کوالالامپور

Kuala Lumpur

شرح

کوالالامپور پایتخت كشور مالزی است و در قلب ايالت سلانگور واقع شده است. اين شهر در دامنه های کوهستانی قرار گرفته و كوه همه اطراف آن به جز قسمت شرقي را فراگرفته است به همین دلیل است به کوالالامپور و مناطق مجاور آن كلانگ به معني دره مي گويند. از طرفي به علت اسقرار اين شهر در محل تلاقي رودخانه هاي کلانگ و گمباک به آن پايتخت گل آلود نيز مي گويند.
در حال حاضر سریع ترین رشد فرم های صنعتی و اقتصادی در مالزی، متوجه کوالالامپور و مناطق شهری اطراف آن است.
با وجود انتقال پايتخت اداري و حكومتي مالزي به شهر پوتراجايا بشتر مراكز حكومتي وابسته به تجارت مانند بانک مرکزی مالزی ، شرکت های مالزی و کمیسیون اوراق بهادار و همچنین بسیاری سفارتخانه ها در شهر کوالالامپور باقی مانده است.
کوالالامپور مرکز اقتصادی و کسب و کار کشور مالزي است. در واقع مركزي براي امور مالی ، بیمه ، املاک ، رسانه ها و هنر در اين كشور است. توسعه زیرساخت در مناطق اطراف آن مانند فرودگاه بین المللی کوالالامپور و بندر كلانگ به تقويت اقتصادي اين شهر كمك بسزايي كرده است.

تاریخچه کوالالامپور

شهرک کوالالامپور در حوالی سال 1857 به دلیل استخراج عظیم قلع (منطقه آمپانگ در حال حاضر در KL) در اینجا ساخته شد و عرضه کالا در رودخانه ها فقط تا این منطقه امکان پذیر بود. از آنجایی که اتفاقاً مقدار قلع پایان ناپذیری در این منطقه وجود داشت، جمعیت KL اولیه به سرعت رشد کرد. متأسفانه در آن زمان فقدان رهبری مناسب وجود داشت و به همین دلیل شهر به زودی به مکانی تبدیل شد که در آن هرج و مرج و بی نظمی حاکم بود.

'کاپیتان' Yap Ah Loy نیروی بسیاری از تغییرات مثبت در KL بود و از آن لحظه به بعد شهر به یک شهر مدرن تبدیل شد. او یک سیاستمدار مورد حمایت سلطان بود. اما هوش و ذکاوت او را به جایی رساند که او این کار را انجام داد (گفته می شد که او کمی جنایتکار بود). اندکی پس از آن، این منطقه توجه بین المللی را به خود جلب کرد. به خصوص انگلستان به تولید قلع علاقه مند بود و این به زودی باعث نفوذ قوی انگلیسی شد. هنگامی که فدراسیون مالزی در سال 1896 تأسیس شد، KL پایتخت فدراسیون شد. برتری انگلیس کمک زیادی به توسعه کشور و همچنین به توسعه شهر کوالالامپور کرد. به همین دلیل کوالالامپور به زودی به یک شهر مهم در جنوب شرقی آسیا تبدیل شد.

در طول جنگ جهانی دوم، انگلیسی ها به طور موقت توسط نیروهای ژاپنی رانده شدند. با این حال، پس از اشغال، که به مدت 44 ماه به طول انجامید، انگلیسی ها به امید به دست آوردن موقعیت عالی خود به KL بازگشتند. اگرچه انگلستان تا سال 1957 سعی در کنترل این سرزمین داشت، اما هرگز به طور کامل موفق نشدند. در 31 آگوست استقلال مالزی در میدان مردکا در کوالالامپور (مردکا به معنای استقلال) اعلام شد. KL پایتخت کشور باقی ماند. 

کوالالامپور مدرن کنونی

امروزه، این شهر واقعاً یک کلان شهر با یک منطقه تجاری مرکزی بزرگ با آسمان خراش های بلند، بسیاری از هتل های مشهور بین المللی و مراکز خرید مجلل متعدد است. تقریباً 40 کیلومتر از ساحل، در داخل ایالت فدرال سلانگور (اما از نظر سیاسی بخشی از سلانگور نیست) قرار دارد. بندر پورت کلانگ کوالالامپور بزرگترین بندر در کل مالزی است. در دهانه رودخانه کلنگ واقع شده است. این شهر بیش از 243 کیلومتر مربع وسعت دارد و حدود 1.8 میلیون نفر در مرکز آن زندگی می کنند. کوالالامپور بزرگ که به دره کلانگ نیز معروف است، یک مجموعه شهری با بیش از 8 میلیون جمعیت است.

درآمد شهروندان کوالالامپور روز به روز بیشتر می شود. سبک زندگی کلی روز به روز در حال بهبود است زیرا ثروت شخصی با سرعتی سریع در حال رشد است. رشد شهر فعلی بسیار زیاد است. پروژه های جدید زیادی وجود دارد که به مرور زمان تجارت و افراد بیشتری را از خارج از مالزی جذب می کند. کوالالامپور یک جامعه مهاجر بزرگ دارد. هزاران خارجی بسیار ماهر در این شهر، کار و زندگی می کنند. تعداد مهاجران در حال افزایش است که در مورد بسیاری از کشورهای همسایه نمی توان گفت. مهاجرانی که به KL می آیند، به خصوص عاشق تعادل کامل بین تأثیرات آسیایی و غربی هستند. KLIA (فرودگاه بین المللی) سالانه میلیون ها بازدید کننده را جذب می کند. بخش بزرگی از آنها گردشگرانی هستند که یا می آیند تا به مالزی سفر کنند، یا توقف کوتاهی در کوالالامپور در راه خود به استرالیا، نیوزیلند (یا اروپا و ایالات متحده آمریکا) دارند.

بهشت خرید

کوالالامپور به بهشت خرید معروف است. به خصوص در منطقه مرکزی KL (همچنین به عنوان KLCC - مرکز شهر کوالالامپور شناخته می شود)، می توانید انواع مراکز خرید را پیدا کنید. مراکز خرید زیر مورد علاقه ما هستند و مطمئناً ارزش دیدن دارند: Pavilion KL، Midvalley Mega Mall & The Gardens، Berjaya Times Square، Suria KLCC و 1 Utama. بیشتر مراکز خرید در خیابان بینتانگ واک، در امتداد جالان بوکیت بینتانگ قرار دارند. به نظر می رسد خرید در KL فعالیتی است که هیچ کس از آن خسته نمی شود. اکثر مراکز خرید روزانه بین ساعت 10 صبح تا 10 شب باز هستند. بله، 7 روز در هفته تا ساعت 10 شب. این به معنای واقعی کلمه به این معنی است که شما می توانید تا زمانی که به تخت هتل خود بروید، خرید کنید. تنها نقطه ضعف این است که پس از چند بازدید، هر مرکز خرید مانند قبل به نظر می رسد. بسیاری از مغازه های یک مرکز خرید را می توان در سایرین نیز یافت. خوشبختانه بعد از مدتی دقیقاً می دانید از کجا خرید کنید. چندین فروش سالانه وجود دارد. این معمولا در ماه های آگوست، مه و دسامبر انجام می شود.

آب و هوا در کوالالامپور

کوالالامپور دارای آب و هوای گرمسیری در تمام طول سال است که گرم و آفتابی است، همراه با بارندگی فراوان. حتی ممکن است در طول فصل باران های موسمی شمال شرقی از اکتبر تا مارس، روزانه باران ببارد. ژوئن و جولای نسبتاً خشک هستند. دماها معمولاً ثابت می مانند و بین 31 تا 33 درجه سانتیگراد در نوسان هستند. سیل یک اتفاق مکرر در کوالالامپور هر زمان که بارندگی شدید باشد، به خصوص در مرکز شهر و مناطق پایین دست رخ می دهد. ذرات گرد و غبار ناشی از آتش‌سوزی جنگل‌های سوماترای مجاور گاهی اوقات بر منطقه مه می‌افکند (به ویژه بین ژوئن و آگوست). این منبع اصلی آلودگی در شهر همراه با سوزاندن باز، انتشار از وسایل نقلیه موتوری و کارهای ساختمانی است. همچنین به همین دلیل است که بسیاری از مردم KL در تعطیلات آخر هفته به «ارتفاعات» نزدیک مانند Frasers Hill، Genting و همچنین برای تمیز کردن جنگل‌هایی مانند FRIM سفر می‌کنند.

کشور: مالزی
جمعیت: ۱٬۷۸۲٬۵۰۰
ساعت:
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی