی است. اگر قصد دارید عکس های حرفه ای بگیرید، تجهیزات مربوطه را فراموش نکنید.

بهترین زمان برای سفر 

این منطقه به دلیل قرار گرفتن در جنوب کشور در تابستان ها هوای گرم و خشک دارد. همچنین وجود باد و گرد و غبار می تواند بازدید را دشوار کند. بنابراین بهترین زمان برای سفر به مریخی چابهار اوایل بهار، پاییز و زمستان است. برای بازدید سعی کنید ساعات اولیه روز یا عصر را انتخاب کنید تا نور مستقیم خورشید شما را آزار ندهد.

اقامت در کوه های مریخی چابهار

اگر قصد دارید با خرید بلیط، یک شب را در چابهار سپری کنید، گزینه هیجان انگیز کمپینگ پیش روی شماست. کمپینگ توریستی کوه های مریخی در نزدیکی دریای عمان قرار دارد و مکانی مناسب برای برپایی چادر می باشد. اگر علاقه ای به کمپینگ ندارید می توانید در اقامتگاه های بوم گردی روستاهای اطراف یا هتل های چابهار اقامت کنید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: چابهار
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی