Tisروستای تیس در چابهار

شرح

وقتی صحبت از جاذبه های مهم گردشگری ایران می شود، ذهن همه ما به شهرهایی مانند شیراز، اصفهان، یزد، قشم یا جزیره کیش می رود. اما زیبایی های ایران تنها به این شهرها محدود نمی شود و در هر گوشه از ایران مقاصد متفاوت و جذابی وجود دارد که می تواند سفری هیجان انگیز و دلچسب را برای شما به ارمغان بیاورد و خاطرات دوست داشتنی زیادی برای شما بسازد. روستای تیس را می توان یکی ازمهم ترین  روستای بندری تاریخی در چابهارو  به عنوان یکی از  مهم ترین ریشه های تاریخ ایران باستان نام برد. قدمت این روستای باشکوه بر اساس اسناد به بیش از ۲۵۰۰ سال پیش باز می گردد. 

 یکی از این مقاصد بی نظیر ایران،  شهر زیبای چابهار در منتهی الیه جنوب شرقی ایران است. شهری بندری با جاذبه های طبیعی بی نظیر که در ایران وجود ندارد.

اطلاعات دقیقی از تاریخ  و قدمت این شهر بندری در دست نیست. اما شواهد تاریخی نشان می دهد که این بندر از گذشته های دوردارای اهمیت بوده است. چابهارکه در گذشته  با نام تیس هم شناخته می شده است،  در جنوب شرقی ایران و در کنار دریای عمان قرار دارد  و به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران است که اولین بار توسط آخرین شاه ایران توسعه یافت.

بندر چابهار در تمام فصول آب و هوای معتدلی دارد که مشابه آن در فصل بهار است، به همین دلیل به آن  چهار بهار  به معنی چهار بهار نیز می گویند. این بهشت ​​گمشده ایران علاوه بر آب و هوای مساعد و موقعیت استراتژیک مهم، دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی بی نظیری نیز می باشد که هر ساله بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می کند.

روستای تیس
روستای تیس

 چابهار در استان سیستان و بلوچستان شهری استراتژیک و مهم از نظر اقتصادی در مجاورت آب های دریای عمان و اقیانوس هند و نزدیکترین راه برای دستیابی به کشورهای محصور به خشکی آسیای مرکزی به آب های بین المللی است، به همین دلیل همواره در طول تاریخ مهم شمرده می شده است. چابهار از شمال با ایرانشهر و نیک شهر، از جنوب با دریای عمان، از شرق با پاکستان و از غرب با استان‌های کرمان و هرمزگان همسایه است. چابهار دارای آب و هوای گرمسیری معتدل با تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های گرم است. چابهار در فصل زمستان گرم ترین نقطه ایران و در تابستان خنک ترین بندر جنوب ایران به شمار می رود.

اعتقاد بر این است که نام این شهر از دو کلمه چاه به معنی چاه آب و بار به معنای منطقه اطراف گرفته شده است زیرا در گذشته مردم شهر برای تامین آب آشامیدنی خود چاه حفر می کردند و به این ترتیب ساکنان اطراف چاه در این شهر زندگی می کردند. برخی دیگر معتقدند چون در این شهر کمترین تغییر دما وجود دارد و همیشه آب و هوای بهاری  وجود  دارد، این شهر را چابهار به معنی چهار بهار نامگذاری کرده اند.

روستاها همواره مرکز پیوندهای اجتماعی در میان ایرانیان بوده اند. در تهاجم ویرانگر اعراب به ایران، تیس توسط سربازان عرب اشغال شد و مردم مجبور به پذیرش اسلام به عنوان مذهب رسمی خود شدند.

 پس از سال‌ها پرتغالی‌ها با ورود به چابهار، قلعه ‌ای در تیس ساختند
پس از سال‌ها پرتغالی‌ها با ورود به چابهار، قلعه ‌ای در تیس ساختند

 پس از سال‌ها پرتغالی‌ها با ورود به چابهار، قلعه ‌ای در تیس ساختند و مردم تیس دیگر تحت سلطه اعراب نبودند. هنوز ویرانه هایی از قلعه تیس وجود دارد و بازدید کنندگان می توانند از دیدن آن لذت ببرند. جالب‌ترین قسمت روستای تیس قبرستانی است که مردم محلی معتقدند متعلق به اجنه است. این قبرستان در یک منطقه مرموز کوهستانی قرار دارد و دارای سنگ قبرهای بسیار بزرگ است. روستای بندری و تاریخی تیس دارای جاذبه های فراوان دیگری نیز هست که ارزش بازدید را دارند.

 

تیس یک روستای کشاورزی است که ۲۵۰۰ سال قدمت دارد. این روستا در زمان حمله اسکندر مقدونی به امپراتوری ایران، تیز نام داشت. تیس قبل از حملات بیگانگان در قرن سیزدهم یک مرکز تجاری پررونق بود. پرتغالی ها در سال  ۱۵۰۶به تیس حمله کردند و کنترل آن را به دست گرفتند. انگلیس نیز در سال ۱۶۱۶تیس را تصرف کرد.

بر اساس اسناد روستای تیس، تاریخچه این منطقه حداقل به ۲۵۰۰سال پیش برمی گردد. در قرن شانزدهم چابهار و تیس تحت اشغال پرتغالی ها قرار گرفتند. از جاذبه های تاریخی چابهار می توان به دژ بلوچ گات، قلعه پرتگز و پیروز یا قلعه پیروز گات اشکانی اشاره کرد. یکی از جاذبه های اصلی چابهار خلیج گوادر است که در آن جنگل های حرا قرار دارد و یک گونه از  کروکودیل بسیار کمیاب قاتل که به نام گاندو نیز شناخته می شود در آن زندگی می کند.

بندر چابهار که بزرگ ‌ترین بندر کشور و منطقه آزاد تجاری-صنعتی تعیین شده به حساب می‌آید، بسیاری از پرنده ‌نگاران و علاقه ‌مندان به غواصی را نیز به خود جذب می‌کند.

قلعه پرتغالی چابهار که از نظر جغرافیایی در ۵ کیلومتری شمال چابهار و در روستای تیس قرار دارد، عظمت و زیبایی‌های خود را به کسانی که در حال سفر به جنوب ایران هستند، می ‌دهد. ورودی اصلی قلعه در قسمت شمال شرقی است. این قلعه دارای چهار اتاق در چهار طرف است که بر روی پایه های ضخیم ساخته شده اند. همچنین یک ایوان هم دارد که ۲متر از سطح حیاط  بالاتر است. در بخش شمالی، ویرانه‌ هایی از اتاق‌هایی وجود دارد که اتاق‌های بزرگ ‌تر مجاور آن ها به ایوان خصوصی متصل شده است.

قلعه پرتغالی ها
قلعه پرتغالی ها

در سه طرف دیگر قلعه تیس در چابهار بقایای به جا مانده از  سه اتاق رو به حیاط مرکزی وجود دارد. از روبه روی دریای عمان نشانه‌های دو برج بلند را می ‌توان دید که یکی از آن‌ها شامل یک اتاق بزرگ با ایوان بزرگ و همان اتاق مخصوص پادشاه است. این قلعه از آجر ساخته شده است و سنگ و گچ و معماری مطابق با معماری های موجود در دوره سلجوقی است، اما بازسازی های به دست آمده به سبک صفویه و قاجاریه است. بر روی مناره های آجری قلعه نشانه هایی از کتیبه به خط کوفی و ​​عربی وجود دارد.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: چابهار
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی