Native Anthropology Houseخانه مردم‌شناسی بومی کیش

شرح

جزیره کیش در خلیج فارس در استان هرمزگان در جنوب ایران که در گذشته «قیس» نامیده می شد، سالانه یک میلیون گردشگر را به خود جذب می کند. کیش دارای طبیعتی زیبا و منحصر به فرد، سواحل آرام با ماسه های مرجانی، آب زلال با شفافیت بی نظیری است که چشم انداز آبزیان را در عمق چند متری امکان پذیر می کند، پوشش گیاهی مناسب، سرسبزی و طراوت به ویژه در هفت ماه سال را فراهم کرده است. چشم اندازی زیبا برای این جزیره که هر ساله میلیون ها دوستدار طبیعت و دریا را به خود جذب می کند. جزیره کیش از نظر زمین هموار است. ارتفاع نسبی این جزیره از سطح دریا حدود 32 متر است و بلندترین نقطه آن در شرق آن با ارتفاع حدود 45 متر قرار دارد. بنابراین ساحل با شیب نسبتا ملایمی به دریا منتهی می شود. جزیره کیش ساختاری مرجانی دارد. جزایر مرجانی معمولاً از پخش شدن مرجان ها و سایر مواد آلی بر روی تاقدیس ها، گنبدهای نمکی و مواد آتشفشانی تشکیل می شوند. از طرفی، جاذبه های دیدنی کیش، گردشگران را از سراسر کشور فرا می خواند. یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری جزیره، خانه مردم‌شناسی بومی کیش است. خانه مردم شناسی بومی کیش با قدمتی بیش از 200 سال است که مکانی عالی برای بازدید برای آشنایی نزدیک از فرهنگ محلی است. این مکان شامل اتاق های مختلفی است که هر کدام عملکرد و تزئینات خاص خود را دارند. خانه مردم‌شناسی یکی از قدیمی ترین خانه های جزیره کیش است که به دلیل معماری بومی خود شناخته شده است. این خانه تاریخی در سال 1393 به موزه تبدیل شد تا بازدیدکنندگان با تاریخ، فرهنگ، سنت‌های مردم بومی کیش بیشتر آشنا شوند.

خانه مردم‌شناسی، خانه ای قدیمی است که متعلق به یکی از افراد مشهور و ثروتمند کیش بوده است. خانه مردم‌شناسی بومیان کیش، ساختۀ اوایل سدۀ نوزده م، خانۀ شاهین بن عبد الله، یک تاجر مروارید ایرانی عرب در سدۀ بیستم است که در صفین، جزیرۀ کیش، جنوب ایران واقع شده. این بنا که مساحتش 1200 متر است، به موزۀ مردمشناسی در تاریخ 29 مارس 2014/ 9 فروردین 1393 تغییر کاربری داد. این سازه با مساحت 1200 متر، برترین موزه خصوصی کشور است و از جمله بر تحقیقات، توسعه مدیریت و نوآوری تمرکز دارد.

خانه مردم‌شناسی
این خانه تاریخی از 15 اتاق تشکیل شده و 1200 متر مربع مساحت دارد.

سبک زندگی مردم کیش

دشداشه (لباس بلند) لباس محلی مردان است. ساز اصلی کیش نوعی طبل محلی است. شغل سنتی مردم بومی ماهیگیری، دامپروری، دریانوردی و تجارت است و مردم در گذشته به مروارید کاری می پرداختند. غذاهای محلی کیش شامل انواع «قلیه»، «مازروبه» و «حریسه» است که اغلب با ماهی تهیه می شود، بومیان جزیره از نژادهای دراویدی، نوردیک، سامی و سیاه پوست هستند و به زبان های عربی و فارسی صحبت می کنند. در کنار توسعه گردشگری و تجاری در جزیره، بخشی از مردم به کارهای خدماتی و بقیه به شیوه های سنتی زندگی می کنند، ماهیگیری و شکار در بین بومیان رایج است، تاجران محلی در بازار صفین مشغول به کار هستند.

خانه مردم شناسی کیش

خانه مردم‌شناسی کیش در روستای قدیمی به نام سفین در خانه ای با قدمت 200 سال قرار دارد. این خانه 1200 متر مربع و دارای 15 اتاق، یک حیاط خانوادگی و دو حیاط مجلسی است که به شکل معماری سنتی ساخته شده است. خانه مردم شناسی کیش تاریخ، فرهنگ، سنت ها، سبک زندگی و صنایع دستی مردم محلی را به نمایش می گذارد. این خانه به منظور توسعه صنعت گردشگری در آن منطقه به خانه مردم شناسی تبدیل شده است. این خانه نماد میزبانی از مردمی است که در جزیره کیش زندگی می کنند. صاحب اصلی این خانه حاج عبدالله بن شاهین (ریپ)، تاجر معروف و مشهوری است که صاحب یکی از محوطه های بزرگ قایقرانی بوده است. او علاوه بر تجارت مروارید، در نجاری و کشتی سازی نیز فعالیت داشت. خانه مردم‌شناسی کیش در میان مردم محلی ساکن روستای سفین از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا اکثر مردم در آنجا قرائت قرآن و آموزش را فرا گرفتند. با ورود به این خانه با سبک زندگی مردم در گذشته آشنا می شوید. ابزارهایی را خواهید دید که مردم از آنها استفاده می کردند. با قهوه عربی پذیرایی خواهید شد. حیاط اتاق دارای 2 قسمت است که برای پذیرایی از میهمانان به ویژه آقایان استفاده می شود. حیاط اتاق دارای در مخصوص، اتاق زمستانه، ییلاقی، انبار، خرما، گودال و انبار ابزار شکار است. حیاط خانواده فقط برای خانواده ای ساخته شده است که مردان غریبه اجازه ورود به آنجا را ندارند. این حیاط شامل اتاق های تابستانی و زمستانی، مهمانسرای بانوان، مدرسه سنتی، انبار علوفه و خرما، آشپزخانه، کاموا، چاله آب و درب مخصوص خانواده می باشد.

خانه مردم شناسی کیش
این بنا متعلق به عبدالله بن شاهین، تاجر مروارید بود.

تاریخ و فرهنگ محلی خانه مردم‌شناسی

این خانه کاملاً به سبک معماری بومی جزیره ساخته شده است اما یک خانه معمولی نبود. این شهر دارای شایستگی بسیار ویژه ای است، به ویژه برای ساکنان روستای تاریخی صفین، زیرا بسیاری از آنها در حین رشد در اینجا تحصیل کرده اند. بچه‌ها در یکی از اتاق‌های بزرگ آن جمع می‌شدند تا در مدرسه سنتی و قرائت قرآن شرکت کنند. به نوعی، درهای این خانه اساساً به روی کل محله باز بود زیرا به عنوان مدرسه ای برای بچه ها عمل می کرد!

این خانه در سال 1393 توسط حاج ابراهیم سالم حسینی اهدا شد تا به موزه تبدیل شود. این آغاز فرصتی خارق العاده برای ساکنان کیش بود تا فرهنگ محلی، تاریخ منحصر به فرد، سنت ها، معیشت و صنایع دستی خود را به نمایش بگذارند و به اشتراک بگذارند.

 

ساختار خانه مردم‌شناسی بومی کیش

خانه مردم‌شناسی را می توان در مجموع به 18 بخش / اتاق تقسیم کرد. این مناطق شامل حیاط های مختلف در فضای باز، اتاق های استراحت فصلی، اتاق خواب ها، اتاق های مهمان، آشپزخانه، کلاس درس، انبارهای مختلف منحصر به فرد (مروارید، مرجان، خرما و غیره)، بخش ماهیگیری و باغ است.

هر بخش از موزه، قله ای کاملاً اصیل و نادر از زندگی سنتی ساکنان کیش را به نمایش می گذارد. در اینجا، می‌توان مجموعه‌ای زیبا از اقلام و ابزار خانگی بومی با ارزش بیش از 80 سال را پیدا کرد که به نمایش گذاشته شده‌اند.

تمامی این اتاق ها با استفاده از ابزار، مصالح و معماری اصلی بازسازی شده اند. ساعت ها کار سخت بومیان محلی جزیره برای اطمینان از اصالت آن در این پروژه صرف شد. مصالح به کار رفته در ساخت آن سنگ مرجان، گل، ملات خاکستر سیاه، شاخه های بافته شده خرما، چندل (نوع نی)، نی و تنه درخت خرما بود.

نکته جالب در مورد این موزه این است که فقط یک ساختمان نیست که در آن قدم بزنید. تقریباً هر روز، نمایش‌های زنده از سبک زندگی، سنت‌ها و آداب و رسوم روزانه بومیان کیش وجود دارد.

در اینجا گردشگران می توانند با پوشیدن لباس عروسی سنتی جزیره کیش و لباس های تشریفاتی مختلف عکس بگیرند. در اتاق های مختلف علاوه بر لباس پوشیدن، بازدیدکنندگان از طریق تماشای فیلم‌های مستند با تاریخ، صنایع و مراسم جزیره آشنا می‌شوند.

ساختار خانه مردم‌شناسی بومی کیش
هر بخش از موزه، قله ای کاملاً اصیل و نادر از زندگی سنتی ساکنان کیش را به نمایش می گذارد

در سراسر، داخل و خارج، بسیاری از اتاق ها و مناطق خانه، ابزار و ظروف اصلی قدیمی است که در زندگی روزمره استفاده می شود. ترکیبی از تمام تاریخ، معماری و فرهنگ، مسافران و گردشگران را در ساعت‌ها گمراهی در اسارت عمیق رها می‌کند!

غذاهای محلی جزیره کیش
این تجربه فرهنگی شگفت‌انگیز را بدون خوردن مقداری غذای محلی، امتحان نان تازه پخته شده و خوردن شیرینی‌های محلی در تور کیش ترک نکنید. 

برای ناهار و شام، مردم محلی کیش غذاهای معتبری از غذاهای باستانی و مدرن را در کنار انواع شیرینی‌های دست‌ساز طبخ می‌کنند. برای شستن همه چیز، می توانید از یک فنجان قهوه عربی خوش طعم با چند شیرینی سنتی و چند غذای لذیذ دیگر تهیه شده از خرمای محلی لذت ببرید!

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: کیش
آدرس: كيش، استان هرمزگان
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی