Swan Lake Armeniaدریاچه سوان ارمنستان

شرح

ایروان شهری رنگارنگ است که سرشار از مناظر جالب و منحصر به فرد است. دریاچه سوان یکی از معروف ترین دیدنی های ایروان است. درست در قلب شهر و در یک باغ سرسبز زیبا واقع شده است. در نزدیکی پارک، تئاتر ملی آکادمیک اپرا و باله و میدان آزادی قرار دارد. این دریاچه به افتخار باله چایکوفسکی به همین نام “قو” (سوان به معنی قو است) نامیده شد زیرا این دریاچه در نزدیکی تئاتر ملی باله آکادمیک قرار دارد. علاوه بر این، در فصول گرم سال می توان قوها را در دریاچه شنا کرد و در زمستان دریاچه سوان به پیست اسکیت روباز تبدیل می شود. در سال 2003 مجسمه ای به آرنو باباجانیان آهنگساز معروف در پارک نزدیک دریاچه گذاشته شد. نقش برجسته طبیعی منطقه در طول ساخت و ساز آسیبی ندیده است، زیرا معمار موفق به حفظ آن در هنگام طراحی دریاچه شده است.

دریاچه سوان ارمنستان، چیزی که بیشتر از همه گردشگران را برای انتخاب مقصدی برای سفر ترغیب می کند، نه تنها طبیعت زیبا، بلکه امکانات تفریحی و رفاهی است، بلکه در واقع ترکیبی از این دو است. تور ارمنستان هم چیزهای خوبی برای گردشگران فراهم کرده است. سفری تفریحی که جاذبه های دیدنی و فرهنگی زیادی نیز دارد. اگر برنامه سفر به ارمنستان دارید باید بدانید که این کشور دریاچه بسیار زیبایی دارد.

طبیعت دریاچه سوان
طبیعت دریاچه سوان

دریاچه سوان ارمنستان و امکانات آن به خوبی گردشگران را راضی می کند. در محیطی آرام و دنج نیازهای رفاهی و تفریحی خود را برآورده کرده است. طبیعتی دلپذیر که در هر فصلی از سال امکانات و برنامه های ویژه ای برای مسافران دارد در ادامه می خواهیم دریاچه سوان ارمنستان و تفریحات آن را برای شما شرح دهیم. سفر به پارک ملی سوان و دریاچه آن می تواند یکی از بهترین فرصت ها برای تجربه یک سفر طبیعت گردی هیجان انگیز باشد.

دریاچه سوان بزرگترین منبع آب در منطقه قفقاز و همچنین بزرگترین دریاچه آب شیرین در ارمنستان است. این دریاچه در استان گغارکونیک، تقریباً 60 کیلومتری شمال شرقی ایروان به عنوان بخشی از پارک ملی سوان و در ارتفاع حدود 1900 متری از سطح دریا واقع شده است. همین جمله کافی است تا متوجه شویم دریاچه تقریباً در یک منطقه کوهستانی قرار دارد و بنابراین آب و هوای آن سردتر از سایر مناطق است. این دریاچه حدود 1240 کیلومتر مربع وسعت دارد اما در گذشته مساحت و عمق آن بسیار بیشتر از چند صد سال پیش بوده که به دلیل تغییرات محیطی و اقلیمی و همچنین دخالت انسان به ابعاد کنونی خود رسیده است. در زمان شوروی از بخشی از دریاچه برای آبیاری منطقه آرارات و تولید برق استفاده می شد که به همین دلیل سطح آب دریاچه تا حدودی کاهش یافت، اما امروزه این کار با کارشناسی بیشتری انجام می شود.

طبیعت دریاچه سوان

دریاچه سوان در منطقه ای مرتفع واقع شده است که در شکل دهی به طبیعت آن بسیار موثر بوده است به طوری که سوان به یک منطقه طبیعی خاص و منحصر به فرد تبدیل شده است و در سال 1357 برای حفاظت از دریاچه و محوطه طبیعی اطراف آن پارک ملی قو تحت پوشش سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت. از محیط زیست این کشور ایجاد شد. این دریاچه به دریاچه رنگ ها و سایه ها نیز معروف است و در ایام مختلف سال با تغییر جهت خورشید و شدت تابش نور خورشید، طبیعت جلوه دیگری پیدا می کند و آبی دریاچه و رنگ های درختان تغییر می کنند این منطقه منحصربه‌فرد میزبان 260 گونه پرنده و بیش از 1000 گونه گیاهی و درختچه‌ای است. از آنجایی که ارمنستان کشوری چهار فصل با آب و هوای متنوع است، دریاچه در هر زمانی از سال رنگ و شکل جدیدی به خود می گیرد.

دیدنی های دریاچه
دیدنی های دریاچه

دیدنی های دریاچه

دریاچه سوان به تنهایی به دلیل داشتن امکانات تفریحی و رفاهی می تواند یک جاذبه تفریحی در ارمنستان باشد، اما علاوه بر دریاچه و طبیعت شگفت انگیز آن، قلعه ها و صومعه هایی نیز در این منطقه وجود دارند که می توانند بر جذابیت سفر به دریاچه سوان بیفزایند; صومعه سواناوانک، صومعه راوانک، گورستان نوراتوس، روستای نارکین گتاشان، قلعه اودزبرد از اصلی ترین جاذبه های تاریخی این منطقه هستند.

کلیساهای این منطقه بسیار قدیمی هستند، شاید قدمت آنها به قرن نهم یا حتی قبل از آن بازگردد. دلیل بسته شدن تصویر مصلوب شدن مسیح، گردشگران زیادی را به این منطقه می کشاند، البته در مورد این کلیسا گفته می شود که در فضایی دور از شهر برای کشیش های گناهکار قرار گرفته است. از دیگر آثار مهم این منطقه می‌توان به قلعه اودسبرد که قبلاً به نام تیسبا شناخته می‌شد، قلعه‌ای در جنوب شرقی دریاچه، که بازمانده‌ای از شهر مستحکم پادشاه اورارتویی است، می‌باشد و زمانی بیش از 2000 سال پیش، این شهر محل سکونت مردم بوده است.

قلعه در قرون وسطی بازسازی شد و در سالهای بعد جز چند دیوار چیزی از آن باقی نماند. در کاوش های اولیه این قلعه، سکه ها و ظروف گرانبهای زیادی یافت شد، اما امروزه چیزی جز مار و عقرب در زیر این سرزمین نیست. زندگی نمی کند و به همین دلیل نام آن به قلعه Odesbird به معنی قلعه مار تغییر یافته است.

دریاچه سوان ارمنستان تنها ساحل در ارمنستان است که در فصول مختلف بسته به آب و هوا امکانات تفریحی مختلفی ارائه می دهد. در فصول گرم سال فعالیت هایی مانند قایق سواری، غواصی، پاراگلایدر، جت اسکی و … بیشتر دیده می شود اما در فصل زمستان اسکی یکی از پرطرفدارترین فعالیت هاست و در این فصل معمولا از فعالیت هایی مانند کوهنوردی و کمپینگ توریستی جلوگیری می شود. 

در سال 2003 مجسمه ای به آرنو باباجانیان آهنگساز معروف در پارک نزدیک دریاچه گذاشته شد.
در سال 2003 مجسمه ای به آرنو باباجانیان آهنگساز معروف در پارک نزدیک دریاچه گذاشته شد.

چون سطح دریاچه معمولاً یخ زده و هوا سرد است، اگر در فصل زمستان به این منطقه سفر کردید، می توانید در هتل های مجلل میراث توفنکیان یا اقامتگاه های اطراف مانند باغ روزتا سوان که نزدیک به دریاچه قرار دارند، اقامت کنید. در فصول گرم سال علاوه بر هتل های کنار دریاچه، امکاناتی مانند کمپینگ، کافه، رستوران، زمین بازی کودکان و … وجود دارد و می توانید در کمپ پارک ملی در چادرهای کمپ اقامت کنید، البته در این مجموعه امکانات رفاهی و بهداشتی وجود دارد برای سفر به دریاچه سوان ارمنستان در تابستان همراه داشتن لباس گرم فراموش نکنید زیرا دمای این منطقه همچنان سردتر از سایر نقاط ارمنستان است.

نحوه دسترسی و ساعات بازدید

از آنجایی که ارمنستان دریا ندارد، ساحل این دریاچه یکی از مهم ترین جاذبه های این کشور است، بنابراین بسیار شناخته شده است و سفر به آن کار سختی نیست. این دریاچه در استانی در شمال شرقی ایروان واقع شده است که با قطار یا اتوبوس می توان به آن رسید و سپس با تاکسی و ون به سمت دریاچه رفت، البته اگر می خواهید تاکسی شما را مستقیماً از شهر ایروان به دریاچه؛ ساعات بازدید از دریاچه محدودیتی ندارد و تنها محدودیت مربوط به روزهای سرد است که به دلیل خطر برخی از قسمت‌ها برای استفاده تعطیل است. سفر به پارک ملی سوان و دریاچه آن می تواند یکی از بهترین فرصت ها برای تجربه یک سفر طبیعت گردی هیجان انگیز باشد.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ارمنستان
شهر: ایروان
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی