آگرا

agra

شرح

آگرا یک شهر گردشگری محبوب است که یکی از 7 عجایب جهان یعنی تاج محل را در خود جای داده است. این شهر در ساحل رودخانه یامونا در اوتار پرادش قرار دارد. تاریخ معماری و میراث امپراطوری مغول ، قلعه آگرا و فاتح پور سیکری همگی با هم ترکیبی از تاریخ و معماری و عشق را در این شهر جادویی به وجود می آورند.

تاریخچه آگرا

شهر آگرا یک مقصد فرهنگی غنی محسوب می شود و با داشتن سه مکان میراث جهانی یونسکو : تاج محل، قلعه آگرا و فاتح پور سیکری به عنوان یکی از الهام بخش ترین شهرهای جهان شناخته شده است. این شهر هند که از پرجمعیت ترین شهرهای اوتار پرادش و بیست و چهارمین شهر پرجمعیت هند نیز است ابتدا توسط امپراتور مغول اکبر به عنوان پایتخت خود انتخاب شد.

اغلب ما درباره شهر ریبا بیشتر در رابطه با امپراتوری مغول می دانیم این در حالی است که این شهر بسیار قبل از آن ایجاد شده بود. در سال 1475 با دال سینگ این شهر را تأسیس کرد و پس از 29 سال سیکاندار لودی، حاکم دهلی آن را پایتخت خود کرد.

این شهر در زمان سلطنت مغول ها، اکبرآباد نامیده می‌شد و افراد بزرگانی همچون اکبر، جهانگیر، شاه جهان و غیره زمانی بر آن حکومت کرده اند و از همین رو علاقه آنان به هنر معماری، ساخت باغ‌ها و هنر های متفاوت آن زمان سبب شده هویت و فرهنگ این شهر به شکلی که امروز می شناسیم تبدیل شود.

اگرا بعد از زوال امپراتوری مغول و در دوران حکومت ماراتاها به وجود آمد و در سال 1803 تحت سلطه بریتانیا قرار گرفت ولی تا سال 1947 و استقلال هند توانست قدرت خود را حفظ کند.

جاذبه های دیدنی در آگرا

تاج محل بیشترین توجه را در شهر آگرا به خود جلب می کند در حالی که حضور در این شهر فرصت خوبی برای  بازدید از مکان های دیدنی این شهر است. شما می توانید پس از بازدید از  تاج محل شگفت‌انگیز ، به مکان‌های مهم دیگر آگرا نیز بروید که ممکن است برخی در نزدیکی تاج محل و برخی کمی دورتر از آن باشند ولی قطعا ارزش یکبار دیدن را دارند. مکان های دیدنی این شهر  از مقبره اکبر تا قلعه آگرا و شهر محصور شده فاتح پور سیکری، آگرا خانه از مشهور ترین مکان های توریستی آگرا هستند که با قدمت و هویت خود داستان تاریخ هند را روایت می کنند بنابراین توصیه می کنیم پس از بازدید از تاج محل یک روز را نیز به بازدید از این مکان های ارزشمند اختصاص دهید.

آگرا مقر امپراتوری مغول بوده و از همین رو با بسیاری از معماری های شگفت انگیز و بزرگ را در قلب خود حفظ کرده است.

بخش بزرگی از آنچه که فرهنگ شهر را نیز شکل داده است، مربوط به ادیان مختلفی از دین الهی تا دین راداسوامی بوده که در این مکان متولد و شکوفا شدند.تاریخ عظیم و غنی این شهر با وجود بسیاری از حاکمان برجسته که بر آن شهر حکمرانی می کرده اند باعث شده چندین بنای تاریخی مهم از جمله تاج محل، قلعه آگرا و فاتح پور سیکری که توسط یونسکو میراث جهانی شناخته شده اند را در خود جای دهد که سفر به شهر آگرا بدون بازدید از همه آنها ناقص خواهد بود.

تاج محل 

اصلی ترین جاذبه گردشگری در آگرا بنای تاریخی تاج محل است که یکی از عجایب هفتگانه جهان محسوب می شود. تجربه سفر به این شهر و بازدید از تاج محل مانند یک سفر به امپراتوری باشکوه مغول است. داستان عاشقانه این بنا یعنی ساخته شدن بنای یادبود تاج محل توسط امپراتور مغول شاه جهان در سال 1631 به عنوان ادای احترام به همسر مهربانش باعث شده به عنوان یکی از عاشقانه ترین مکان های تاریخی مورد استقبال قرار گیرد.

تاج محل با بیش از 350 سال قدمت در قرن هفدهم ساخته شده است و حتی بعد از این مدت طولانی روایت عاشقانه ای که پشت این بنا است باعث شده عطر عشق در این مکان باقی بماند و از این رو به عنوان یادگار عشق تلقی می شود. بنای تاج محل در حقیقت نمادی از میراث بزرگ مغول هند و ابدیت عشق است.

غذا های آگرا در هند

به طور معمول غذاهای هند بسیار متنوع و متفاوت است زیرا کشور هند از 29 ایالت تشکیل شده است که به طور طبیعی هر کدام غذاهای متفاوت خود را دارند و شیوه ها و تکنیک های آشپزی مختلفی را به کار می برند. معروف ترین خوردنی در آگرا یک آبنبات محلی است که به آن پتا می گویند این آبنبات از شربت شکر و کدو تنبل درست می شود و شما می توانید در همه جای آگرا به سادگی آن را تهیه کنید. دسر جلبی نیز از محبوب ترین خوراکی های مخصوص آگرا است که نوعی خمیر کیک سرخ شده است که در شربت شکر قرار گرفته است.

بهترین ماه ها برای بازدید

در صورتی که قصد سفر به آگرا و بازدید از مکان های تاریخی آن را دارید بهتر است بدانید بهترین زمان برای بازدید از آگرا از ابتدای ماه نوامبر تا فوریه است. در زمستان های آگرا دمای هوا معتدل است و این در حالی است که در این فصل ممکن است با قیمت های بالا و حجم بالای گردشگران و شلوغی مواجه شوید. با این وجود تابستان در آگرا با باران های شدید و گرمای غیر قابل تحمل همراه است و توصیه می کنیم در این زمان به آگرا سفر نکنید.

رسیدن به آنجا

پس از رسیدن به فرودگاه می توانید از تاکسی استفاده کنید و با سریع ترین قطار هند یعنی Gateman Express که بین دهلی و آگرا در 100 دقیقه حرکت می‌کند خود را از دهلی به آگرا برسانید. از آن جا که آگرا یکی از مکان های گردشگری بسیار محبوب هند است مسیر های رسیدن به آن چندان مشکل نیستند. برای گردش در شهر می توانید به سادگی یک تاکسی بگیرید یا از اتوبوس استفاده کنید.

آب و هوای شهر

در صورتی که قصد بازدید از آگرا و تاج محل را دارید می توانید در تمام سال به این شهر سفر کنید ولی توجه داشته باشید که آب و هوای آگرا نیمه خشک است و باران های موسمی در این شهر به به اندازه سایر نقاط هند سنگین نیست و از همین رو زمستان ها معتدل و تابستان ها هوا گرم و خشک است. در هر صورت آگرا به عنوان یکی از گرمترین شهر های هند شناخته می شود و گاهی دمای هوا از 46 درجه سانتیگراد فراتر می رود. شب های هوا به طور قابل توجه ای معتدل و مطلوب خواهد بود و به  30 درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد و خنک‌تر است.

توصیه می شود در فصل زمستان به آگرا سفر کنید زیرا  در این فصل دمای هوا بین 6 تا 8 درجه سانتی گراد است و برای گردشگران خارجی و کسانی که اولین بازدید از هند را تجربه می کنند مطلوب تر و سازگار تر است.

شهر آگرا همراه با شهر های دهلی و جیپور، یک مثلث طلایی گردشگری در هند تشکیل می دهد. تاج محل در آگرا هر ساله میلیون های نفر از سراسر جهان را به این شهر جذب می کند و تمام گردشگران حداقل باید یکبار این مکان را مقصد سفر خود قرار دهند و از این شهر تاج محل که یادگار یک عشق ابدی است بازدید کنند.

کشور: هند
استان: فارس
جمعیت: ۱۳ میلیون نفر
پیش شماره تلفن: ۰۳۵۴
ساعت:

اطلاعات

عنوان مورد ۱: مقدار تست شماره ۱
عنوان مورد دو: مقدار تست شماره دو
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی