شیراز

Shiraz

شرح

شیراز که به شهر عاشقان شهرت دارد سرزمینی پر از دیدنی هاست. اعتقاد بر این است که شیراز زیباترین شهر توریستی ایران است. شیراز نیز یکی از بزرگترین شهرهای ایران است. مرکز استان فارس و در منطقه کوهستانی زاگرس با آب و هوای معتدل واقع شده است. از نظر جغرافیایی از غرب به کوه درک و از شمال به کوه های بمو، سبزپوشان، چهل مقام و باباکوهی محدود می شود.

باید گفت شیراز یکی از زیباترین شهرهای ایران است که القاب زیادی به آن نسبت داده اند، مثلاً شهر عاشقان و به این دلیل است که شیراز زادگاه شاعران بزرگی چون حافظ و سعدی است. این شهر جاذبه های تاریخی و طبیعی زیادی نیز دارد که شما به آنها علاقه مند خواهید شد. مردم شیراز واقعا خونگرم هستند. سفر به شیراز می تواند یکی از خاطره انگیزترین سفرهای شما باشد.

تاریخ این شهر زیبا

شیراز مرکز استان فارس است. اولین پایتخت فارس در حدود ۲۵۰۰ سال پیش پاسارگاد (در نزدیکی شیراز واقع شده است). همچنین پایتخت کوروش کبیر پادشاه هخامنشی بوده است. پایتخت تشریفاتی جانشین او داریوش و پسرش خشایارشاه، تخت جمشید بود. امروزه تنها ویرانه هایی از این دو پایتخت باقی مانده است. استخر یکی دیگر از پایتخت های فارس بود. توسط ساسانیان تأسیس شد و تا زمانی که شیراز سرانجام نقش پایتخت منطقه را بر عهده گرفت ادامه یافت.

تاریخ شیراز به حدود 4000 سال پیش برمی گردد. نام شیراز در کتیبه های به خط میخی باقی مانده از 2000 سال قبل از میلاد ذکر شده است. بر اساس شواهد، این شهر در دوران پیش از اسلام، در زمان سلسله هخامنشیان، یکی از شهرهای مهم بوده که در میانه مسیر بین شوش، تخت جمشید و پاسارگاد قرار داشته است. شیراز در دوره زندیه با بازسازی شهر و ساختن قلعه سلطنتی، ساختمان های اداری، مسجد و بازار توسط کریم خان زند بسیار محبوب شد. این بازار اکنون یکی از بازارهای سرپوشیده زیبا در قلب شهر است.

آب و هوای شیراز – بهترین زمان برای سفر

شیراز با توجه به موقعیت جغرافیایی و ارتفاع شهر، چهار فصل متمایز را در طول سال می بیند. با این حال؛ بهار بهترین زمان برای سفر به شیراز است. این شهر به خاطر درختان پرتقالش معروف است. بنابراین، اگر در ماه فروردین در شهر باشید، از بوی شکوفه های پرتقال که در سراسر شهر پخش شده است، لذت خواهید برد. تابستان کوتاه اما گرم است و در جولای به میانگین دمای بالای 39 درجه سانتیگراد می رسد. هوا در شش ماه دیگر در پاییز و زمستان سرد است و میانگین دمای پایین -15 درجه سانتیگراد در ماه دی و بهمن است.

مکان های دیدنی شیراز

شیراز شهر شعر و عطر است. علاوه بر باغ‌ها و بناهای زیبای شهر، تخت جمشید، یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین بناهای تاریخی جهان در نزدیکی آن قرار دارد. این شهر با تمام ویژگی‌های شهری و تاریخی خود مقصدی محبوب برای گردشگران داخلی و خارجی است، به‌ویژه در اردیبهشت‌ماه که شیراز با شکوفه‌های بهاری به بهشتی زمینی تبدیل می‌شود. علاوه بر همه جاذبه‌های این شهر، شیرازی‌ها نیز از جمله عواملی هستند که گردشگران را به سفر به این مکان دوست‌داشتنی، شاد و مهمان‌نواز می‌سازند.

باغ ارم

اگرچه تاریخ دقیق ساخت آن مشخص نیست، اما در سفرنامه‌های سیاحان غربی که در قرن هفدهم و هجدهم از شیراز عبور کرده‌اند، داستان‌های زیادی درباره باغ ارم شیراز نوشته شده است. بنا بر اسناد معتبر تاریخی، این باغ در زمان سلجوقیان به دستور سلطان سنجر ساخته شد، اما این پایان کار نبود و در قرون بعد حاکمان شیراز بخش‌های مختلفی از آن را مرمت کردند.

در عصر قاجار (19 هجری قمری) در زمان ناصرالدین شاه، این باغ جزء املاک سلطنتی شد و در اختیار حاکمان شیراز قرار گرفت، به همین دلیل عمارت جدیدی توسط حسینعلی خان نصیرالملک طراحی و تأسیس شد.

دو ویژگی منحصر به فرد باغ ارم شیراز، تنوع پوشش گیاهی و معماری به کار رفته در ساخت عمارت است که از مجموعه ای از سبک های مختلف مانند سرستون های ستون هخامنشی، معماری زند و تزئینات کاشی کاری بیرونی قاجار پیروی می کند.

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک یکی از رنگارنگ ترین مساجد ایران با کاشی کاری و معماری شگفت انگیز دوره قاجاریه و شیشه های رنگی گسترده در تزئینات آن است. این مسجد در سال 1888 توسط نصیرالملک شاهزاده معروف قاجار ساخته شد.

مسجد نصیرالملک از نظر کاشی کاری و مقرنس کاری یکی از زیباترین مساجد ایران است. مسجد دارای صحن بزرگی است که در ضلع شمالی قرار دارد. ورودی دارای یک نمای قوسی بزرگ است که با کاشی های رنگارنگ تزئین شده است. مسجد دارای دو شبستان شرقی و غربی است.

استفاده از شیشه های رنگی در طراحی داخلی معماری ایرانی و همچنین در پنجره ها رایج بوده است. اما استفاده از این زیبایی بی نظیر در ساخت مسجد بر زیبایی آن بسیار می افزاید.

آرامگاه حافظ

حافظ شاعر معروف (قرن چهاردهم) در شیراز به خاک سپرده شده است. آرامگاه حافظ یا حافظیه متشکل از کوشکی روباز و تالار ستوندار در باغ مصلی در کرانه شمالی رودخانه فصلی قرار دارد و آرامگاه مرمرین حافظ را در خود جای داده است. ساختمان‌های کنونی که در سال 1935 ساخته شده‌اند و توسط معمار و باستان‌شناس فرانسوی آندره گدار طراحی شده‌اند، در محل سازه‌های قبلی ساخته شده در قرن 18 قرار دارند. آرامگاه، باغ‌های آن و یادبودهای دیگر بزرگان اطراف آن از کانون‌های گردشگری شیراز است.

آرامگاه سعدی

مقبره شاعر معروف سعدی، مقبره مرمری متعلق به دهه 1860، ساختمانی هشت ضلعی، دیوارهایی که اشعار سعدی را در کاشی نوشته شده است. سعدی، شاعر و عارف قرن سیزدهم میلادی، نه تنها به دلیل کیفیت نوشتار، بلکه به دلیل عمق اندیشه های اجتماعی اش شناخته شده است.

باغ نارنجستان

باغ نارنجستان که بین سال‌های 1879 تا 1886 میلادی ساخته شد، محل سکونت والی فارس در دوره قاجاریه (قرن نوزدهم) بوده است. معماري ايران در دوران قاجار را به طور قابل توجهي معرفي مي كند. این مجموعه از سال 1377 مورد بهره برداری دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز قرار گرفته است.

ارگ کریم خان

ارگ کریم خان، قلعه ای مستطیل شکل است که در قرن هجدهم و در زمان کریم خان زند که از آن به عنوان اقامتگاه اصلی خود استفاده می کرد، در مرکز شیراز ساخته شده است. چهار برج دیدبانی مدور در گوشه های خود دارد. در داخل ارگ بناهای مختلفی وجود دارد که ساختمان شمالی در زمستان، ساختمان جنوبی برای تابستان و ساختمان غربی چهار فصل بوده است. نمای بیرونی ساختمان ساده است، اما برعکس، داخل اتاق‌ها دارای تزئینات زیبایی بوده که عمدتاً پس از آتش‌سوزی در قرن بیستم تغییراتی در آن رخ داده است.

کشور: ایران
استان: فارس
جمعیت: ۱٬۹۵۵٬۵۰۰
پیش شماره تلفن: (+۹۸) ۰۷۱
ساعت:
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی