Yivliminare Mosqueمسجد مناره یولی آنتالیا

شرح

مسجد مناره یولی یک مسجد تاریخی در آنتالیا است. مناره فلوت دار مسجد که با کاشی های آبی تیره تزیین شده است، نشانه و نماد شهر است. این مسجد برای اولین بار در سال 1230 ساخته شد و در سال 1373 به طور کامل بازسازی شد. اولین ساختمانی است در اصل یک کلیسای بیزانسی بوده باشد و احتمالاً در حدود 1225-1227، در زمان سلطنت سلطان سلجوقی علاء الدین کی قباد اول، به مسجد تبدیل شده است. مسجد اولیه در قرن چهاردهم تخریب شد و مسجد جدیدی ساخته شد که با شش گنبد خود یکی از قدیمی ترین نمونه های ساخت چند گنبدی در آنتالیا ترکیه است.

مناره یولی در پشت مسجدی به همین نام قرار دارد و یک سازه مجزا است. یک پایه چهار وجهی از یک مناره متشکل از هشت بخش مناره دار پشتیبانی می کند که مجموعه ای از 90 پله منتهی به بالا را در بر می گیرد. کاشی های بسیار زیبای آبی روشن و آبی تیره آن توجه فرد را به این نقطه عطف جلب می کند. این مناره بین سال های 1219 تا 1236 ساخته شده است.

مجموعه مناره یولی علاوه بر مناره و مسجد معروف، دارای سازه های قابل توجه دیگری است، مانند ساختمانی که زمانی به عنوان اقامتگاه دراویش مولوی استفاده می شد. دو مقبره گنبدی نیز در محوطه قرار دارد: مقبره Zincirkiran Mehmet Bey در سال 1377 ساخته شد و دیگری در سال 1502 به عنوان یادبودی برای عایشه خاتون که همسر سلطان بایزید دوم و مادر سلطان بعدی سلیم اول بود ساخته شد. مدرسه علمیه سابق آتابی آرامگان مدرسه به عنوان بازار بازسازی شده است.

مسجد مناره یولی
کتیبه ای حکاکی شده بر روی مناره بیان می کند که این مناره توسط علاءالدین کیقباد اول، سلطان سلجوقی که از سال 1219 تا 1237 بر سلطنت روم سلطنت می کرد، ساخته شده است.

تاریخچه مسجد مناره یولی

این مسجد در ابتدا در سال 1230 و در زمان سلطنت سلطان علاءالدین کیقوباد اول (1220-1237) ساخته شد و در سال 1373 پس از تخریب مسجد اولیه به طور کامل بازسازی شد.

سلطان سلجوقی علاءالدین کیکوباد اول که بین سالهای 1220-1237 بر آناتولی حکومت می کرد، با فعالیت های بازسازی که در شهرهای مختلف مانند قونیه، سیواس، قیصریه، ارزروم و آنتالیا انجام داد، جایگاه ویژه ای در تاریخ سلجوقیان داشت. او سازه‌های نمادین بسیاری در شهرهایی ساخت که در جریان اسلامی‌سازی و ترک‌شدن بخش بزرگی از آناتولی تصرف شدند.

مسجد اولیه در قرن چهاردهم ویران شد و در سال 1373 مسجد جدیدی توسط حمیدیان بر پایه کلیسای بیزانسی ساخته شد. در این فرآیند بازسازی از سر ستون های باستانی در فضای داخلی مسجد استفاده شده است. این ساختمان قبلاً به عنوان موزه آنتالیا مورد استفاده قرار می گرفت اما پس از بازسازی به عنوان مسجد عمل می کند.

این باور وجود دارد که مسجد مناره یولی به عنوان یک برج در نظر گرفته شده است که باید به یادگاری از یک پیروزی باشد. دوره ای که مسجد ساخته شد با عملیات فتح موفق جهان مدیترانه نیز شناخته می شود. این دوره بین 1207 تا 1226 به طول انجامید. به گفته مورخان، سال 1226 سالی است که اساس این بنای تاریخی ترکی گذاشته شد. در سال ۱۳۷۳ مناره به طور کامل بازسازی شد.

این مکان منحصر به فرد دیدنی در ترکیه مجموعه ای از ساختمان ها است که در منطقه کاله کاپیسی – قلمرو مرکز تاریخی آنتالیا واقع شده است که شامل:

  • مناره
  • مسجد
  • مدرسه غیاث الدین کیخسرو
  • دو مقبره: Nigar Hatun و Zincirkıran.
  • تکیه مولوی (یا Mevlevihane).
تاریخچه مسجد مناره یولی
تاریخچه مسجد مناره یولی

معماری

مناره آجری در شرق مسجد قرار دارد. فاصله آن از گوشه جنوب شرقی آن 4.5 متر است. ارتفاع مناره 38 متر است. می توانید با یک پلکان مارپیچ بلند که از 90 پله تشکیل شده است به بالای آن برسید. با این حال، فرض بر این است که در ابتدا 99 مرحله وجود داشته است، زیرا این تعداد القاب و توسل به خداوند است که در دین اسلام وجود دارد.

این مناره بر روی شالوده سنگی مربعی به ارتفاع 6.5 متر قرار دارد. گوشه های بالایی آن بریده شده و قسمت برج در بالاترین نقطه فونداسیون هشت ضلعی است. بقایای موزاییک شیشه ای فیروزه ای و کبالتی که از نظر اهمیت تاریخی منحصر به فرد است در طاقچه های برج حفظ شده است. این مناره که بر فراز شهر قرار دارد، با سقفی مخروطی شکل که با سرب پوشانده شده است، قرار دارد.

کار هایی که در مسجد مناره یولی می توان انجام داد

مسجد مناره یولی یکی از اولین بناهای اسلامی در آنتالیا بود. مسجد مناره یولی به این دلیل مهم است که درک هنری از دوره ای که ساخته شده را منعکس می کند. این شامل بسیاری از عناصر تزئینی دوره سلجوقی است، مانند پوشش‌های سطحی، سبک‌های هندسی که در مقرنس‌ها یا طاق‌های لانه زنبوری و کتیبه‌های خوشنویسی دیده می‌شود. بر روی بدنه مناره فلوت دار موزاییک های کاشی لعابدار آبی فیروزه ای و کبالتی وجود دارد. این مسجد با مناره خود نمونه برجسته ای از مناره ها در معماری ترکیه آناتولی است. نام خود را از 8 شیار مناره آن گرفته است که با آجر قرمز ساخته شده است. در سال 1372 توسط بالابان تاوشی ساخته شد. ساختمان مسجد قدیمی ترین نمونه مسجد چند گنبدی در آناتولی است که نمازخانه شش گنبدی دارد. ارتفاع مناره 37 متر است.

مسجد Yivliminare بخشی از یک مجموعه است. دومین ساختمان بزرگ این مجموعه، مدرسه علاءالدین قرن سیزدهم بود که امروزه تنها دروازه تاج و یکی از ایوان ها باقی مانده است. سومین ساختمان مجموعه، مدرسه Giyaseddin Keyhüsrev بود که در شرق مناره قرار داشت. مدرسه گیاس الدین کیهوسرو توسط اتابی ارمغان در سال 1239 ساخته شد. امروزه بنای حیاط تالار شیاردار دارای یک در و بقایای شالوده آن است. خانه مولوی کولیه در قرن هجدهم تأسیس شد. این ساختمان از سال 1973 به عنوان گالری هنرهای زیبای دولتی مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه این ساختمان موزه قوم نگاری آنتالیا را در خود جای داده و شامل لباس، ظروف آشپزخانه، گلدوزی، ملیله و بافندگی، جوراب، گونی، گلیم، زیور آلات و چادرهای عشایری است که بازدید و گشت و گذار از این جاذبه تاریخی را در تور آنتالیا به شما پیشنهاد می کنیم.

کار هایی که در مسجد مناره یولی می توان انجام داد
کار هایی که در مسجد مناره یولی می توان انجام داد

ورودی، بلیط و تور

ورودی مسجد رایگان است. در هر زمانی می توان به جز اوقات نماز مراجعه کرد.

ساعات بازدید از موزه مولوی خانه: این موزه روزهای یکشنبه و دوشنبه از ساعت 08:30 تا 17:30 باز است. ورود رایگان است.

چگونه به این مسجد تاریخی برویم

مسجد مناره یولی در کاله ایچی (مرکز شهر قدیمی) در امتداد خیابان Cumhuriyet، در کنار میدان Kalekapısı در آنتالیا واقع شده است.

  • اتوبوس: KC06، KC34، MC58، MK80، TC16، و TC93
  • تراموا: T1A
  • مترو: می توانید سوار Antray شوید و در ایستگاه İsmetpaşa پیاده شوید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
شهر: آنتالیا
آدرس: Selçuk, İskele Cd٫, ۰۷۱۰۰ Muratpaşa/Antalya, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی