استرالیا

شرح

استرالیا، کوچکترین قاره و یکی از بزرگترین کشورهای روی زمین است که بین اقیانوس آرام و اقیانوس هند در نیمکره جنوبی قرار دارد. پایتخت استرالیا کانبرا است که در جنوب شرقی بین مراکز بزرگتر و مهم اقتصادی و فرهنگی سیدنی و ملبورن واقع شده است.

سرزمین اصلی استرالیا از غرب به شرق به مسافت تقریباً 2500 مایل (4000 کیلومتر) و از شبه جزیره کیپ یورک در شمال شرقی تا دماغه Wilsons در جنوب شرقی برای نزدیک به 2000 مایل (3200 کیلومتر) امتداد دارد. در جنوب، حوزه قضایی استرالیا 310 مایل (500 کیلومتر) تا انتهای جنوبی جزیره تاسمانی و در شمال تا سواحل جنوبی پاپوآ گینه نو امتداد دارد. استرالیا از اندونزی به شمال غربی توسط دریاهای تیمور و آرافورا، از پاپوآ گینه نو به شمال شرقی توسط دریای مرجان و تنگه تورس، از قلمرو جزایر دریای مرجانی توسط دیواره مرجانی بزرگ، از نیوزلند به جنوب شرقی با جدا شده است. دریای تاسمان و از قطب جنوب در منتهی الیه جنوب در کنار اقیانوس هند. بارزترین ویژگی این کشور پهناور، انزوای جهانی، ارتفاع کم و خشکی بیشتر سطح آن است.

قدیمی ترین قاره

استرالیا را "قدیمی ترین قاره"، "آخرین سرزمین" و "آخرین مرز" نامیده اند. این توصیفات نشان دهنده شیفتگی جهان به استرالیا است، اما تا حدودی رضایت بخش نیستند. به عبارت ساده فیزیکی، سن بیشتر قاره مطمئناً چشمگیر است - بیشتر سنگ‌هایی که پایه‌های لندفرم‌های استرالیا را تشکیل می‌دهند در زمان پرکامبرین و پالئوزوئیک (حدود 4.6 میلیارد تا 252 میلیون سال پیش) شکل گرفته‌اند - اما در سنین هسته‌ها همه قاره ها تقریباً یکسان هستند. از سوی دیگر، در حالی که تاریخ چشم‌انداز مناطق وسیع در اروپا و آمریکای شمالی عمیقاً تحت تأثیر رویدادها و فرآیندهایی بوده است که از اواخر عصر یخبندان گذشته - تقریباً در 25000 سال گذشته - در استرالیا، دانشمندان از مقیاس زمانی گسترده‌تری استفاده می‌کنند. قدمت زیاد چشم انداز قاره را در نظر می گیرد.

استرالیا آخرین قاره است تنها به این معنا که به جز قطب جنوب، آخرین قاره ای بود که توسط اروپایی ها کاوش شد. حداقل 60000 سال قبل از اینکه کاشفان اروپایی به اقیانوس آرام جنوبی سفر کنند، اولین کاشفان بومی از آسیا وارد شده بودند و تا 20000 سال پیش در سراسر سرزمین اصلی و جزیره اصلی آن، تاسمانی، پراکنده شده بودند. هنگامی که کاپیتان آرتور فیلیپ از نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا با اولین ناوگان در خلیج بوتانی در سال 1788 فرود آمد، ممکن است بین 250000 تا 500000 بومی وجود داشت، اگرچه برخی تخمین ها بسیار بیشتر است. بومیان که عمدتاً شکارچیان و گردآورنده‌های عشایری بودند، منظره اولیه را عمدتاً با استفاده از آتش تغییر داده بودند، و برخلاف تصور رایج اروپایی‌ها، آنها سکونتگاه‌های قوی و نیمه‌دائمی را در مکان‌های مطلوب ایجاد کرده بودند.

استرالیا از لحاظ تاریخی بخشی از امپراتوری بریتانیا و اکنون عضوی از کشورهای مشترک المنافع است، کشور مستقل نسبتاً مرفهی است. استرالیایی ها از بسیاری جهات خوش شانس هستند که قاره خود را - که فقط کمی کوچکتر از ایالات متحده است - با هیچ کشور دیگری تقسیم نمی کنند. بسیار دور از متحدان سنتی و شرکای تجاری آنها - حدود 12000 مایل (19000 کیلومتر) از استرالیا تا بریتانیا از طریق اقیانوس هند و کانال سوئز و حدود 7000 مایل (11000 کیلومتر) در سراسر اقیانوس آرام تا ساحل غربی فاصله دارد. ایالات متحده – استرالیایی ها بیشتر به نزدیکی بازارهای بالقوه عظیم در آسیا و به اقتصادهای صنعتی بسیار رقابتی چین، ژاپن، کره جنوبی و تایوان علاقه مند شده اند. استرالیا، این قاره و کشور، ممکن است در آغاز قرن بیستم کاملاً منزوی شده باشند، اما وارد قرن بیست و یکم سرزمینی از نظر فرهنگی متنوع و پر از اعتماد شد، نگرشی که توسط شیفتگی جهانی به این سرزمین تشویق می شود. 

جغرافیا و طبیعت استرالیا

استرالیا تنها کشور جهان است که یک قاره کامل را پوشش می دهد. این یکی از بزرگترین کشورهای روی زمین است. اگرچه این کشور از نظر منابع طبیعی غنی است و زمین های حاصلخیز زیادی دارد، اما بیش از یک سوم استرالیا را بیابان تشکیل می دهد. اکثر شهرها و مزارع این کشور در جنوب غربی و جنوب شرقی واقع شده اند، جایی که آب و هوا دلپذیر تر است. در شمال شرقی جنگل های بارانی متراکمی وجود دارد. مناطق روستایی دورافتاده شامل بزرگترین بیابان های کشور است که در آن دمای سوزان، آب کم و تقریباً هیچ گونه پوشش گیاهی وجود ندارد.

در اطراف لبه شرقی و جنوب شرقی استرالیا، محدوده تقسیم بزرگ است. این امتداد کوه 2300 مایلی (3700 کیلومتری) آب را به مهم ترین رودخانه های استرالیا و حوضه بزرگ آرتزیا، بزرگترین منبع آب زیرزمینی در جهان می فرستد. اکوسیستم استرالیا یک اکوسیستم غیرعادی است به دلیل موقعیت دورافتاده آن. در نتیجه، گونه های جانوری زیادی وجود دارد که در هیچ جای دیگر جهان وجود ندارند، مانند پلاتیپوس، کانگورو، اکیدنا و کوالا. استرالیا دارای 516 پارک ملی برای محافظت از گیاهان و حیوانات منحصر به فرد خود است.

یکی از شگفت‌انگیزترین مکان‌های استرالیا مانند پشت نهنگی عظیم از یک صحرای مسطح با خاک قرمز به نام مرکز سرخ برمی‌خیزد. این سایت Uluru نام دارد و یک سازه طبیعی مقدس در قلب کشور است. این سنگ با ارتفاع 1100 فوت (335 متر) بزرگترین صخره جهان است! استرالیا خانه بسیاری از کشنده ترین گونه های جانوران روی کره زمین است. 36 گونه عنکبوت قیفی تار سمی در شرق استرالیا وجود دارد. همچنین 20 نوع مار سمی از جمله تایپان وجود دارد که بدون هشدار حمله می کند و به طور مکرر نیش می زند و قربانی خود را در عرض چند دقیقه می کشد.

چندین نوع جنگل بارانی در استرالیا وجود دارد. جنگل های بارانی استوایی که عمدتاً در شمال شرقی یافت می شوند، از نظر گونه های گیاهی و جانوری غنی ترین هستند. جنگل های بارانی نیمه گرمسیری در نزدیکی سواحل میانه شرقی یافت می شوند و جنگل های بارانی پهن برگ در جنوب شرقی و در جزیره تاسمانی رشد می کنند.

مردم و فرهنگ

استرالیا یکی از متنوع ترین کشورهای جهان از لحاظ قومیتی است. نزدیک به یک چهارم افرادی که در استرالیا زندگی می کنند در کشورهای دیگر متولد شده اند. آنها از بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی، اما همچنین از چین، ویتنام، شمال آفریقا و خاورمیانه آمده اند. آب و هوای گرم و آفتابی استرالیا و فضاهای باز فراوان، به مردم علاقه زیادی به فضای باز می دهد. مردم همچنین علاقه زیادی به ورزش دارند، از جمله شنا، موج سواری، قایقرانی، تنیس، فوتبال، کریکت، راگبی، و اختراع خودشان، فوتبال با قوانین استرالیا.

قاره: اقیانوسیه
جمعیت: ۲۵٬۶۸۸٬۰۰۰
واحد پول: دلار استرالیا
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی