Mtskhetaشهر باستانی متسختا

شرح

متسختا یک سایت میراث جهانی یونسکو است. این شهر از قبل از 1000 سال قبل از میلاد، مسکونی بوده است و زمانی، پایتخت پادشاهی اولیه ایبریا (گرجستان شرقی امروزی) بوده است. این شهر تنها در 20 کیلومتری تفلیس، در محل تلاقی رودخانه های متکواری و آراگوی، در مسیر تجاری باستانی قرار دارد. باستان شناسان شواهدی از وضعیت متسختا به عنوان یک پست تجاری بزرگ کشف کرده اند. بطری های شیشه ای عطر، نوشته های یونانی و آرامی، سفال، فلزکاری و جواهرات به وفور در اینجا کشف شده اند و نمونه های زیادی در موزه شهر به نمایش گذاشته شده است.

استرابون جغرافیدان باستانی، متسختا را شهری بسیار توسعه یافته با سیستم آبرسانی، بازارها و خانه های سنگی توصیف کرده است. متسختا همچنین مرکز مذهبی کشور بود، با تعدادی زیارتگاه بزرگ در پانتئون بت پرستان گرجستان. زمانی که سنت نینو کشور را در حدود سال 337 پس از میلاد مسیحیت کرد، بعدها با کلیساها جایگزین شدند. اگرچه در آغاز قرن ششم پایتخت به تفلیس منتقل شد که راحت‌تر از آن دفاع کرد، اما متسختا همچنان محل تاجگذاری و دفن پادشاهان گرجستان و مقر پاتریارک بود که به اسقف متسختا نیز معروف است. امروزه، شهر قدیمی دوست‌داشتنی، حس و حال روستایی آرامی دارد، به‌ویژه در مقایسه با سرعت و شلوغی تفلیس.

تعداد زیاد مکان مقدس و آثار تاریخی موجود در متسختا این شهر را به یکی از مهم ترین اماکن تاریخی و مذهبی در کل گرجستان تبدیل کرده است. متسختا تنها در 25 کیلومتری شمال تفلیس واقع شده است که با ماشین در کمتر از 30 دقیقه قابل دسترسی است که آن را به بهترین مقصد سفر یک روزه تبدیل می کند.

شهر بیشتر به‌خاطر جواری، صومعه چشمگیر بالای کوه که مشرف به تلاقی رودخانه‌های آراگوی و متکواری است، و کلیسای جامع قرن چهارم Svetitskoveli، یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین کلیساهای گرجستان، معروف است. اما این تنها آغاز جاذبه های این شهر است. چیزهای بی‌شماری دیگر برای دیدن در متسختا وجود دارد که بسیاری از آنها تحت عنوان بناهای باستانی متسختا در فهرست یونسکو قرار دارند که از صومعه ها گرفته تا قلعه ها و کاخ ها را شامل می شود.

متسختا
متسختا یک سایت میراث جهانی یونسکو است

 

 

بهترین زمان برای بازدید از متسختا چه زمانی است؟

کلیساها و مکان های باستانی در تمام طول سال باز هستند، از جمله در تعطیلات کریسمس ارتدکس و عید پاک. رفتن در ماه‌های «سبز» که منظره زیبا و سرسبز است، یا در پاییز (اکتبر/نوامبر) که شاخ و برگ‌های پاییزی فرا می‌رسد، خوشایندتر است.

هر سال در 14 اکتبر جشنی مذهبی به نام Svetitskhovloba (Mtskhetoba) در این شهر برگزار می شود  مانند تمامی جشنواره های گرجستان حال های خوبی داد. این روز، کاتولیکوس-پتریارک مراسمی برای زائران و یک غسل تعمید دسته جمعی برگزار می کند. اجرای آهنگ و رقص و بازار غذا در میدان بیرون کلیسای جامع برگزار می شود.

مانند تفلیس، متسختا در تابستان بسیار گرم می شود، بنابراین اگر در ماه های گرم تر (ژوئن تا سپتامبر) با تور گرجستان به این شهر سفر می کنید، مطمئن شوید که با وسایل ضد آفتاب و آب آشامیدنی فراوان آماده می شوید.

بیشتر جاذبه های متسختا در فضای باز هستند، بنابراین سعی کنید روزی را انتخاب کنید که آب و هوای خوبی دارد. بزرگترین توصیه ما این است که زودتر تفلیس را ترک کنید و در صورت امکان قبل از ساعت 9 صبح به متسختا برسید. بیشتر صومعه‌ها و جاذبه های تاریخی این شهر بین ساعت 9 تا 10 صبح دروازه‌های خود را باز می‌کنند و تا حدود ساعت 6 بعد از ظهر باز می‌مانند.

بهترین زمان برای بازدید از متسختا
بهترین زمان برای بازدید از متسختا

جاذبه های دیدنی در متسختا

اگر با ماشین شخصی سفر می‌کنید، می‌توانید به راحتی از تمام این مکان‌های دیدنی متسختا در یک روز دیدن کنید. اگر با مارشوتکا سفر می‌کنید یا زمان کمتری دارید، به بناهای تاریخی که در فاصله چند قدمی شهر قدیمی هستند بچسبید و یک تاکسی کرایه کنید تا شما را به جواری برساند و برگردد.

کلیسای جامع Svetitskhoveli

این شگفتی معماری گرجستان که قدمت آن به قرن یازدهم بازمی گردد، صدها سال به عنوان مرکز مذهبی این کشور خدمت کرده است. این مجموعه شامل کلیسا، دروازه، برج ناقوس، قلعه ها و اقامتگاه های روحانی است. ردای مسیح و الیاس نبی هر دو در کلیسای جامع Svetitskhoveli نگهداری می شوند. مقبره بنیانگذار تفلیس، پادشاه واختانگ گورگسالی نیز در داخل ساختمان قرار دارد. این کلیسای جامع در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

موزه باستان شناسی دولتی متسختا 

موزه حاوی آثار باستانی با اهمیت ملی و بین المللی است. طیف گسترده ای از نمایشگاه ها از برنز، اواخر قرون وسطی، و قطعات مختلف قوم نگاری نیز به نمایش گذاشته شده است.

قلعه ببریستیخه

قلعه ببریستیخه در شمال متسختا و در سمت راست رودخانه آراگوی قرار دارد. در زمان های قدیم بلتا نامیده می شد. این قلعه در دوره باستانی ساخته شده است. مساحت کل آن تقریباً 1500 متر مربع و حیاط داخلی حدود 600 متر مربع است.

کلیسای جامع Svetitskhoveli
کلیسای جامع Svetitskhoveli

صومعه جواری

صومعه ارتدوکس گرجی قرن ششم بر روی تپه ای روبروی متسختا، در محل تلاقی رودخانه های آراگوی و متکواری ساخته شده است. اندکی پس از پذیرش مسیحیت، پادشاه میریان سوم یک صلیب چوبی عظیم در این مکان برپا کرد. در نیمه دوم قرن ششم گوارام، حاکم کارتلی، یک کلیسای کوچک در کنار صلیب مقدس ساخت. این کلیسا در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

آرمازتسیخه (باگینتی)

این بنای تاریخی باستان شناسی در امتداد بزرگراه متسختا-تفلیس واقع شده است. نام آن مربوط به بت پرست آرمازی است که توسط شاه پرنواز به عنوان خدای برتر معرفی شد. یافته‌های باستان‌شناسی در قلمرو آرمازتسیخه شامل بخش‌هایی از دیوار، برج‌ها، سازه‌های شاه نشین و ویرانه‌های طاق تدفین است. مردم محلی از آرمازتسیخه باگینتی یاد می کنند.

قلعه ارمزی

ارمزی با توجه به وسعت و قدمت خود یکی از مهم ترین قلعه های کشور است. در حال حاضر بقایای قلعه 30 هکتار را اشغال کرده است. این قلعه برای کنترل جاده کشورهای هم مرز آن سوی قفقاز بوده است.

جاذبه های دیدنی در متسختا
جاذبه های دیدنی در متسختا

صومعه شیو مگویم

این صومعه در 8 کیلومتری متسختا، در ساحل چپ رودخانه Mtkvari واقع شده است. این بنا در اوایل نیمه دوم قرن ششم توسط یکی از پدران آشوری به نام شیو ساخته شد. این مجموعه شامل امکانات دوره های زمانی مختلف است: کلیسای غار، کلیسای سنت جان باپتیست، برج ناقوس، کلیسای شیو، کلیسای جامع مریم مقدس با برج، سفره خانه و غارهای سنگی – مخازن، خانه های روحانیت، چشمه، سیستم آبرسانی و کلیسای معراج.

زدازنی در متسختا

مجموعه زدازنی در 6 کیلومتری جنوب روستای ساگورامو و بر فراز کوهی پوشیده از جنگل های عمیق واقع شده است. این مجموعه شامل کلیسای سنت جان باپتیست، یک قلعه و سلول‌های غار صومعه است.

موزه ایالتی ایلیا چاوچاوادزه ساگورامو

مجموعه موزه شامل اقامتگاه، ساختمان‌های کمکی و تاکستان‌های خانوادگی نویسنده و شخصیت عمومی گرجی، ایلیا چاوچاوادزه (1837-1907) است. این موزه اقلام یادبود و دست نوشته‌های نویسنده، عکس‌های پرتره چهره‌های عمومی معروف قرن نوزدهم گرجستان و عکس‌هایی که بازتاب دوره زمانی است را حفظ می‌کند.

موقعیت جغرافیایی

کشور: گرجستان
شهر: تفلیس
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی