National Museum, Omanموزه ملی عمان

شرح

موزه ملی سلطان نشین عمان که با فرمان سلطنتی در سال 2013 تأسیس شد و در 30 ژوئیه 2016 افتتاح شد، مؤسسه فرهنگی شاخص سلطنت است که میراث این کشور را از اولین سکونت بشر در شبه جزیره عمان در حدود دو میلیون سال پیش تا زمان امروزی به نمایش می گذارد. این موزه به‌عنوان یک مؤسسه ملی با گسترش جهانی، برای اطمینان از درک و قدردانی از میراث فرهنگی عمان نه تنها در داخل سلطان نشین، بلکه در سطح بین‌المللی نیز اختصاص دارد. علاوه بر این، هدف موزه ملی عمان فراهم کردن فرصت هایی برای بیان فرهنگی، نوآوری، و انتقال مهارت ها و دانش سنتی از نسلی به نسل دیگر است.

موزه ملی در مسقط
موزه ملی در مسقط

موزه ملی عمان گل سرسبد مؤسسه فرهنگی عمان است که میراث فرهنگی سلطنت را از اولین شواهد اسکان بشر در شبه جزیره عمان تا به امروز به نمایش می گذارد. به عنوان یک موسسه ملی با گسترش جهانی، موزه تضمین می کند که میراث فرهنگی عمان نه تنها در داخل سلطان نشین، بلکه در سطح بین المللی نیز به رسمیت شناخته شده و قدردانی می شود. از طریق تبادل دانش و مهارت در مورد مسائل میراث فرهنگی، به ایجاد یک شبکه ملی و بین المللی بر اساس وحدت و حمایت متقابل کمک می کند. علاوه بر این، فرصت هایی برای بیان فرهنگی، نوآوری و انتقال مهارت ها و دانش سنتی از نسلی به نسل دیگر فراهم می کند.

ساختمان موزه

این موزه در قلب مسقط در ساختمانی با هدف موزه طراحی شده قرار دارد. مساحت کل ساختمان 13700 متر مربع (147000 فوت مربع) است که شامل 4000 متر مربع (43000 فوت مربع) برای 14 گالری دائمی – گالری سرزمین و مردم، گالری تاریخ دریایی، گالری اسلحه و زره، گالری افلج، اختصاص داده شده است. گالری ارز، گالری‌های پیش از تاریخ و تاریخ باستان، گالری شکوه‌های اسلام، گالری عمان و جهان، گالری میراث ناملموس و گالری رنسانس و غیره. 400 متر مربع دیگر (4300 فوت مربع) برای نمایشگاه های موقت اختصاص داده شده است. این ساختمان که در نوع خود بسیار شبیه یک کاخ است، با احساس کلی منطقه مطابقت دارد و موزه رو به کاخ قصرالعلم در انتهای مخالف بلوار تشریفاتی مسقط است. 

ساختمان موزه
ساختمان موزه

علاوه بر نمایشگاه های واقعی به نمایش گذاشته شده، ساختمان موزه خود جذابیتی برای دیدن است زیرا رو به کاخ العالم است و به طور یکپارچه با ساختمان های اطراف ادغام می شود. فضای داخلی موزه مملو از جزئیات کوچک از جمله گالری است که به عنوان ماکت برج های قلعه الحزم ساخته شده است. این موزه همچنین دارای یک فروشگاه کوچک هدیه و یک شعبه مجلل از رستوران بیت اللبن است، یک رستوران عمانی ترکیبی که نباید از دست داد.

آثار موزه ملی عمان

موزه ملی، 5466 شی را در خود جای داده و 43 تجربه همه جانبه دیجیتالی، یک مرکز آموزشی کاملا مجهز، امکانات حفاظتی، سینمای با کیفیت فوق‌العاده و مناطق اکتشافی برای کودکان ارائه می‌دهد. این موزه دارای یک زیرساخت یکپارچه برای نیازهای خاص است و اولین موزه در خاورمیانه است که خط بریل عربی را برای افراد کم بینا پذیرفته است. این موزه شامل مجموعه عظیمی از مصنوعات فلزی ماقبل تاریخ است. همچنین اولین مفهوم فضای باز موزه در منطقه را در خود جای داده است، جایی که بازدیدکنندگان می توانند در مورد فرآیندهای مختلفی که آثار باستانی قبل از نمایش داده می شوند، یاد بگیرند.

تاکید این موزه معاصر بر کیفیت به جای کمیت است، با فضا، نور و ارتفاع برای افزایش نمایش های انتخابی که میراث عمان را به نمایش می گذارد. صفحه نمایش های غول پیکر و دستگاه های با تکنولوژی بالا این آثار را زنده می کنند. یک بخش چندرسانه ای به خصوص قوی و مبتکرانه در مورد تاریخ دریایی وجود دارد.

آثار موزه ملی عمان
آثار موزه ملی عمان

موزه ملی به عنوان یک پروژه حیاتی تلقی می شود که هدف آن دستیابی به یک ماموریت فرهنگی و بشردوستانه، افزایش آگاهی عمومی، تحکیم ارزش های اصیل عمانی، فعال کردن تعلق شهروندان، ساکنان و بازدیدکنندگان به عمان، تاریخ، میراث، فرهنگ و تاریخ عمان است. و به بازدید کنندگان این امکان را می دهد تا توانایی های خلاق و فکری خود را توسعه دهند.

از ArCHIAM دعوت شد تا هم با ارائه مطالب (نقاشی، تصاویر ثابت و انیمیشن)، مدیریت بخش‌هایی از گالری‌ها و توسعه محتوا برای ادغام در صفحه‌های لمسی در نمایشگاه‌ها مشارکت کند.موزه با فرمان سلطنتی 62/2013، صادر شده در 16 محرم 1435 هجری قمری (مطابق با 20 نوامبر 2013 میلادی) به عنوان یک شخص حقوقی با استقلال مالی و اداری و توانایی مالکیت، مدیریت و واگذاری دارایی های مشهود و نامشهود میراث فرهنگی عمان تأسیس شد. 

فعالیت هایی که می توانید در موزه ملی عمان انجام دهید

می توانید در میان 14 گالری که هر کدام بنا به نوع نمایشگاه نام متفاوتی دارند، در تور مسقط بچرخید.

مثلاً نمایشگاهی به نام سرزمین و مردم وجود دارد که به مردم عمانی، سرزمین عمان و زندگی بیابانی اختصاص دارد. نمایشگاه دیگر پیش از تاریخ نام دارد که شامل دوران باستانی است که قدمت آن به 3000 سال قبل از میلاد می رسد. همچنین نمایشگاهی به نام «شاهکارهای اسلامی» وجود دارد که تأثیر معرفی اسلام به عمان را روشن می کند. نمایشگاه سپر و سلاح شامل نمایشگاه هایی از سلاح هایی است که در دوره های قبلی عمان استفاده می شد. نمایشگاه‌های زیادی وجود دارد که هر کدام به نمایش بخش‌های خاصی از میراث باستانی عمان اختصاص دارند.

این موزه همچنین جواهرات مدرن باستانی و همچنین نمایشگاه های بزرگی از کشتی های عمانی را به نمایش می گذارد. علاوه بر این، نمایشگرهای تعاملی را خواهید دید که تاریخ عمان را در کل دوره های آن به روشی پیچیده بازگو می کند.

توصیه می کنیم آن را در لیست خود قرار دهید زیرا در واقع یکی از بهترین مقاصد گردشگری در مسقط، عمان است. ما تضمین می کنیم که این بازدید بهترین تجربه تاریخ خواهد بود.

فعالیت هایی که می توانید در موزه ملی عمان انجام دهید
این موزه در یک ساختمان هدفمند در قلب مسقط واقع شده است.

ساعات کاری 

این موزه از شنبه و پنجشنبه از ساعت 10 صبح تا 5 بعد از ظهر باز است و جمعه ها از ساعت 14 تا 18 باز است. بلیط استاندارد برای گردشگران 5 ریال عمانی با امتیاز ویژه برای اتباع (1 ریال عمانی) و ساکنان (2 ریال عمانی) می باشد. قبل از بازدید حتماً وب سایت موزه ملی عمان را بررسی کنید تا این جزئیات را برای هرگونه تغییر تأیید کنید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: عمان
شهر: مسقط
آدرس: opposite Al Alam Palace, Al Saidiya St, Muscat, Oman
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی