خانه اپرای سلطنتی مسقط، بازتاب معماری معاصر عمان

شرح

خانه اپرای سلطنتی مسقط نه‌تنها مهم‌ترین مرکز موسیقی و هنرهای نمایشی سلطان‌نشین عمان است، قصد دارد از طریق برنامه‌های آموزشی زندگی ساکنان را درگیر و غنی سازد. هنرمندان مشهور جهانی مانند یویو ما، آن دریا بوچلی و رنه فلمینگ همگی صحنه را در اینجا زیبا کرده‌اند. سلطان قابوس بن سعید آل سعید به‌عنوان یک اسطوره واقعی هنر و موسیقی، ساخت آن را در سال ۲۰۰۱ آغاز کرد که در ابتدا، نام خانه هنرهای موسیقی برای آن انتخاب شد، اما بعداً به نام فعلی، تالار اپرای سلطنتی مسقط تغییر یافت. این مکان در منطقه شاطی القرم در مسقط واقع شده است. این ساختمان مرمری خیره‌کننده را می‌توان به‌راحتی از یکی از جاده‌های اصلی شهر یعنی خیابان سلطان قابوس مشاهده کرد.

سالن اپرای سلطنتی مسقط، بخشی از یک مجموعه ساختمانی با صفحات چوبی حکاکی شده ماهرانه، که در سرتاسر این مکان برتر دیده می‌شود و یادآور خانه‌های اپرای بزرگ اروپا است، از یک سالن تئاتر کنسرت، سالن نمایش، باغ‌های زیبا، بازار فرهنگی و رستوران‌ها تشکیل شده است.

خانه اپرای سلطنتی
خانه اپرای سلطنتی مسقط که با افتخار، ریشه در میراث و معماری مدنی عمان دارد

ساختمان برتر هنر، موسیقی و فرهنگ، خانه اپرای سلطنتی مسقط

پس از ده سال طراحی و ساخت خانه اپرا، در اکتبر ۲۰۱۱ با اجرای توراندوت به رهبری پلاسیدو دومینگو، به طور رسمی افتتاح شد. این سازه یکی از مهم‌ترین مکان‌ها از این نوع در خاورمیانه است. فهرست هنرمندانی که در آنجا از سراسر عمان و سراسر قاره‌ها، از دنیای اپرا، باله، تئاتر موزیکال، جاز و فراتر از آن، اجرا می‌کنند همراه با معماری خیره‌کننده آن، مکانی است که نباید در عمان از دست داد.

معماری داخلی سالن اپرای سلطنتی مسقط
سالن اپرای سلطنتی مسقط

خانه اپرای سلطنتی مسقط سازمان هنری و فرهنگی پیشرو در سلطنت عمان است. چشم‌انداز خانه اپرا این است که به‌عنوان مرکز برتر در تعامل فرهنگی جهانی عمل کند. این سازه، خلاقیت‌های هنری غنی و متنوعی را از عمان، منطقه و جهان به نمایش می‌گذارد. فضایی را برای بازتاب‌ها و اقدامات توسعه اجتماعی و اقتصادی فراهم می‌کند. الهام‌بخش مخاطبان و پرورش خلاقیت با برنامه‌های نوآورانه؛ نشاط فرهنگی را پرورش می‌دهد و استعدادها را شکوفا می‌کند. ترویج گردشگری فرهنگی؛ و دیپلماسی فرهنگی را با تقویت مجدد همکاری‌ها و مبادلات جهانی و چندرشته‌ای، به اجرا درمی‌آورد.

معماری ظریف و بی‌نظیر نمای بیرونی سفیدرنگ

خانه اپرای سلطنتی مسقط که با افتخار، ریشه در میراث و معماری مدنی عمان دارد، طراحی منحصربه‌فردی را ارائه می‌دهد که تأثیرات شرقی با غربی و ساخت‌وساز سنتی را با تکنیک‌های مدرن ترکیب می‌کند و با موفقیت، شخصیت اسلامی خود را حفظ می‌کند. این درحالی است ‌که احساس گرما و مهمان‌نوازی را در بین بازدیدکنندگان ایجاد می‌کند. استفاده گسترده از چوب، سنگ مرمر و کنده‌کاری‌های پیچیده نیز ارجاع قوی به موضوعات تاریخی در معماری منطقه را نشان می‌دهد.

یک میدان آهکی که توسط طاق‌های بلند و طرح‌دار با نور احاطه شده است، فضایی سرزنده ایجاد کرده و پناهگاهی برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. باغی که بادقت ساخته شده است فضای زیبایی‌شناختی را کامل می‌کند که با گلهای رنگارنگ مختلف که به دلیل خاک خشک و کمبود آب، در خاورمیانه بسیار ارزشمند هستند، فضای خاص و زیبایی را ایجاد کرده است.

مانند بسیاری از ساختمان‌های مهم در مسقط، خانه اپرای سلطنتی از سنگ سفید، عمدتاً مرمر ساخته شده است. وقتی به پایتخت عمان نگاه می‌کنیم، ترکیبی زیبا از ساختمان‌های سفید و آسمان آبی روشن را یادآور می‌شود. این رنگ سفید در ترکیب با قوس‌های برازنده و سنگ حکاکی شده هندسی باعث می‌شود این ساختمان‌ها تقریباً شناور به نظر برسند. تورهای اطراف ساختمان، برای یادگیری در مورد تاریخچه، تأثیرات و نمادگرایی جزئیات تزئینی موجود در ساختمان عالی هستند.

فضای داخلی دلپذیر خانه اپرای سلطنتی مسقط

این مرکز فرهنگی جدید، از طریق یک پل هنری پیچیده به مجموعه اصلی خانه اپرای سلطنتی مسقط متصل است و دو سالن تئاتر را به هم متصل می‌کند، خانه اپرای سلطنتی مسقط، خانه ای برای مشارکت اجتماعی، اجرای موسیقی، نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری دائمی و موقت و همچنین سمینارهای بی‌شماری که تکامل را برجسته می‌کنند و تحقیقات علمی، آموزش و سرگرمی گسترش می‌دهد، است. در گالری اپرا قدم بزنید، جایی که می‌توانید گنجینه‌هایی از جمله جواهرات دست‌ساز، ظروف صنایع‌دستی عمانی و سوغاتی‌های سفارشی خانه اپرای سلطنتی مسقط را خریداری کنید. در کافی‌شاپ‌های معاصر استراحت کنید یا خانواده را برای یک شب در یکی از چندین رستوران که انتخابی وسوسه‌انگیز از غذاهای سنتی و بین‌المللی را ارائه می‌دهند، بیرون ببرید.

پل ورودی به خانه اپرای سلطنتی مسقط
ورودی خانه اپرای سلطنتی مسقط از پل هنری پیچیده

این خانه اپرای چشمگیر، گنجایش ۱۱۰۰ نفری دارد و اولین مورد از انواع خود در جهان است که مجهز به سیستم نمایش چندرسانه‌ای تعاملی پشت صندلی رادیو مارکونی است که تجربه اپرایی بی‌نظیری را به مخاطب می‌دهد. تماشای اجرا در اینجا که در آن اپراها و نوازندگان کلاس جهانی در طول سال اجرا می‌کنند، یک امتیاز است.

معماری داخلی خانه اپرای سلطنتی مسقط
طراحی داخلی بی نظیر خانه اپرای سلطنتی مسقط

یک تئاتر نفس‌گیر با صحنه کاملاً قابل تنظیم، با پیشرفته‌ترین کنترل‌های آکوستیک و مناظر پیشرفته، بدون شک ویژگی شگفت‌انگیز داخلی ساختمان است که فضای ایده آلی را برای اجراهای بین‌المللی و محلی آینده ایجاد می‌کند.

خانه هنرهای موسیقی همچنین شامل یک کتابخانه موسیقی، یک مرکز بایگانی گسترده، و یک مرکز فرهنگی، علاوه بر نمایشگاه دائمی و سالن‌هایی است که به میزبانی نمایشگاه‌های تور اختصاص‌داده‌شده است.

 

قلعه‌ها و جاذبه‌های دیگر مسقط و عمان

در عمان کارهای زیادی برای انجام‌دادن و مکان‌های گردشگری دیدنی بسیاری وجود دارد. در قرن‌های گذشته، دژهای عمان نیروهای دشمن را دور نگه داشتند. امروزه، این سازه‌های تاریخی با نماهای چشمگیر پذیرای مهمانان هستند که همچنان سربلند هستند و به گواهی زنده برای نبوغ و مهارت آن دوره تبدیل شده‌اند.

پدل بورد ایستاده
پدل بورد ایستاده در ساحل عمان
قلعه جابرین در عمان
قلعه جابرین که بدون رقابت از دشت اطراف برمی خیزد، منظره ای چشمگیر است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با نگاهی به تاریخ زمین‌شناسی میلیون‌ها سال، عمان یکی از معدود مکان‌هایی است که میراث زمین‌شناسی منحصربه‌فرد خود را در فضای باز دارد. جاذبه‌هایی مانند جبل شمس، یا صخره‌های افیولیت اطراف موترا کورنیش که زمانی در ته اقیانوس قرار داشتند. برای تهیه بلیط و رزرو هتل، ما در خدمت شما هستیم.

پدل بورد ایستاده که در اوایل دهه ۲۰۰۰ به‌عنوان یک فعالیت تفریحی جدید شروع به کارکرد، در سلطان‌نشین شتاب گرفت و به لطف خط ساحلی بیش از ۳۰۰۰ کیلومتری خود، به‌سرعت به‌عنوان یک مکان عالی پدل برد شهرت پیدا کرد.

موقعیت جغرافیایی

کشور: عمان
شهر: مسقط
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی