Qeshm mangrove forestsجنگل‌ حرا قشم

شرح

جنگل‌ حرا قشم از شگفتی‌های جزیره قشم است که در تنگه خاوران، بین جزیره قشم و استان هرمزگان، در جنوب ایران قرار دارد. این جنگل‌ها مختص جزیره قشم نیستند، زیرا تا بندر پل، جزیره هرمز و بندر خمیر نیز امتداد دارند. جنگل‌ حرا قشم با مساحتی حدود 2400 هکتار بزرگترین جنگل در بین 8 جنگل حرای ایران است. جنگل های حرا یک منطقه حفاظت شده ملی و یک تالاب بین المللی است که به عنوان ذخیره گاه زیست کره یونسکو ثبت شده است.

جنگل هارا دارای برخی ویژگی‌های استثنایی است که بیش از دانش رایج ما در مورد جنگل‌هایی با درختان انبوه و متراکم است. اینجا در واقع خانه درختان مانگرو 3 تا 8 متری دوستدار نمک با ریشه های خارجی است که در مناطق ساحلی گرمسیری و نیمه گرمسیری (رودخانه ها، مصب ها و خلیج ها) رشد می کنند. در طول جزر و مد، درختان تا حدی در آب غوطه ور می شوند، سپس در هنگام جزر و مد فقط برای چند ساعت دوباره ظاهر می شوند پس در تور قشم خود، در هنگام جزر و مد از این جنگل دیدن کنید. تمامی این شرایط اکولوژیکی بهترین محیط طبیعی را برای برخی از گونه های دریایی مانند خزندگان، مارهای آبزی، بندپایان، گونه های ماهی و پرندگان مهاجر از جمله حواصیل، فلامینگو، پلیکان و عقاب ماهیگیر فراهم می کند.

یکی دیگر از واقعیت های شگفت انگیز در موردجنگل‌ حرا قشم، سیستم تصفیه طبیعی ریشه درختان است که آب نمک را تصفیه می کند و آب شیرین تولید می کند و جنگل را از آب شیرین مستقل می کند. این ویژگی توسط انتخاب طبیعی در طی میلیون ها سال شکل گرفته است. این درختان نقش حیاتی برای مردم بومی در تولید الوار، زغال چوب، خمیر کاغذ، عسل، ابریشم مصنوعی، الکل و شکر، کاربردهای پزشکی و آرایشی نیز دارند.

جنگل‌ حرا در قشم
جنگل‌ حرا در قشم

درباره جنگل‌ حرا قشم

جنگل دریایی حرا که یکی از ذخایر زیست کره جهان است با وسعتی در حدود 9000 هکتار بزرگترین مجموعه جنگل های دریایی واقع در خلیج فارس است. بستر وسیع و گل آلود دریا و همچنین حرا گونه Avicennia Marina میزبان گونه های متعدد ماهی، دوزیستان و پرندگان مهاجر یا بومی است. در میان آنها گونه های در معرض خطر تحت حفاظت IUCN قرار دارند.

این منطقه علاوه بر اینکه در فهرست ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره قرار دارد، در فهرست انسان و برنامه زیست‌کره یونسکو و همچنین در فهرست مناطق حفاظت‌شده کنوانسیون رامسر نیز ثبت شده است. بسیاری از ساکنان روستاهای اطراف جنگل حرا به طور مستقیم در فعالیت های اکوتوریسمی در منطقه مشارکت دارند. به همین دلیل است که ژئوپارک جهانی قشم یک برنامه مداوم و بلندمدت برای جامعه محلی اطراف حرا برای حفاظت و بهره برداری پایدار اجرا می کند.

حرا درختی آب شور است که در هنگام جزر و مد غوطه ور می شود و با تصفیه آب و ویژگی های تصفیه کننده که در ریشه آن تعبیه شده است، نمک دریا را دفع می کند و آب تصفیه شده را جذب می کند. گسترش و توسعه جنگل های حرا طبیعی در جزیره قشم به دریای خوران و ساحل شمالی جزیره محدود می شود. گستردگی مناطق گلی در سواحل شمالی بیشتر از سواحل جنوبی است که این عامل شدت جزر و مد را تضعیف کرده و تلاطم امواج را کاهش می دهد.

درباره جنگل‌ حرا قشم
درباره جنگل‌ حرا قشم

زمین شناسی جنگل‌ حرا قشم

عوامل زمین شناسی نقش مهمی در شکل گیری راه دریای خوران دارند. دماغه لافت که باعث کشیدگی عرضی جزیره شده است، حاصل تشکیل و ارتفاع تاقدیس این منطقه است که تقریباً بر اساس فرآیند N-S است و این روند دقیقاً برعکس روند کلی تاقدیس‌ها در منطقه است. تاقدیس های منطقه تقریباً بر اساس فرآیند SWWNE هستند. بر اساس بررسی های انجام شده شکل گیری این تاقدیس تحت تاثیر گنبد نمکی پنهانی است که فرصتی برای ظهور نداشته است. با این حال، ارتفاع و عملکرد آن در گزارش های لرزه ای مشاهده شده است. در 100000 سال گذشته چندین بار خلیج فارس از آب خارج شده است و آخرین پیشروی آب دریا و شکل گیری خلیج فارس به شکل کنونی آن به 20000 سال پیش برمی گردد. به دلیل مجاورت دلتای مهران رود و رودخانه زغال سنگ، رسوبات گلی جنگل های حرا از طریق این دلتاها تامین می شود.

بررسی مواد معدنی سنگین در کف جنگل حرا و مقایسه آن با رسوبات سواحل قشم و خمیر، اطلاعات ما را در مورد فرآیندهای رسوب گذاری منطقه افزایش می دهد. شدت کم نوسانات جزر و مدی در مسیر دریای خوران به دلیل وجود گنبد نمکی پنهان است که منجر به بالا آمدن تاقدیس شده و سردر لافت را تشکیل داده است. روند این تاقدیس منجر به تشکیل یک بندر دریایی برای شکستن قدرت امواج دریا و ایجاد محیطی آرام شده است. این محیط آرام و سایر شرایط محیطی باعث سازگاری و ماندگاری جنگل های حرا شده است.

زمین شناسی جنگل‌ حرا قشم
زمین شناسی جنگل‌ حرا قشم

تور قایقرانی

تور قایقرانی در بین گردشگرانی که می خواهند از جنگل‌ حرا قشم دیدن کنند بسیار محبوب است. تصور کنید سوار قایق شوید و در آب فیروزه ای مایل به آبی خلیج فارس حرکت کنید. در آغاز، همه چیز مانند یک قایق سواری معمولی است تا زمانی که با منظره ای جدید احاطه شده توسط درختانی که روی آب شناور هستند غافلگیر می شوید. در برخی از آبراه های اصلی، ممکن است از حضور دلفین هایی که در میان درختان شنا می کنند شگفت زده شوید. مراقب باشید تا آرامش مکان را به هم نزنید تا بتوانید از این حیوانات بازیگوش یا چند پرنده زیبا که بالای درختان لانه کرده اند عکسی به یاد ماندنی بگیرید.

تماشای پرندگان در جنگل‌ حرا قشم

این منطقه به لطف محیط منحصربفردش، زیستگاه پرندگان متنوعی است. دوستداران پرندگان می توانند از تماشای این موجودات زیبا که در حال قدم زدن در جنگل های حرا هستند لذت ببرند. پرندگانی مانند حواصیل، فلامینگو، پلیکان و عقاب ماهیگیر را در اینجا خواهید دید. علاوه بر این، خزندگان، ماهی ها و انواع بندپایان و دوکفه ای ها در جنگل‌ حرا قشم زندگی می کنند.

تماشای پرندگان در جنگل‌ حرا قشم
تماشای پرندگان در جنگل‌ حرا قشم

موقعیت و محل اقامت در نزدیکی جنگل‌ حرا قشم

پس از بازدید از جنگل‌های حرا قشم، می‌توانید نگاهی به تنگه چاهکوه بیندازید که حدود 40 دقیقه با ماشین فاصله دارد. همچنین جاذبه های دیگری مانند دره ستاره ها، قلعه پرتغالی ها، جزیره هنگام و جزایر ناز نیز وجود دارد که می توانید از آنها دیدن کنید.

پس از بازدید از این درختان شگفت انگیز احساس گرسنگی می کنید؟ رستوران ناخدا امینی، رستوران سینگو و رستوران سنتی علیشاهی وجود دارد که می توانید از غذاهای لذیذ محلی و ایرانی لذت ببرید.

اگر می خواهید در مکانی سنتی، ارزان و مقرون به صرفه بمانید، می توانید اقامتگاه ناخدا امینی یا بومگردی هفت رنگو را انتخاب کنید. اگر به هتل لوکس تری نیاز دارید، هتل بوتیک ایرمان، هتل بوتیک فولتون و هتل ارم قشم از گزینه های شما هستند.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: قشم
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی