Vardziaواردزیا، شهر غارهای قرون وسطایی

شرح

از نظر تاریخی، در گرجستان – کشوری با کوه های مرتفع و صخره های سنگی – نوع خاصی از هنر معماری توسعه یافته است – کنده کاری در یکپارچه های سنگی معابد، قلعه ها و حتی کل شهرها. اشیاء چنین معماری منحصر به فردی بناهای تاریخی بزرگ گرجستان مانند غار شهر Uplistsikhe، مجموعه صومعه های David Gareji و شهر شگفت انگیز باستانی واردزیا بودند.

واردزیا، شهر غارهای قرون وسطایی همیشه در لیست جالب ترین مکان ها و همچنین مناظر تاریخی گرجستان قرار می گیرد. همه ما قلعه ها، کلیساها و کاخ های زیادی را دیدیم – تقریباً در هر شهر توریستی جهان چیزی مشابه وجود دارد، و بنابراین با گذشت زمان، آنها مانند ابتدا چشمگیر نیستند. اما بازدید از شهر باستانی که در صخره‌ای یکپارچه در ارتفاعات کوهستانی حک شده است در تور گرجستان برای همه جالب خواهد بود.

واردزیا چیست؟

مجموعه غار واردزیا در جنوب غربی گرجستان بزرگترین و چشمگیرترین شهر غار باستانی در این کشور است. ساخت و ساز اولین بار در قرن دوازدهم آغاز شد و در زمان ملکه تامار به یکی از بزرگترین شهرهای غاری در منطقه گسترش یافت. در اوج خود، حدود 50000 نفر در 6000 اتاق خود زندگی می کردند و برای سالها از حملات قریب الوقوع مغول در امان بود.

زمین لرزه ای در اواخر قرن سیزدهم بسیاری از شهر را ویران کرد اما راهبان تا زمان حمله ایرانیان در سال 1551 در غارها به زندگی خود ادامه دادند. در قرن شانزدهم زمانی که منطقه تحت سلطه عثمانی قرار گرفت، به طور کامل متروک شد.

غارها و تونل ها دارای اتاق تخت، کلیسا، انبار شراب و برج ناقوس بودند و بقایای این سازه ها هنوز در مجموعه دیده می شود. کلیسای Dormition با نقاشی های پیچیده، طاق نماها و ناقوس های آویزان، چشمگیرترین قسمت سایت است.

واردزیا چیست؟
واردزیا چیست؟

در بیشتر موارد، شما آزاد هستید که در تونل ها و غارها پرسه بزنید. کلیسا یکی از مکان هایی است که در ابتدا با آن روبرو می شوید و سپس می توانید در اوقات فراغت خود از آن مکان عبور کنید. در سمت دیگر مجموعه، تونلی را خواهید دید که به پایین منتهی می شود و به ورودی و دفتر فروش بلیط بازمی گردد.

تاریخ واردزیا

واردزیا پس از لشکر کشی 10000 سرباز ترک به گرجستان ساخته شد اما توسط ارتش جسور گرجی متشکل از 2000 نفر شکست خورد. اکنون پس از زلزله تنها 750 اتاق باقی مانده است اما در دوران اوج خود 50000 نفر را در خود جای داده است. اتاق ها شامل سلول های راهبان، سرسرای بزرگ، خزانه، کلیسای جامع، کتابخانه، اصطبل، نانوایی، و استخر حمام هستند. هر خانه شامل سه اتاق بود، اگرچه گفته می شود که ملکه تامار، اولین زن حاکم گرجستان، که پس از مرگ عمویش شهر را تکمیل کرد، دارای 366 اتاق بود .

این صومعه غار در دوران “عصر طلایی” گرجستان فئودالی ساخته شده است. این بنا که بین سال های 1184 تا 1186 ساخته شده است، نمونه ای منحصر به فرد از معماری غار است. گمان می رود این بنا در زمان روستاولی ساخته شده از اهمیت فرهنگی بالایی برخوردار بوده است. در این زمان هنر، علم و ادبیات گرجستان شکوفا شد.

در ابتدا به عنوان یک پایگاه نظامی توسط Giorgi III ساخته شد، این ملکه تامار بود که مسئول تغییر عملکرد به یک مکان مذهبی تر بود. این افسانه می گوید که وقتی کارگران از جایی که شروع به برداشتن سنگ کرده بودند، پایان می دادند، در پایان هر روز ابزارهای آنها به طور مرموزی به مکان دیگری منتقل می شد. بعد از این اتفاق چندین بار مداخله الهی تلقی شد و مکان جدید به مکان انتخابی تبدیل شد. بنابراین از ابتدا اهمیت مذهبی داشت. 

تاریخ واردزیا
تاریخ واردزیا

صومعه غار واردزیا

جاذبه اصلی در شهر غار واردزیا، کلیسای Dormition و برج ناقوس مجاور آن باقی مانده است. در داخل کلیسای غار نقاشی های دیواری خیره کننده گرجی وجود دارد. برخی از آنها هنوز نقاشی های اصلی قرن دوازدهم هستند. راهبان بعد از زلزله موارد دیگری را اضافه کردند.

دیوارهای بالایی زندگی مسیح را به تصویر می کشند، پشت محراب دوازده پدر کلیسا و در دیوار شمالی فرمانروایان گرجی از جمله پادشاه گیورگی سوم و ملکه تامار قرار دارند.

اتاق های غار را کاوش کنید

علاوه بر صومعه غار واردزیا، حدود 300 اتاق برای کاوش وجود دارد. اگر خوب نگاه کنید، هنوز هم می توانید آثاری از تنورهای پخت نان، جایی که زمانی اتاق غذاخوری، داروخانه و انبارهای نگهداری شراب بود را ببینید. همچنین می‌توانید آثاری از لوله‌های سفالی که بخشی از سیستم آبیاری باستانی هستند را مشاهده کنید.

کد لباس: کفش های محکم بپوشید و برای راه پله های شیب دار و راهروهای باریک آماده شوید. از آنجایی که واردزیا هنوز یک صومعه فعال است، اگر لباسی متواضعانه بپوشید قدردانی می شود، بنابراین مطمئن شوید که حداقل شانه ها و زانوهای خود را بپوشانید.

نمای شهر غار واردزیا

بهترین منظره شهر غار واردزیا در نقطه مقابل رودخانه متکواری است. مکان دقیق در نقشه های گوگل با نام “نمای شهر غار واردزیا” است. قبل از عبور از رودخانه به سمت ورودی، درست خارج از جاده است. همانطور که به سمت واردزیا می‌روید، آخرین قسمت جاده، رودخانه زیبای متکواری را دنبال می‌کنید. این مکان عالی برای استراحت پس از بازدید از شهر غار واردزیا است. یا ناهار پیک نیک خود را بیاورید یا یکی از رستوران های حاشیه رودخانه را انتخاب کنید.

صومعه غار واردزیا
صومعه غار واردزیا

تفریحات اطراف شهر غارهای قرون وسطایی 

اطراف شهر غار واردزیا پر از زیبایی های طبیعی و تاریخی است. جاده آخالتسیکه به واردزیا یکی از دیدنی ترین سفرهای جاده ای در گرجستان است. همانطور که جاده را در امتداد رودخانه متکواری دنبال می کنید از تپه های سرسبز و سرسبز با خرابه های باستانی قلعه ها و قصر ها عبور می کنید.

اگرچه امکان بازدید از Vardzia به عنوان یک سفر یک روزه از تفلیس، کوتایسی یا بورجومی وجود دارد، اما این منطقه به اندازه کافی برای اقامت طولانی مدت دارد. در یک سفر یک روزه شما احتمالا فقط از صومعه غار واردزیا دیدن خواهید کرد.  تنها در چند کیلومتری جنوب شهر غار واردزیا ویرانه های قلعه تمگوی وجود دارد. در بالای صخره ای در بالای تنگه قرار گرفته است و مناظر دیدنی تری نسبت به صومعه غار ارائه می دهد.

در قرن نهم این یک دژ نظامی و پیچیده در منطقه بود. در زلزله 1238 به شدت آسیب دید و اکنون تنها ویرانه هایی باقی مانده است که چیزهای زیادی را به تخیل می سپارد. مناظر خیره کننده در مناظر سرسبز و سرسبز دره رودخانه متکواری دلیل اصلی آمدن به اینجاست.

موقعیت جغرافیایی

کشور: گرجستان
شهر: تفلیس
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی