Mother Armeniaمجسمه مادر ارمنستان

شرح

ارمنستان حدود 70 سال یک کشور شوروی بود. دورانی بود که عشق و احترام نسبت به حاکمان به اشکال مختلف بیان می شد. در همین راستا، دقیقاً در جایی که امروز مجسمه مادر ارمنستان قرار دارد، مجسمه یادبود جوزف استالین، نخست وزیر اتحاد جماهیر شوروی از 6 می 1941 تا 5 مارس 1953 وجود داشت. مجسمه استالین یادبود پیروزی جهان دوم بود. جنگی که در سال 1945 به پایان رسید.

مجسمه مادر ارمنستان در سال 1967 در پارک پیروزی افتتاح شد. در بهار 1962، مجسمه استالین با کشته شدن یک سرباز و مجروح شدن تعدادی از سربازان در جریان این روند برداشته شد و مجسمه “مادر ارمنستان” که توسط آرا هاروتونیان طراحی شده بود جایگزین شد. .
“مادر ارمنستان” دارای ارتفاع 22 متری (72 فوت) است، بنابراین ارتفاع کلی بنای یادبود، با احتساب پایه، 51 متر (167 فوت) است. مجسمه از مس چکش خورده ساخته شده است در حالی که پایه موزه از بازالت ساخته شده است.
مجسمه “مادر ارمنستان” نماد صلح از طریق قدرت است. این می تواند بینندگان را به یاد برخی از چهره های برجسته زن در تاریخ ارمنستان، مانند سوسه مایریگ و دیگران بیاندازد که برای کمک به شوهرانشان در درگیری با سربازان ترک و کردهای نامنظم اسلحه به دست گرفتند. همچنین جایگاه و ارزش مهمی را که به اعضای زن مسن‌تر یک خانواده ارمنی نسبت داده می‌شود، یادآوری می‌کند.
قرار گرفتن آن بر روی تپه ای مشرف به ایروان، آن را مانند نگهبان پایتخت ارمنستان جلوه می دهد. هر ساله در 9 می، هزاران ارمنی از مجسمه مادر ارمنستان دیدن می کنند و برای یادبود شهدای ارمنی جنگ جهانی دوم گل می گذارند. این پایه میزبان موزه نظامی مادر ارمنستان وزارت دفاع است. زمانی که برای اولین بار ساخته شد، یک موزه نظامی اختصاص داده شده به جنگ جهانی دوم را در خود جای داد. امروزه بخش بزرگی از فضای نمایشگاه به جنگ قره باغ کوهستانی 1988-1994 اختصاص دارد. در این نمایشگاه وسایل شخصی، اسلحه ها و اسناد شرکت کنندگان وجود دارد و دیوارها با پرتره های آنها تزئین شده است. در میان دیگر آثار تاریخی، نقشه‌ای وجود دارد که نیروهای ارمنی بر روی آن کارزار خود را برای تصرف شوشی انجام داده‌اند.

مجسمه "مادر ارمنستان" نماد صلح
مجسمه “مادر ارمنستان” نماد صلح از طریق قدرت است.

مجسمه مادر ارمنستان در سی امین سالگرد تأسیس ارمنستان شوروی افتتاح شد. مجسمه ساز این مجسمه سرگئی دیمیتریویچ مرکوروف، مجسمه ساز شوروی با تبار یونانی-ارمنی، و معمار آن رافائل اسرائیلیان، معمار و طراح ارمنی ساکن ایروان بود. یک سال بعد این مجسمه مدال شوروی را دریافت کرد. این بنا واقعا ارزش بازدید را در تور ارمنستان دارد.

در آن زمان، شایعات مختلفی در شهر پیچید، که یک ویژگی مشترک داشتند – همه آنها ادعا می کردند که یک روز قبل از رونمایی از مجسمه، “پدر ملل”، که معمولاً استالین را اینگونه نام می بردند، مخفیانه وارد ایروان شده بود تا ببیند. مجسمه آنها می گویند مجسمه تنها پس از تایید استالین افتتاح شد.

سه سال پس از مرگ استالین، حکومت دیکتاتوری و کیش شخصیت او به شدت محکوم شد. تصمیمی برای برداشتن تمام مجسمه های او گرفته شد. اکثر کشورها در روند برداشتن مجسمه بسیار سریع عمل کردند، اما ارمنستان نه. شایعاتی منتشر شد مبنی بر اینکه هاکوب زاروبیان، دبیر اول حزب کمونیست ارمنستان از سال 1960 تا 1966، تمایلی به برداشتن مجسمه نداشت. در حالی که واقعیت تصویر دیگری را به تصویر کشید. ارمنستان شوروی فاقد تجهیزات مربوطه بود. مجسمه در نهایت در سال 1962 برداشته شد. برداشتن آن به قیمت جان یکی از سربازان و زخمی شدن ده ها نفر تمام شد. مردم می گفتند که استالین به کشتن مردم حتی از آن سوی قبر ادامه می داد.

سال‌ها بعد اسرائیلیان اعتراف کرد که کاملاً مطمئن بود استالین برای همیشه این پایه را اشغال نخواهد کرد و بنابراین آن را به گونه‌ای طراحی کرده بود که شبیه یک کلیسای ارمنی سه شبستانی باشد.

مجسمه مادر ارمنستان: معنا و نماد

مجسمه مادر ارمنستان تنها پنج سال بعد، در سال 1967 بر روی پایه قرار گرفت. مجسمه ساخته شده از مس چکش خورده توسط مجسمه ساز آرا هاروتونیان طراحی شد. به دلیل ارتفاع و موقعیت استراتژیک با دقت انتخاب شده بر روی تپه، مجسمه به نظر می رسد که از پایتخت ارمنستان محافظت می کند.

مجسمه مادر ارمنستان نماد صلح از طریق قدرت است. با آن شمشیر بزرگ در دستانش و سپر جلوی پایش، ممکن است مردم را به یاد چهره های زن تاریخ ارمنستان مانند سوسه مایریگ (مادر سوسه) شجاعی بیاندازد که به دلیل نگرانی مادرانه اش برای جوانان ارمنی به این نام خوانده شده است. این برای همه زنانی است که در درگیری با سربازان ترکیه و کردهای نامنظم از به دست گرفتن اسلحه و ایستادن در کنار شوهران خود ترسی نداشتند. در کنار این بنا، قبر سرباز گمنام قرار دارد. این نماد یاد و خاطره جاودانه قربانیان جنگ است.

مجسمه مادر ارمنستان و 9 می

هر ساله در 9 می ارمنستان روز پیروزی در جنگ جهانی دوم را جشن می گیرد. نمایندگان دولت ارمنستان از پارک پیروزی بازدید کردند و تاج گلی را در بنای یادبود سرباز گمنام گذاشتند. معمولاً با یک دقیقه سکوت از قربانیان تجلیل می شود. توجه داشته باشید که 9 مه برای ارمنیان یک تعطیلات سه در یک است زیرا نه تنها روز پیروزی، بلکه آزادی شوشی (شهری در منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی) و سالگرد ارتش دفاعی قره باغ کوهستانی را نیز جشن می گیرد.

مجسمه مادر ارمنستان و 9 می
مجسمه مادر ارمنستان و 9 می

موزه وزارت دفاع

در داخل این پایه، موزه مادر ارمنستان وزارت دفاع وجود دارد. در سال 1950 توسط معمار Israelyan ساخته شد، در سال 1970 به عنوان موزه تاریخ جنگ بزرگ میهنی (جنگ جهانی دوم) تأسیس شد، بنابراین در درجه اول شامل نمایشگاه هایی در مورد جنگ جهانی دوم بود. در حال حاضر بیشتر نمایشگاه به جنگ قره باغ اختصاص دارد.

این موزه دارای 30000 نمایشگاه از جمله عکس، اسناد و مطالب مربوط به جنگ قره باغ است. در طبقه اول نمایشگاه هایی پر از مطالب مربوط به فداکاری های ارامنه در طول جنگ بزرگ میهنی وجود دارد. وسایل مورد علاقه مارشال هوهانس باقرمیان است. همچنین نقشه ای وجود دارد که مبارزات تسخیر شوشی را نشان می دهد.

این موزه از سه شنبه تا یکشنبه باز است. از سه شنبه تا جمعه از ساعت 10 صبح تا 5 بعد از ظهر باز است، در حالی که شنبه و یکشنبه از ساعت 10 صبح تا 3 بعد از ظهر باز است.

پارک پیروزی

سال 2010 شصتمین سالگرد تأسیس پارک پیروزی بود. پارک در ابتدا «هقتانک» (پیروزی) نامیده می شد، اما پس از قرار دادن مجسمه استالین در آن، بیشتر به نام «یادبود» معروف شد.

این پارک به مناسبت شرکت ارمنستان شوروی در جنگ جهانی دوم “پیروزی” نامگذاری شده است. این در بالای کاسکاد در ایروان واقع شده است. این پارک بسیار بزرگ است و شامل یک دریاچه مصنوعی، یک پارک تفریحی با چرخ و فلک های مختلف، کافه های در فضای باز، بنای یادبود مادر ارمنستان و موزه مادر ارمنستان وزارت دفاع است. پیک نیک معمولا در منطقه جنگلی پارک برگزار می شود.

در نهایت، مادر ارمنستان شخصیت زن ارمنستان است که از جمهوری ارمنستان در برابر هر دشمن و هر تهاجمی محافظت می کند. این نماد زنده قدرت ارمنی است و مهم نیست که چه باشد، همیشه وجود خواهد داشت و نشان دهنده قدرت این ملت کوچک است که هرگز تسلیم نشده است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ارمنستان
شهر: ایروان
آدرس: ۲ Azatutyan Ave, Yerevan, Armenia
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی