Mud volcano chabaharگل فشان تنگ چابهار

شرح

جنوب ایران، سرشار از شگفتی ها و پدیده های طبیعی است که در ایران و حتی در جهان ، کم نظیر است. یکی از این پدیده های نایاب،‌ گل فشان تنگ است که در چابهار قرار دارد. تصور کنید که یک آتشفشانی را می بینید که از آن گل  پرتاب می شود و مانند یک آتشفشان واقعی عمل می کند ! این پدیده ی جالب که در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد، همواره گردشگران کنجکاو را به خود جذب می کند.

استان سیستان و بلوچستان ، یکی از استان های محبوب است که به زیبایی های طبیعی عجیبش و مردم مهمان نواز مهربانش معروف است. طبیعت بکر این استان باعث شده تا به یکی از پر بازدید ترین مقاصد و از مهم ترین مقاصد گردشگری ایران تبدیل شود .

دسترسی  به این استان برای خیلی از گردشگران سخت است و جاده ها طولانی هستد ، اما با این حال هیچ کدام از این موارد مانع گردشگران نمی شود و هر ساله بر تعداد کسانی که می خواهند به این استان جنوبی ایران سفر کنند ، بیشتر می شود.

یکی از برجسته ترین شهر های استان سیستان و بلوچستان ، چابهار است که از محبوب ترین شهر های جنوبی ایران است. هوای مطبوع و خنک تر آن نسبت به سایر شهر های جنوبی، و همچنین طبیعت شگفت انگیز و جاذبه های طبیعی و عجیب زمین شناسی بسیار ، باعت شده است که این شهر مقصد مناسبی برای گردشگران علاقمند به طبیعت باشد .

گل فشان تنگ
گل فشان تنگ

یکی از جاذبه های طبیعی و شگفت انگیز چابهار،‌ گل فشان تنگ است که در نزدیکی روستای تنگ واقع شده است. اکثر گل فشان های استان سیستان و بلوچستان در ساحل قرار دارند که منظره بسیار زیبایی ایجاد می کنند در نتیجه شما می توانید علاوه بر لذت بردن از دریا و ساحل، با شگفتی گل فشان آشنا شوید .

این پدیده ی عجیب و کم یاب، همواره گردشگران و جهانگردان علاقمندی را از سرتاسر دنیا به سمت خود می کشاند تا بتوانند آن را از نزدیک ببینند. این اتشفشان گلی ، بدین صورت کار می کند که گل ها از زیر زمین جاری می کند و سپس آن ها را به سمت خود می کشد و در سطح زمین منفجر می کند.

گل فشان چیست ؟

گل فشان، یکی از عجیب ترین پدیده های زمین شناسی است و در آن گل ها به طور مدوام پرتاب می شوند.  این پدیده ها در نگاه اول فعالیتی شبیه به آتشفشان ها دارند، اما دانشمندان معتقدند که الزاما این دو پدیده بهم مربوط نیستند.

وجود گل فشان ها در هر منطقه نشان دهنده زیر ساخت آن منطقه است. معمولا این مناطق  احتمال زلزله و گسل خوردگی را دارند و باید بناهای ضد زلزله در آن ها ساخته شود.

چکونه ایجاد می شوند؟

دو اتفاق می تواند گل فشان را به وجود بیاورد. اولی وجود فشار های زیر زمینی است که باعث ایجاد گل های سرد می شود و دومی فعل و انفعالات آتشفشانی است که گل فشان های داغ را به وجود می آورد. گل فشان های آتشفشانی گاهی اوقات فعال و گاهی غیرفعال هستند.

یکی دیگر از عجایب مربوط به گل فشان ها این است که آن ها می توانند احتمال وقوع زلزله را نشان دهند. در واقع زمین شناسان با مشاهده برخی گل فشان ها می توانند نکات کمک کننده ای را درباره زلزله و احتمال وقوع آن متوجه شوند.

گل فشان تنگ چابهار، شکلی شبیه به تپه دارد.  به طور کلی ، استان سیستان و بلوچستان حدود دوازده گل افشان دارد که همه آن ها در دنیا ارزشمند هستند و از نظر زمین شناسی و گردشگری، اهمیت زیادی دارند. گل فشان تنگ در چابهار ، در نزدیکی ساحل واقع شده است و دسترسی راحتی دارد. اگر از دریا بازدید می کنید حتما سری هم به گل فشان بزنید و از منظره ای زیبای آن با پس زمینه ساحل، لذت ببرید.

"<yoastmark

این گل افشان در تمام ماه های سال فعال است و مواد گلی درون زمین را با خودش بالا می آورد، اما در فصل تابستان، با دلیل بارندگی های بسیار در مناطق جنوب شرقی ایران و گرمای هوا ، فعالیت بیشتری دارد.

موادی که از این آتشفشان  بیرون می آیند شامل  گوگرد ، گل نفتی و … هستند که ترکیبات ارزشمندی در خود دارند و می توانند درمانی موثر و طبیعی برای بسیاری از بیماری ها باشند. بیماری های مانند بیماری های مفصلی،  بدن درد و گرفتگی عضلات، درد های کمر و ستون فقرات ، بیماری های عصبی و … از جمله بیماری هایی هستند که با مواد گلی گل افشان ، تسکین می یابند.

چگونگی دسترسی به گل فشان تنگ چابهار

برای رسیدن به گل افشان باید از جاده چابهار به بندر عباس استفاده کنید و به بندر تنگ برسید.  ۱۰۰ کیلومتر که از چابهار فاصله بگیرید ، می توانید با تابلوهایی که شما را به سمت گل فشان هدایت می کنند ، به راحتی مسیرتان را پیدا کنید.

همانطور که گفتیم ، تاکنون دوازه گل افشان در سیستان و بلوچستان کشف شده اند. همه ی این گل افشان ها، به جز گل افشان پیرگل در سواحل دریای عمان شکل گرفته اند.

یک باور جالبی در بین مردم محلی وجود دارد که گل افشان ها را ناف دریا می دانند ! آن ها معتقدند که هر چه گل افشان در خود می بلعد، به دریا می برد .

گل فشان تنگ یا همان گل فشان ناپک حدود ۵۰ متر ارتفاع و دهانه ای به قطر ۱۲ متر دارد. ایستادن در این منطقه این حس را ایجاد می کند که زمین زیر پای شما نفس می کشد و متلاطم است.

"چگونگی

کاربرد گل های گل افشان ها بیشتر در زمینه های درمانی و دارویی و سفالگری است ، مردم محلی با استفاده از این گل ها ظروف و صنایع دستی زیبایی می سازند و به فروش می رسانند.

بهترین زمان برای بازدید

بندر تنگ ، هوای گرمی دارد و آفتاب آن نسبتا سوزان است. بهترین زمان برای بازدید کردن از این پدیده طبیعی،‌ در فصل بهار، ‌پاییز و زمستان است که هوا مطبوع و نسبتا مناسب است و احساس گرما نخواهید داشت.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: چابهار
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی