Qeshm Naderi Castleقلعه نادری قشم یا قلعه لافت

شرح

قشم، بزرگ ‌ترین جزیره خلیج فارس، با جنگل‌های زیبای  حرا، سواحل جذاب و  ۶۰ روستای بندری در حاشیه ی جزیره است. فضای داخلی  جزیره ی قشم دارای دره‌ها، تپه‌ها، غارها و سایت های مهم زمین ‌شناسی است که بیشتر آن‌ها به عنوان بخشی از ژئوپارک جزیره قشم که توسط یونسکو به رسمیت شناخته شده است،‌ محافظت می‌شوند. این جزیره تا حدود قرن دهم هجری با نام‌های دیگری مانند کاوان یا لافت شناخته می‌ شد. تاریخ قشم به دوران قبل از اسلام برمی گردد. و به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود قدمت آن می تواند به دوران  پادشاهی مادها برسد. این جزیره به دلیل داشتن جاذبه های تاریخی، طبیعی و گردشگری در دهه های اخیر به یکی ازبهترین پایگاه های گردشگری ایران تبدیل شده است. قلعه نادری در بخش مرکزی  جزیره قشم واقع شده است. این قلعه یکی از محبوب ترین آثار باستانی این منطقه است و گردشگران زیادی را به خود اختصاص داده است. 

 از سال ۱۳۸۶، محوطه‌های آثار طبیعی قشم به عنوان اولین ژئوپارک خاورمیانه به عضویت شبکه جهانی یونسکو درآمدند. ژئوپارک ها مناظری هستند که تنوع بیولوژیکی و زمین شناسی گسترده زمین رانشان می دهند . بخش اعظم قسمت شمالی جزیره قشم پوشیده از جنگل های حرا است که یک جاذبه طبیعی منحصر به فرد است. تنگه چاهکوه، دره ستاره، غار نمک، دره مجسمه، دره شور، موزه ژئوپارک  و …  نمونه هایی از جاذبه های گردشگری قشم هستند. وجود  فروشگاه های مدرن و متعدد از دیگر جاذبه‌های گردشگری قشم است و سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می ‌کند، همچنین قشم یک منطقه آزاد است که باعث می شود قیمت های اجناس در این شهر پایین تر باشد و هزینه گمرکی را شامل نشود.

قلعه نادری قشم
قلعه نادری قشم

برخلاف شهر های ساحلی عربی مدرن دریای خیلی فارس که برج ها و ساختمان های بلند بسیاری در خود دارند،  قشم همچنان با طراوت سبک قدیمی زندگی بندری خود را حفظ کرده  است. اگر به دنبال تجربه زندگی جزیره ای اصیل هستید،  قشم بهترین انتخاب است. در اینجا، محلی ‌ها لباس‌ های سنتی می‌ پوشند، در خانه ‌هایی زندگی می‌ کنند که توسط بادگیرها خنک می‌ شوند و در کارخانه های قایق‌ سازی  و لنج سازی کار می‌ کنند،  و یا از خلیج فارس ماهی می گیرند.

اگرچه جزیره قشم به خاطر محیط ‌زیست و جاذبه‌ های طبیعی بی‌ نظیرش مشهور است، اما جاذبه‌ های تاریخی بسیار زیادی  نیز در این جزیره وجود دارد. قلعه های زیادی در این جزیره وجود دارند که اکثر آن ها یادگاری هایی از زمان استعمار قشم توسط پرتقالی ها هستند، قلعه نادری که قصد داریم درباره آن صحبت کنیم،‌ قلعه‌ ای قرمز رنگ سنگی است که در جزیره خارق ‌العاده قشم، در نزدیکی سواحل جادویی خلیج فارس ساخته شده است.

قلعه نادری یا قلعه لافت، در بندر لافت قرار گرفته است. این قلعه در زمان قبل از ورود اسلام به ایران ساخته شده است،  در برخی منابع نیز تاریخ ساخت این بنا به دوره صفوی بر می گردد. همچنین قلعه نادری در سال ۱۳۸۱ به ثبت میراث ملی ایران در آمده است. متاسفانه بخش زیادی از این قلعه از بین رفته و تخریب شده است، اما هنوز هم جذابیت های زیادی دارد که نشان دهنده تاریخ غنی آن است.

قلعه نادری که در بندر لافت ساخته شده بود ،‌ به عنوان یک نماد برای نمایش حاکمیت ایران بر روی دریای پارس در این منطقه ساخته شد. این قلعه تسلط ایرانیان به عنوتن تنها دریابانان خلیج فارس را نشان می داد. اکنون،‌ با خانه سازی هایی که در اطراف قلعه انجام گرفته، این قلعه در میان شهر و رو به روی مسجد جامع لافت قراردارد.

قلعه نادری
قلعه نادری

معماری قلعه نادری قشم

این قلعه به شکل مربع ساخته شده و ورودی آن از سمت جنوب است. جهت غربی قلعه نیز یک ورودی دیگر دارد. گفته می شود ساختار و سبک معماری قلعه نادری شباهت هایی به سبک معماری پرتقالی ها داشته است. در واقع قلعه نادری تنها قلعه قشم است که به دست ایرانی ها ساخته شده است. در بقایای به جای مانده از قلعه، سوراخ هایی روی دیوار وجود دارند که محل قرار گیری توپ ها بوده اند. همچنین خندق بزرگی از قسمت شمال شرق کشیده شده است تا از ورود دشمنان جلوگیری کند. در ساخت قلعه گچ و ساروج بکار رفته است، چرا که در آن زمان ساروج سازی یکی از صنایع مهم مردم قشم بود.

مردم لافت از امکاناتی که در دسترس داشتند استفاده کردند و منابعی را از بندر خمیر به بندر لافت آوردند.  ططبق تحقیقات انجام شده،  برای این قلعه راه های خروج اضطراری برای مواقع آتش سوزی، حمله دشمنان و … نیز ساخته شده بود که اکنون از بین رفته اند.

براساس برخی منابع ،  این قلعه به دستور لطیف خان، امیرالبحر زمان نادر شاه ساخته شد تا محافظی برای تنگه خوران باشد. تنگه خوران موقعیت جغرافیایی مناسبی داشت و از نظر اقتصادی و ارتباطی،‌ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود . اما  قشم روزگار سختی را پشت سر گذاشته و آسیب های زیادی دیده است. مدتی بعد مسقطی های اخراج شده توسط زندی ها،  به جزیره حمله کردند و بر آن تسلط پیدا کردند. آن ها ورودی ها و دروازه های اصلی ارزشمند قلعه را به عمان منتقل کردند.  در طول زمان،  بخش های مختلف قلعه از بین رفت و توسط پدیده های طبیعی و حمله دشمنان تکه تکه شد. تنها توپ باقیمانده از قلعه نادری نیز مدتی پیش هنگام ساخت بلوار ساحلی، زیر جاده دفن شد.

معماری قلعه نادری قشم
معماری قلعه نادری قشم

این قلعه ی استوار حدود ۵ برج در کنار خو داشته است که دوتای آن ها کاملا از بین رفته اند. همانطور که گفتیم، در مورد سال ساخت این قلعه فرضیه های متفاوتی وجود دارد،  اما برخی از محققین باستان شناس باور دارند که قدمت این قلعه بیشتر از زمان نادر شاه است و به دوره ی پیش از  اسلام باز می گردد.

دسترسی به بندر لافت

برای دسترسی به بندر لافت و بازدید از قلعه نادری، لازم است که شما ابتدا خودتان را به قشم برسانید و حدود ۲۴ کیلومتر را از قشم طی کنید تا به لافت برسید. همچنین می توانید از بندر عباس با کشتی های مسافر بری به بندر لافت بروید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: قشم
آدرس: بندر لافت، استان هرمزگان
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی