The Republic Square of Yerevanمیدان جمهوری ایروان، قلب شهر

شرح

میدان جمهوری ایروان به خاطر معماری باشکوهش معروف است. میدان جمهوری در مرکز شهر ایروان قرار دارد و یکی از شگفت انگیزترین و معروف ترین جاذبه های پایتخت به حساب می آید. این شهر که «قلب ایروان» نیز نامیده می شود، مقصد مورد علاقه مردم محلی و گردشگران است. بازدید از میدان جمهوری تقریباً در تمام بسته های تور ارمنستان باید گنجانده شود.

پنج ساختمان با ابهت که در سنت‌های ریشه‌دار ملی ساخته شده‌اند. تمام ساختمان ها از سنگ توفا ساخته شده اند که ازاره آن از سنگ بازالت است. نماها با توفا فلسیتی از رنگ های صورتی و سفید پوشیده شده اند که به مربع جلوه ای زیبا می بخشد. مکان ساختمان ها، در جهت عقربه های ساعت: نزدیک ترین ساختمان دارای سه موزه است – گالری ملی تصاویر، موزه تاریخ ارمنستان و موزه ادبیات و هنر. نمایشگاه های هر موزه جالب و منحصر به فرد هستند در حالی که موزه ادبیات و هنر یک راهنمای صوتی به زبان روسی و انگلیسی ارائه می دهد. ساختمان بعدی خانه دولت است که برج آن ساعت اصلی شهر را نشان می دهد. پس از آن ساختمان اداره پست مرکزی، هتل ماریوت ارمنستان و هتل وزارت امور خارجه و انرژی. 

میدان جمهوری ایروان
اگر از بالا به این مربع با نقش سنگی در مرکز نگاه شود، شبیه فرش سنتی ارمنی است.

در ارمنستان، چشمه‌های آب عمومی – پولولاک – بخش مهمی از فرهنگ هستند. پلپولک یادبود سنگی کوچکی است که حدود یک متر ارتفاع دارد و دارای آب تمیز و در بیشتر موارد چشمه کوهستانی است. به یاد اقوام مرده پولک برپا می‌کنند و اتفاقاً رهگذری با نوشیدن از پولک، تعظیم می‌کند و به کسی که به یاد او پولک ساخته شده، صلوات می‌دهد. هفت چشمه در سال 1965 در کنار گالری ملی نصب شد. طبق یک افسانه، هفت چشمه در کوه آراگاتس قرار دارد. قهرمانان حماسی، مردان قوی قومی از آنها آب نوشیدند و قوی و شجاع شدند و همه دشمنان خود را شکست دادند.
یکی از چشمگیرترین مکان‌های دیدنی ایروان، فواره‌های آواز خوان است – مکانی محبوب در بین مردم ایروان برای قدم زدن عصرانه. هر روز ساعت 21:00، به جز دوشنبه، صدها بزرگسال و کودک در آنجا هستند تا از ترکیبی بی نظیر از رقص آب و موسیقی لذت ببرند – تجسم فوق العاده ای از شاهکارهای کلاسیک جهان و همچنین انگیزه های ملی و مردمی قرن 20 و 19.

در حال حاضر، میدان جمهوری میزبان برخی از مهم ترین کنسرت های دولتی است که تعداد زیادی از مردم از هر گوشه ای از ارمنستان نه تنها برای لذت بردن از کنسرت بلکه برای تحسین این میدان زیبا وارد می شوند. فواره های آواز و رقص از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. لیست آهنگ هایی که آنها اجرا می کنند فقط به آهنگ های ارمنی محدود نمی شود بلکه به آهنگ های خارجی نیز می رسد.

تاریخچه میدان جمهوری ایروان

ساخت این میدان توسط معمار اصلی ارمنی الکساندر تامانیان در سال 1924 انجام شد و تا سال 1958 توسعه یافت. هر ساختمان متمایلی تخریب شد و ساختمان‌های جدیدی جایگزین آن شد. این ساختمان ها ترکیبی از سبک ملی و بهترین معماری جهان را نشان می دادند. شکل آن شبیه ترکیبی ساده از بیضی و ذوزنقه است.

این میدان اخیراً در سال 2003 بازسازی شده است. و می‌توانید تصور کنید که سازندگان پس از برداشتن لایه‌ای قدیمی از آسفالت، گودال‌های عمیق، بقایای دیوارهای سنگی، تخته‌های سنگی توفای سیاه و قرمز، کاشی‌های سقف و خاک رس را کشف کردند. قطعات کشتی و حتی لوله های آب سنگ توفا! سازه های تازه کشف شده در اعماق ساختمان های مجاور فرو رفتند و متأسفانه، هیچ راهی وجود نداشت که بدون به خطر انداختن یکپارچگی عملکردی میدان، بدون پوشش باقی بمانند. می توان گفت شهر دیگری هم وجود دارد که زیر سنگفرش های میدان پنهان شده است.

میدان جمهوری در مرکز شهر و در نزدیکی خیابان ابوویان و امیریان قرار دارد. می توانید با اتوبوس، مینی بوس یا می توانید از مترو استفاده کنید و در ایستگاه “میدان جمهوری” پیاده شوید.

تاریخچه میدان جمهوری ایروان
تاریخچه میدان جمهوری ایروان

جاذبه های دیدنی میدان

این منطقه توسط پنج ساختمان معروف تشکیل شده است:

گالری هنر ملی و موزه تاریخ ارمنستان که شامل حدود 400000 نمایشگاه است که کل تاریخ مردم ارمنستان از جامعه بدوی تا دوران مدرن را پوشش می دهد.

خانه دولتی جمهوری ارمنستان که ساعت اصلی کشور با ناقوس روی برج آن تنظیم شده است.

اداره پست مرکزی جمهوری ارمنستان که ارائه دهنده تلگراف، تماس تلفنی از راه دور، صرافی، کارت پستال برای خرید، ارسال و دریافت بسته می باشد.

هتل ماریوت ارمنستان که با وجود معماری اصیل پذیرای مهمانان ایروان است، پیشرفته ترین خدمات را ارائه می دهد.

وزارت نیرو و منابع طبیعی

فواره های آواز معروف نیز در میدان جمهوری درست در کنار موزه تاریخ و گالری هنر واقع شده اند. گردشگران از سراسر جهان به اینجا می آیند تا مناظر جذاب، غیر معمول و زیبای آنها را تحسین کنند. فواره ها از اواخر ماه مه تا اکتبر هر روز کار می کنند و موسیقی بدیعی می سازند. این نمایش از ساعت 9 شب شروع می شود و تا ساعت 11 شب ادامه دارد و مردم را به اجرای رنگارنگ خود دعوت می کند. برنامه نمایش شامل شاهکارهای کلاسیک جهان، موسیقی ملی، موتیف های راک و پاپ قرن 20 و 21 است. نمایش همیشه با آهنگ چارلز آزناوور “عشق ابدی” به پایان می رسد. هم فواره ها و هم رنگ آنها با توجه به ریتم آهنگ یا موسیقی پخش شده تغییر می کند. چشمه‌ها را می‌توان هم در روز و هم در شب بازدید کرد، زیرا هر بار نمایش متفاوتی ارائه می‌دهند: رویای سفید ناب زیر نور خورشید و افسانه‌های رنگارنگ به عنوان دست یاری برای ماه و ستاره‌ها در تاریکی شب.

این برنامه به قدری جذاب، الهام بخش و عاشقانه است که هرگز از دیدن آن خسته نمی شوید. جای تعجب نیست که برای بسیاری از ساکنان و بازدیدکنندگان ایروان، بازدید از فواره ها به یک سنت خوب تبدیل شده است.

جاذبه های دیدنی میدان
جاذبه های دیدنی میدان

رستوران ها، کافه ها و مغازه ها در میدان جمهوری ایروان

کافه ها و رستوران های زیادی در نزدیکی میدان وجود دارد. معروف ترین آنها “مارکو پولو”، “جازوه”، “مربع وان”، “الماس”، “آرارات” هستند.

درست روبروی میدان می توانید فروشگاه نویان تاپان را پیدا کنید که در آن می توانید انواع کتاب، کتاب درسی، کارت و سوغاتی بخرید. در خیابان غربی و همچنین در خیابان ابوویان، فروشگاه‌های لباس، فروشگاه‌های سوغاتی و مغازه‌های دیگری وجود دارد که می‌توانند گردشگران را مورد توجه قرار دهند.

در چند قدمی میدان جمهوری، بازاری پرطرفدار قرار دارد که نام پرصدا «ورنیساژ» را دارد. این در هر آخر هفته کار می کند و در اینجا می توانید نه تنها نقاشی، بلکه دودوک ارمنی، نمادها، سنگ های نیمه قیمتی، چاقو، فرش و غیره را نیز خریداری کنید. این یک مقصد مورد علاقه برای همه گردشگران است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ارمنستان
شهر: ایروان
آدرس: ۵GH۷+۳۳C, Yerevan, Armenia
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی