Rustaveli Avenue, Tbilisiخیابان روستاولی در تفلیس

شرح

خیابان روستاولی در تفلیس بیش از یک گذرگاه اصلی در پایتخت گرجستان است – این خیابان نمادی از شهر است و یکی از محبوب ترین مقاصد آن است. این نام خود منعکس کننده میراث گرجستان است، زیرا به افتخار شوتا روستاولی، شاعر مشهور قرن دوازدهم گرجستان که بیشتر به خاطر اثر حماسی خود “شوالیه در پوست پلنگ” شهرت دارد، ابداع شد.

خیابان روستاولی خیابان مرکزی تفلیس است. از میدان آزادی شروع می شود و حدود 1.5 کیلومتر امتداد می یابد تا اینکه به امتداد خیابان کوستاوا منتهی می شود. این خیابان، در مرکز شهر قرار دارد که امکانات دولتی، فرهنگی و تجاری زیادی در آن وجود دارد و با قدم زدن در آن می توانید زندگی روزمره را در شهر مشاهده کنید، مغازه های برندهای بین المللی و محلی را بگردید و از یکی از رستوران ها یا کیوسک های سر راه غذاهای محلی بخرید.

 روستاولی به دلیل ساختمان های دولتی، عمومی، فرهنگی و تجاری متعددی که در امتداد یا نزدیک خیابان واقع شده اند، اغلب به عنوان گذرگاه اصلی تفلیس در نظر گرفته می شود. ساختمان پارلمان گرجستان، تئاتر اپرای ملی گرجستان، تئاتر آکادمیک دولتی روستاولی، آکادمی علوم گرجستان، کلیسای کاشوتی، موزه هنرهای زیبای گرجستان، موزه سیمون جاناشیا گرجستان، و هتل بیلتمور تفلیس و غیره، همگی در این مکان قرار دارند.
در سال 1989، ده‌ها هزار گرجی در مقابل خانه دولت در خیابان روستاولی جمع شدند. حمله نیروهای اسپتسناز شوروی باعث کشته شدن بسیاری از معترضان در فاجعه 9 آوریل شد. در سال های 2007، 2011 و 2019، این خیابان محل اعتراضات ضد دولتی بود.

خیابان روستاولی
خیابان روستاولی خیابان مرکزی تفلیس است و یکی از محبوب ترین مقاصد آن است

خیابان شوتا روستاولی، خیابان مرکزی تفلیس که قبلاً به نام خیابان گولووین شناخته می‌شد، در قرن نوزدهم زمانی که M. S. Vorontsov حاکم گرجستان بود، ساخته شد و به دو بخش تقسیم شد – خیابان قصر و خیابان گولووین. در سال 1918 به نام شاعر قرون وسطایی گرجی، شوتا روستاولی، نویسنده شعر جاودانه “شوالیه در پوست پلنگ” نامگذاری شد.

تاریخچه

قبل از قرن نوزدهم، منطقه سمت چپ خیابان روستاولی به دلیل قرار گرفتن مستقیم در پشت دیوار دفاعی تفلیس، Garetubani (منطقه بیرونی) نامیده می شد. محله اطراف خیابان روستاولی، که در آن زمان جاده کارتلی نامیده می شد، به جز یک کلیسای ارمنی و دو کلیسای گرجی، خالی از ساختمان بود.

در آغاز قرن نوزدهم، زمانی که گرجستان بخشی از روسیه تزاری شد، دولت روسیه به این منطقه علاقه مند شد و شروع به توسعه آن کرد. پس از ساخت کاخ فرمانده کل روسیه در گرجستان، بسیاری از ساختمان های دیگر به سبک اروپایی در امتداد جاده کارتلی ساخته شدند. در سال 1841، پس از فرمانده محلی روسی یوگنی گولووین، نام خیابان به خیابان گولووین تغییر یافت. زمانی که گرجستان استقلال خود را از روسیه تزاری در سال 1918 اعلام کرد، نام آن به خیابان روستاولی تغییر یافت.

در آغاز قرن بیستم، خیابان روستاولی به یکی از برجسته‌ترین مکان‌های شهر تبدیل شده بود. این بلوار که به خاطر معماری مدرن، تئاترها، خانه های اپرا، دفاتر شرکتی و مراکز تجاری تحسین شده بود، با ثروت و اعتبار یکی شد. همانطور که شهرت حسادت آمیز آن سرمایه گذاران بیشتری را به خود جلب کرد، هجوم ساخت مغازه های شیک، هتل های مجلل و دفاتر شرکت های موفق به وجود آمد.

در دویست سال گذشته، خیابان روستاولی در مرکز تقریباً هر رویداد تاریخی در تاریخ تفلیس بوده است. از تراژدی تفلیس و تظاهرات غم انگیزی که مسیر تاریخ گرجستان را به رژه ها و کنسرت های دلپذیر تغییر داد، خیابان روستاولی به خاطر نقشی که همچنان در بیان هویت گرجی ایفا می کند، ارزشمند است.

خیابان روستاولی یکی از برجسته‌ترین مکان‌های شهر
خیابان روستاولی یکی از برجسته‌ترین مکان‌های شهر است

خیابان روستاولی امروز

خیابان روستاولی بیش از 1.5 کیلومتر از میدان آزادی تا ایستگاه روستاولی متروی تفلیس می پیچد، جایی که مجسمه شوتا روستاولی مراقب عابران است. بسیاری از مؤسسات دولتی، فرهنگی و خصوصی در امتداد بلوار قرار دارند که هر کدام داستانی از زندگی تفلیس را روایت می کنند. بازدیدکنندگان نمی خواهند در تور گرجستان خود، پارلمان افسانه ای گرجستان، موزه ملی گرجستان، اپرای تفلیس، تئاتر روستاولی و آکادمی علوم را از دست بدهند، که مورد آخر نه تنها با معماری باشکوه بلکه با سوغاتی های سنتی که روی پله های آن فروخته می شود، جذابیت دارد.

خیابان روستاولی ترکیبی از بناهای تاریخی و مدرن، گالری‌های هنری، سالن‌های نمایشگاه، تئاتر، مراکز خرید، کافه‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌های سوغاتی را ارائه می‌دهد. گذرگاه‌های زیرزمینی، نوازندگان خیابانی، نمایشگاه‌ها و هنرهای خیابانی که به زیبایی تزئین شده‌اند، هم بازدیدکنندگانی که برای اولین‌بار و هم ساکنان قدیمی آن را به وجد می‌آورند. هر طرف خیابان با مجسمه های کوچک برنزی تزئین شده است که توسط هنرمند مدرن گرجستانی Levan Bujiashvili ساخته شده است که عشق خود را به شهر از طریق خلاقیت های سرگرم کننده ای مانند یک نوازنده ساکسیفون، نان تست گرجی (Tamada) و شخصیت هایی از آثار نیکو نقاش معروف گرجی، ابراز کرده است.

خیابان روستاولی امروز
این خیابان از میدان آزادی شروع می‌شود و حدود 1.5 کیلومتر طول دارد، قبل از اینکه به امتداد خیابان کوستاوا تبدیل شود.

خیابان روستاولی به‌عنوان مرکز جشن‌های سال نو تفلیس، بازدیدکنندگان زمستانی را با تزئینات درخشان، تعداد بی‌شماری کنسرت کریسمس/سال نو و یک مهمانی باشکوه و شمارش معکوس در 31 دسامبر مجذوب می‌کند.

گردشگرانی که مایلند مروری سریع بر فرهنگ و تاریخ تفلیس داشته باشند، باید یک روز را صرف کاوش در خیابان روستاولی کنند. همانطور که صبحگاهی در امتداد تفرجگاه قدم می زنید، در یکی از کافی شاپ های دنج توقف کنید تا میان وعده ای بخورید و جهان را تماشا کنید. قبل از بازدید از یک گالری هنری یا موزه، چند سوغاتی از یک فروشگاه هدایایی زیرزمینی بردارید تا برخی از اسرار تفلیس تاریخی را کشف کنید. از یک ناهار سنتی در یکی از بسیاری از رستوران های محلی لذت ببرید و قبل از پایان روز خود در یکی از تئاترهای مرکز شهر، خانه های اپرا یا کلوپ های جاز به آهنگ های مقدسی که از کلیسای کاشوتی سرازیر می شود گوش دهید.

خیابان Rustaveli در تفلیس شکاف بین گرجستان تاریخی و مدرن را پر می کند و به عنوان نماد غرورآفرین تغییراتی است که این شهر برای تبدیل شدن به پایتخت مدرن در قرن بیست و یکم متحمل شده است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: گرجستان
شهر: تفلیس
آدرس: تفلیس، گرجستان
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی