Namakdan Salt Caveغار نمکدان قشم

شرح

یکی از جاذبه های دیدنی جزیره قشم گنبد و غار نمکی نمکدان است که جزو عجایب هفتگانه خلیج فارس به شمار می روند. غار نمکی نمکدان در ۹۰ کیلومتری شهر قشم و در ساحل جنوب غربی ژئوپارک قشم قرار دارد و ۲۳۷ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. قشم دارای جاذبه‌های طبیعی خیره‌کننده و ژئوپارک است که تنها ژئوپارک ایران و خاورمیانه است. غارهای نمکی پدیده‌های طبیعی هستند که عمدتاً به دلیل رسوب نمک در داخل گنبدهای نمکی رخ می‌دهند. یکی از این غارهای جذاب و دیدنی در این جزیره شگفت انگیز شکل گرفته است. گنبد نمکی قشم یکی از 7 عجایب این جزیره است که قدمت آن به قبل از دوره کامبرین یعنی حدود 570 میلیون سال پیش باز می گردد. در حالی که مانند دیگر غارهای گچ، مرمر یا گچ، سنگ توسط آبی که از طریق شکاف ها به داخل نفوذ می کند، حل می شود، برخلاف سایر غارها، تغییر شکل غار نمکی می تواند در طول روزها باشد تا هزاره ها. غارهای نمکی چیزهای شکننده ای هستند که در چند صد سال ایجاد و نابود شده اند. با عبور از ورودی بسیار کوتاه غار، دنیایی عالی، دست نخورده و سورئال را در مقابل چشمان خود خواهید دید.

گنبد نمکی نمکدان حاصل فعالیت‌های طبیعی است که در آن توده‌های نمکی عظیم به دلیل وزن سبک‌تر نسبت به وزن سازه‌های اطراف خود به سمت سطح زمین حرکت می‌کنند و سپس از روزنه‌ها یا نقاط ضعیف سطح زمین خارج می‌شوند. زمین مانند گنبدهای نمکی با نفوذ تدریجی آب باران به گنبدهای نمکی از شکاف‌های آن‌ها، نمک را حل کرده و وارد گنبد می‌شود و ساختارهای زمین‌شناسی مختلفی مانند آبشار نمک، چشمه‌های نمک و غارهای نمکی را تشکیل می‌دهد. در قسمت جنوبی گنبد نمکی نمکدان تعدادی غار نمکی وجود دارد که ارتفاع متوسط آنها به 20 متر می رسد. بر اساس کاوش های انجام شده غار نمکی نمکدان شماره 3 اکنون با 6400 متر طول و 570 میلیون سال قدمت به عنوان طولانی ترین غار نمکی جهان به شمار می رود که قدمت آن به دوران کامبرین می رسد.

غار نمکی نمکدان در قشم
غار نمکی نمکدان در قشم

شکل کلی غار نمکی قشم کمانی منحنی است و دیوار ورودی آن با نوارهای رنگارنگ نمک و لایه های مختلف مواد معدنی مانند هماتیت و اولیگیست پوشیده شده است. علاوه بر این، در برخی مناطق که آب به زمین راه پیدا کرده است، حوضچه های زیبایی با کریستال های نمک تشکیل شده است. اینها در واقع موهبتی هستند که از اعماق زمین از طریق طلوع گنبد نمکی به سطح زمین آورده شده است.

استالاکتیت ها و استالاگمیت های جادویی و همچنین بلورهای نمک (مانند سوزنی شکل، گرد یا چند وجهی) که در اثر رسوب نمک به وجود آمده اند، از اولین پیچ غار قابل مشاهده هستند که با حرکت به سمت انتهای غار به تدریج افزایش می یابند. از نیمه راه تا انتهای غار، کریستال‌های نمک کف را فرش می‌کنند و نهرهای نمکی را تشکیل می‌دهند که منظره‌ای باشکوه را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهند.

جریان دائمی آب و نمک زیرزمینی راه خود را از این غار به داخل حوضچه ای سفید رنگ طبیعی به عمق یک متر باز می کند که به عنوان چشمه نمک عمل می کند. این نهر در طول سال به طور دائم جریان دارد و دارای خواص پزشکی برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله آسم و ناراحتی های تنفسی است. گاهی اوقات آب نمک برفی مانند آینه ای عمل می کند که تصویر زیبای غار را منعکس می کند و منظره ای جادویی از محیط اطراف ایجاد می کند.

جزیره نمکدان یکی از جاذبه های طبیعی استان هرمزگان است. رگه های سفید نمک در ضلع بیرونی کوه غار آن را در چشم انداز برجسته کرده است. در جنوبی ترین نقطه جزیره قشم، با دورترین فاصله از شهر قشم، یکی از دیدنی های مهم این جزیره قرار دارد که مسافت طولانی آن باعث حذف این اثر طبیعی از فهرست دیدنی ها نشده و گردشگران زیادی در تور قشم، مایل به بازدید هستند. آی تی. غارهای تاریک، مرطوب و بی صدا، شگفتی های طبیعی مرموز زیر زمین هستند. در ایران بیش از 300 غار با ساختارهای مختلف وجود دارد. اگر زمانی که با ماجراجویی های چالش برانگیز روبرو می شوید از زندگی بیشتر لذت می برید، توصیه می کنیم این زیبایی های زیرزمینی را به برنامه سفر خود برای سفر به ایران اضافه کنید.

جزیره نمکدان
جزیره نمکدان یکی از جاذبه های طبیعی استان هرمزگان است.

روی هزاران کریستال نمک کوچک و صورتی قدم بزنید و بشنوید که زیر پایتان می ترکند و نمکی را که بسیار نرم و خالص است و سرشار از مواد معدنی و خوبی است بچشید. علاوه بر این، ریه های شما ممکن است از هوای کمی مرطوب که به دلیل درمان درمانی آن شناخته شده است، بهره مند شوند. جریان آب شور که بر بستر غار نمکدان حرکت می کند، مناظر شگفت انگیزی را برای بازدیدکنندگان ایجاد می کند. جریان آب شور تصاویر اطراف آن را منعکس می کند و به زیبایی غار می افزاید. یک چشمه سفید طبیعی کوچک وجود دارد که از جریان های آب شور تغذیه می شود. این چشمه در تمام سال جاری است. رطوبت جزیره همراه با نفوذ آب به داخل غار باعث نشت آب شور اشباع شده و ایجاد یخ های زیبا در سقف می شود.

موقعیت غار نمکدان قشم

این گنبد نمکی در 90 کیلومتری شهر قشم و در قسمت جنوب غربی جزیره قرار دارد. در 2 کیلومتری جاده قرار دارد. اگر اهل طبیعت گردی هستید، می توانید این مسافت را طی کنید تا به غار برسید.

وقتی وارد غار می شوید نور چندانی وجود ندارد و هرچه جلوتر به سمت عمق غار می روید هوا تاریک تر می شود. بنابراین فراموش نکنید که با خود چراغ قوه ببرید. لطفاً همچنین توجه داشته باشید که به یک راهنمای متخصص نیاز دارید وگرنه گم خواهید شد.

موقعیت غار نمکدان قشم
موقعیت غار نمکدان قشم

سازه غار نمکی

نمک هایی که از این غار به دست می آید در پزشکی کاربرد دارد. ورزشکاران حرفه ای از قرص های این نمک ها برای عضلات خود استفاده می کنند. بر اساس تحقیقات ملی و بین المللی، غار نمکدان نمکدان با حدود 6400 متر طول به عنوان یکی از طولانی ترین غارهای نمکی جهان شناخته شده است.

رستوران و محل اقامت در نزدیکی این غار 

رستوران سنتی علیشاهی، رستوران ناخدا امینی و غذای خانگی سینگو از رستوران های اطراف هستند. قبل و یا بعد از سفرتان در قشم غذاهای لذیذ و محلی را امتحان کنید. بومگردی هفت رنگو خانه ای ارزان قیمت در نزدیکی غار نمکدان است. البته هتل های زیادی در جزیره قشم وجود دارد اما فاصله زیادی با این جاذبه دارد.

 

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: قشم
آدرس: Hormozgan Province, Salt Cave Road, JG۶۷+V۷۲, Iran
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی