پاریس

Paris

شرح

پاریس (به فرانسوی: Paris)، پایتخت کشور فرانسه، مرکز و یکی از شهرستان‌های ناحیه ایل-دو-فرانس است. رود سن از میان این شهر می‌گذرد. پاریس یکی از شهرهای پیشروی جهان در زمینه‌های اقتصاد، فرهنگ، هنر، سیاست، تحصیل، تفریحات، مد و علم است.

پاریس بزرگ‌ترین شهر اقتصادی اروپا و پنجمین شهر اقتصادی جهان از نظر سطح تولید ناخالص داخلی است. این شهر به تنهایی نزدیک به ۵۳۳ میلیارد یورو یعنی نزدیک به ۲۵٪ تولید ناخالص داخلی فرانسه را در دست دارد. پاریسی‌ها با دارا بودن ۴۲٬۷۰۰ دلار تولید ناخالص سرانه رتبه اول را از این نظر در قاره اروپا را دارا هستند. دفتر مرکزی ۳۶ شرکت از ۵۰۰ شرکت برتر جهان در پاریس قرار دارد که پس از توکیو از این نظر رتبه دوم جهان را در اختیار دارد. منطقه «لا دفانس» در شهر پاریس به عنوان مهمترین مرکز اقتصادی اروپا شناخته می‌شود. این شهر میزبان شماری از برجسته‌ترین سازمان‌های بین‌المللی هم‌چون یونسکو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتاق بازرگانی بین‌المللی است.

درباره پاریس

جمعیت شهر پاریس حدود ۲٬۱۶۴٬۹۹۴ تن است. جمعیت منطقه شهری پاریس بالغ بر ۹٫۹۳ میلیون نفر بوده و جمعیت این شهر همراه حومه آن به حدود ۱۲ میلیون نفر می‌رسد و یکی از پر جمعیت‌ترین شهرهای اروپا به شمار می‌رود.

پاریس از شناخته‌ترین مقصدهای گردشگران جهان است. سالانه حدود ۴۵ میلیون نفر توریست از پاریس دیدن می‌کنند. تعداد زیادی از آثار دیدنی، موسسات و پارک‌های مشهور جهان در این شهر قرار دارند. پاریس همچنین با دارا بودن ۴۷۸٬۰۰۰ درخت سرسبزترین پایتخت اروپا شناخته شده است.

نام پاریس برگرفته از نام گروهی از افراد قوم گل به نام پاریزیها است. در دوره استیلای روم نام این شهر به «لوتشیا» تغییر کرد، اما در زمانیولیانوس پادشاه روم نام شهر دوباره به پاریس تغییر یافت.

پاریس دارای القاب متعدد زیادی است، اما مهم‌ترین نام آن «شهر نور» (به فرانسوی: La Ville lumière) است. این نام هم به مرکزیت این شهر در زمینه علم و تحصیلات و هم به پر نور بودن این شهر در شب‌ها برمی‌گردد.

پاریس در مرکز کمان رود سن قرار دارد و شامل ۲ قسمت جزیره مانند است. ایل سن لویی بخش کوچکتر و ایل دو لا سیته قسمت بزرگتر را تشکیل داده و شامل بخش قدیمی شهر است.

پاریس در زمینی بسیار هموار و صاف قرار گرفته‌است. ارتفاع شهر پاریس از سطح دریادر حدود ۳۵ متر است. ارتفاع پست‌ترین نقطه پاریس از سطح دریا در حدود ۲۴ متر از سطح دریا و بلندترین نقطه آن که مونتمارتر نام دارد دارای ارتفاع ۱۳۰ متر از سطح دریاست. مساحت هستهٔ اصلی پاریس حدود ۱۰۵ کیلومتر مربع است، اما منطقهٔ شهری پاریس و حومهٔ آن در حدود ۱۴۵۷ کیلومتر مربع مساحت دارد که ۱۳۸ برابر هستهٔ اصلی شهر است. منطقهٔ شهری پاریس و حومه شامل چند شهر و تعداد زیادی روستا بوده که با توسعهٔ پاریس در دهه‌های گذشته بصورت قسمتی از شهر درآمده‌اند. وسعت هسته اصلی شهر پاریس به جز دو پارک وسیع به نام‌های پارک بولونی و پارک ونسن در حدود ۸۷ کیلومتر مربع است.

پاریس دارای آب و هوایی اقیانوسی است و تحت تأثیر جبهه‌های هوای اقیانوس اطلس شمالی قرار دارد. متوسط دمای سالیانه پاریس ۱۵ درجه سانتیگراد است. بالاترین دمای ثبت شده در پاریس برابر ۴۰٫۴ درجه سانتیگراد بوده که در سال ۱۹۴۸ ثبت شده است. پایین‌ترین دمای ثبت شده در این شهر نیز برابر ۲۳٫۹- درجه سانتیگراد بوده که در سال ۱۸۷۹ ثبت شده بوده است.

بارندگی در تمام طول سال در پاریس اتفاق می‌افتد. پاریس به خاطر باران‌های ناگهانی‌اش معروف است. متوسط میزان بارش سالانه در پاریس حدود ۶۴۱ میلی‌متر است. بارش برف در این شهر به ندرت اتفاق می‌افتد، و در بیشتر موارد میزان بارش برف به حدی است که بیش از ۲۴ ساعت بر روی زمین باقی نمی‌ماند.

برج ایفل، معروف ترین جاذبه در پاریس

این برج 300 متری که برای نمایشگاه جهانی 1889 ساخته شد، یک شاهکار مهندسی است که در ابتدا مورد نفرت مردم محلی بود. آنها آن را "مارچوبه فلزی" نامیدند و امیدوار بودند که از بین برود. اکنون، این مشهورترین نماد شهر است و هر محلی به شما خواهد گفت که آن را دوست دارد. ساختمان زیبایی است اگر می‌خواهید به بالا بروید، زودتر به آنجا بروید تا از صف های طولانی در امان بمانید. قیمت بلیط ها بین 16 تا 26 یورو است، اما پیشنهاد می کنیم برای دسترسی مستقیم از طریق آسانسوری که شما را به بالا می برد، پرداخت کنید. ارزش خرج کردن پول را دارد زیرا در روزهای شلوغ صف ممکن است بیش از یک ساعت طول بکشد. همچنین می‌توانید بلیت‌های مشترک برج ایفل و کروز رودخانه را تهیه کنید که به شما کمک می‌کند اگر قصد انجام هر دو فعالیت را دارید، پول خود را پس‌انداز کنید.

در کاخ ورسای گشت بزنید

بازدید از کاخ مشهور قرن هفدهمی به یک روز کامل نیاز دارد (خانه ماری آنتوانت یا باغ‌های بزرگی را که در اینجا قرار دارد نادیده نگیرید). لوئیکس چهاردهم در اصل یک کلبه شکار بود و این کاخ مجلل را ساخت تا اشراف زادگان را از پاریس خارج کند تا برنامه ریزی کودتا نکنند. در طول سالها گسترش یافت و مملو از مجسمه ها و نمادهای تمثیلی بود که به مردم یادآوری می کرد که قدرت دولت در اختیار پادشاه است! کاخ، فوق‌العاده شلوغ می‌شود، بنابراین سعی کنید در روزهای هفته به آنجا بروید، اگرچه آخر هفته‌های تابستان بهترین زمان برای بازدید از باغ‌ها است، زیرا فواره‌ها در آن زمان به موسیقی می‌پردازند. ورودی کاخ 18 یورو و ورودی کل مجموعه (با احتساب باغ ها) 27 یورو است. برای تجربه عمیق تر، این تور ورسای توسط یک راهنمای متخصص محلی هدایت می شود و شامل حمل و نقل رفت و برگشت از پاریس در زمانی است که از شلوغی بیشتر جلوگیری می کند.

اگر می‌خواهید ازدحام جمعیت را شکست دهید، بلیت‌های skip-the-line با قیمت 55 یورو در دسترس هستند. از آنجایی که بیش از 10000 نفر در روز از آن بازدید می کنند، این بلیط ها باعث صرفه جویی در وقت شما می شود و به شما کمک می کند تا انبوهی از گردشگرانی را که با اتوبوس های توریستی بازدید می کنند دور بزنید.

در موزه لوور کاوش کنید

موزه لوور با هزاران فوت مربع فضا و میلیون ها شیء و آثار هنری (از جمله مونالیزا و ونوس میلو) بزرگترین موزه جهان است. برای دیدن همه این موارد، حداقل به دو روز کامل نیاز دارید، اما می‌توانید کارهای برجسته را در یک بعدازظهر کامل انجام دهید. هزینه ورودی 17 یورو است، در حالی که بلیط های skip-the-line بندی شده 17 یورو اضافی است (اگر در تعطیلات آخر هفته به این شهر سفر می کنید، بلیت های skip-the-line الزامی است!). اگر واقعاً می خواهید از شلوغی دوری کنید، چهارشنبه شب که موزه تا ساعت 11 شب باز است، بروید. بعد از ساعت 7 بعد از ظهر تقریباً کسی آنجا نیست.

در محله لاتین سرگردان باشید

منطقه‌ای تاریخی در نزدیکی نوتردام، محله لاتین مملو از خیابان‌های کوچک و پیچ در پیچ است که در زوایای عجیبی به میدان‌های کوچک کافه‌دار باز می‌شوند. به نظر می رسد که در تاریخ چند صد سال به عقب بر می گردید. در اینجا تعداد زیادی رستوران، بار و کلوب جاز نیز وجود دارد. اگر می‌خواهید در مورد این منطقه بیشتر بدانید، این تور پیاده‌روی عمیق در محله لاتین پرپیچ و خم می‌شود . این تور یک راه عالی برای ارتباط با یک راهنمای محلی است که می تواند نکات داخلی خود را به اشتراک بگذارد و به شما کمک کند از بازدید خود نهایت استفاده را ببرید.

کشور: فرانسه
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی