Wadi Shab Omanوادی شاب در مسقط

شرح

 این کشور کوچک در شبه جزیره عربستان اغلب توسط مسافران نادیده گرفته می شود، که مایه شرمساری است. عمان چیزهای زیادی برای ارائه دارد و ما دریافتیم که آن ترکیبی عالی از ماجراجویی در فضای باز و هتل های مجلل در مکان های دیدنی و مناسب برای یک سلطان است. بیشتر مسافران به مسقط، پایتخت عمان می‌رسند و شهری جهانی را می‌بینند که تحت تأثیر هزاره‌های عمان به‌عنوان یک پست تجاری کلیدی بین اروپا و آسیاست. اما نه چندان دور از شهر، برخی از زیباترین مناظر عمان هستند که می توانید در تور یک روزه وادی شاب در مسقط آن ها را کشف کنید.

Wadi Shab محبوب ترین وادی عمان و همچنین یکی از تورهای اصلی یک روزه از مسقط، پایتخت آن است. وادی یک اصطلاح عربی و عبری است که به طور سنتی به یک دره اشاره می‌کند، یا ممکن است به بستر رودخانه‌ای خشک اشاره کند که فقط در زمان باران‌های شدید حاوی آب است.

وادی شاب در مسقط در اصل یک دره بین صخره ها است، جایی که یک جریان آب تازه به سمت ساحل می رود. از دهانه رودخانه آن شروع می کنید و تا سرچشمه آب آن قدم می زنید، جایی که غاری زیبا و منحصر به فرد به کسانی که آن را ساخته اند پاداش می دهد. کل پیاده روی کاملا طبیعی است، با نشانه های کوچک، سنگ های فراوان، استخرهای فیروزه ای و آبشار.

دمای هوا در عمان می تواند در طول تابستان بسیار بالا باشد (تا 50 درجه سانتیگراد / 122 درجه فارنهایت)، بنابراین بهترین زمان برای رفتن در زمستان است. خوشایندترین هوا از اکتبر تا آوریل است. همچنین، سطح آب می تواند به شدت تغییر کند و می تواند بر بازدید شما تأثیر بگذارد، بنابراین اجتناب از تابستان اساسی است.

چگونه به وادی شاب در مسقط برسیم؟
چگونه به وادی شاب در مسقط برسیم؟

چگونه به وادی شاب در مسقط برسیم؟

تنها دو گزینه مناسب وجود دارد: یا ماشین اجاره می‌کنید یا به یک تور می‌روید به طور کلی، شما همیشه در عمان (و در اکثر نقاط خاورمیانه) به یک ماشین نیاز دارید، زیرا به دلیل دمای بالا وسایل نقلیه عمومی کمی وجود دارد و همه رانندگی می کنند.

از مسقط حدود 1 ساعت با ماشین و تا سور 40 دقیقه راه است. رسیدن به آنجا بسیار آسان است، جاده به خوبی نشان داده شده است و هر Sat-Nav/GPS باید آن را نیز داشته باشد. از مسقط درست قبل از شهر تیوی است.

وسایل مورد نیاز

اگر با حمل کیف مشکلی ندارید، توصیه می‌کنیم تمام موارد موجود در لیست زیر را در بازدید از وادی شاب در مسقط به همراه داشته باشید.

یک توضیح مهم در اینجا این است که ممکن است در برخی مواقع لازم باشد وسایل خود را بدون مراقبت رها کنید. این بستگی به این دارد که آیا قصد دارید شنا کنید و آیا تنها هستید یا نه. اکثر مردم فقط وسایل خود را روی سنگ می گذارند.

راهنما: پیاده روی دشوار نیست، اما گاهی اوقات باید بین صخره ها بپرید یا فشار دهید. فلیپ فلاپ ها ایده آل نیستند.

آب: حتی در زمستان، هوا می تواند بسیار گرم باشد. و بیشتر ایام سال آفتابی است. بنابراین حداقل یک یا دو بطری برای هر نفر. در هر طرف رودخانه یک مغازه کوچک وجود دارد که می توانید آب بخرید، اما آنها همیشه باز نیستند، پس بهتر است خودتان بیاورید.

دوربین: مطمئناً می خواهید عکس بگیرید

وسایل مورد نیاز برای سفر به وادی شاب در مسقط
وسایل مورد نیاز برای سفر به وادی شاب در مسقط

پول: شما فقط به 1 OMR (ریال عمانی) برای پرداخت هزینه قایق که از رودخانه می گذرد نیاز دارید.

کفش/صندل آبی: اگر هنگام ورود به یکی از استخرهای طبیعی دوست ندارید روی صخره ها راه بروید، می تواند ضروری باشد. اگر به سواحل/رودخانه های صخره ای اهمیتی ندارید، به آنها نیازی ندارید.

غذا: تنقلات و/یا میوه ها نیز می توانند گزینه خوبی باشند.

خشک کردن لباس و/یا حوله: ممکن است بخواهید این را نیز در نظر بگیرید. احتمالاً داشتن مقداری لباس خشک در ماشین ایده خوبی است.

پس از رسیدن به آنجا، یک جای پارک و چند قایق برای عبور از رودخانه خواهید دید. قایق ها می توانند حدود 6 یا 7 نفر را در خود جای دهند و هزینه سفر برای هر نفر 1 OMR است.

پیاده روی در وادی

تا انتهای مسیر پیاده روی حدود یک ساعت طول می کشد. نیمه اول کاملا صاف و هموار است، پیاده روی در این قسمت اصلا سخت نیست و مزارع کوچکی را خواهید یافت که از آب به عنوان سیستم آبیاری خود استفاده می کنند. نیمه دوم به آسانی نیمه اول نیست. مسیر پیاده روی شما را از سطح آب بالاتر می برد و باید از میان نهرهای آب عبور کرده و از صخره ها بالا بروید. برای انجام این کار لازم نیست فوق العاده تناسب اندام داشته باشید، اما باید از روی چند صخره بپرید و البته باید بخواهید خیس شوید.

مسیر در بیشتر موارد به خوبی نشان داده شده است، اما منطقه ای وجود داشت که دنبال کردن آن چندان آسان نبود. بعد از کمی تردید راهم را پیدا کردم و معلوم شد که روی صخره ها تیرهایی نقاشی شده که به اندازه کافی برجسته نشده اند. اگر فوراً آن را پیدا نکردید وحشت نکنید، همیشه افراد بیشتری در اطراف هستند و در نهایت همه مسیرهای پیاده‌روی ممکن به هم نزدیک می‌شوند.

شنا در وادی وادی شاب در مسقط

مکان‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید در طول مسیر شنا کنید، لازم نیست تا پایان آن صبر کنید. این می تواند بسته به سطح آب تغییر کند، اما مطمئناً حداقل 5 “استخر طبیعی” متفاوت خواهید یافت.

همانطور که در تصویر زیر می بینید، مکان بسیار خوبی برای غواصی در صخره نیز وجود دارد. به دلیل ارتفاع و قطعه ساختی که در مسیر پیاده رو رایج نیست، به راحتی می توانید آن را شناسایی کنید. آخرین استخر در انتهای مسیر پیاده روی است. طول آن حدود 50 متر است و آنها چند استخر مختلف هستند که توسط مناطق کوچکی از سنگ ها و/یا سنگریزه ها از هم جدا شده اند. برخی از آنها عمیق هستند و شما فقط می توانید شنا کنید، اما برخی دیگر عمیق نیستند و می توانید به سادگی راه بروید.

یک هشدار دیگر در اینجا. برای رفتن از یک استخر به استخر دیگر باید از آب خارج شوید. این نواحی می توانند زیر پاها لغزنده و ناراحت کننده باشند. با کفش های آبی اصلا نباید مشکل داشته باشید، اما بدون آن ها فقط باید مراقب باشید.

غار

سرانجام! اکنون در انتهای مسیر وادی شاب در مسقط هستید و می توانید آخرین استخر را ببینید. اما این همه ماجرا نیست، غار زیبا در انتظار شماست. دو گزینه برای ورود به آن وجود دارد: می توانید از روی صخره ها قدم بزنید و سپس از بالای غار که طنابی برای این منظور وجود دارد پایین بیایید. شما می توانید حدود 50 متر شنا کنید، سپس از یک گذرگاه باریک (در آن زمان فقط 1 نفر) که در واقع شکافی روی یک صخره بزرگ است، عبور کنید و وارد شوید.

غار در وادی شاب مسقط
غار در وادی شاب مسقط

 

موقعیت جغرافیایی

کشور: عمان
شهر: مسقط
آدرس: R۶QW+MF۲, Tiwi, Oman
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی