مونته‌نگرو

شرح

کشور مونته‌نگرو امروزی، کشوری با سنت طولانی، نقطه تلاقی تأثیرات مختلف فرهنگی و مذهبی در مرز شرق ارتدکس و غرب کاتولیک، یک محیط متنوع چند مذهب و چند قومی در قاره اروپا است. مونته‌نگرو، کشوری واقع در غرب مرکزی بالکان در انتهای جنوبی رشته کوه های آلپ دیناریک است. این کشور به دریای آدریاتیک و کرواسی (جنوب غربی)، بوسنی و هرزگوین (شمال غربی)، صربستان (شمال شرقی)، کوزوو (شرق) و آلبانی (جنوب شرقی) محدود می شود. پایتخت اداری مونته نگرو پودگوریتسا است، اگرچه مرکز فرهنگی آن پایتخت تاریخی و شهر قدیمی‌تر سیتینه است. در بیشتر قرن بیستم مونته نگرو بخشی از یوگسلاوی بود و از سال 2003 تا 2006 بخشی از اتحادیه فدرال صربستان و مونته نگرو بود.

تاریخچه

آثار حضور انسان مربوط به دوران پارینه سنگی دور است که شواهدی از آن در سایت باستان شناسی Crvena Stijena (صخره سرخ) یافت شده است. اولین گروه های قومی شناخته شده، قبایل متعدد ایلیاتی بودند که از سده های پنجم تا دوم پیش از میلاد سرچشمه گرفتند. پس از این دوره، منطقه تحت حمایت امپراتوری روم، بخشی از استان تازه تأسیس پروالیس شد. شواهد این دوره در سکونتگاه های شهری متعددی یافت می شود که در اطراف سکونتگاه های قبلی ایلیاتی - Doclea، Municipium S، Medun، Budva، Ulcinj، Risan و غیره شکل گرفته اند.

پس از فروپاشی امپراتوری روم، این منطقه توسط حاکمان بیزانس فتح شد که در اواسط قرن ششم با ظهور اسلاوها در بالکان مواجه شدند. پس از چندین قرن همسان سازی قومی بین اسلاوهای مسیحی شده متعدد و جمعیت بومی و رومی، خاستگاه اولین سازمان دولتی در آغاز قرن نهم آغاز شد - که از لحاظ تاریخی به نام Doclea شناخته می شود، به ریاست شاهزاده پتار. Doclea، معروف به زتا از قرن یازدهم، یک شاهزاده و پادشاهی با سلسله محترم Vojislavljević و ساختار کلیسای خود - اسقف نشینی معروف بار بود که تا پایان قرن دوازدهم وجود داشت، زمانی که قلمرو آن توسط سلسله نمانجیچ صرب فتح شد.

در نیمه دوم قرن چهاردهم و در طول قرن پانزدهم، Doclea-Zeta حاکمیت دولتی خود را احیا کرد. از قرن پانزدهم، مونته نگرو توسط خانواده های حاکم بالشیچ و کرنویویچ اداره می شد. با ظهور مهاجمان قدرتمند عثمانی شرایط سیاسی و تاریخی جدیدی ایجاد شد. نبردهای صد ساله علیه آنها انجام شد.

از قرن هفدهم، مونته نگرو توسط سلسله پتروویچ-نجگوش اداره می شد. حاکمان سکولار نیز به مدت 155 سال حاکمان روحانی بودند که پس از آن به یک سلطنت و پس از آن پادشاهی تبدیل شد. در کنگره برلین در سال 1878، مونته نگرو به یک کشور شناخته شده بین المللی تبدیل شد.

پس از جنگ جهانی اول و سقوط سلسله پتروویچ-نجگوش، مونته نگرو بخشی از کشورهای تازه تاسیس اسلاوی جنوبی - پادشاهی صرب‌ها، کروات‌ها و اسلوونی‌ها و متعاقباً پادشاهی یوگسلاوی شد. پس از بازگرداندن بخشی از حاکمیت دولتی خود، پس از جنگ جهانی دوم، مونته نگرو دارای وضعیت جمهوری بود و یکی از اعضای فدرال جمهوری خلق فدرال یوگسلاوی، جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی، جمهوری فدرال یوگسلاوی و اتحادیه ایالتی صربستان و مونته نگرو بود. مونته نگرو استقلال خود را با تصمیم اکثریت شهروندانش در 21 مه 2006 احیا کرد و به یک کشور به رسمیت شناخته شده بین المللی تبدیل شد.

مردم و فرهنگ کشور مونته‌نگرو

در این کشور کوچک، اعیاد مذهبی مهمتر از اعیاد سکولار و دولتی است. بسته به مذهب، کارفرما موظف است تعطیلات آخر هفته رسمی را به کارمند بدهد. مونته نگرو حدود 70 درصد ارتدوکس، 20 درصد مسلمان و بقیه کاتولیک هستند. بنابراین، اگر در طول عید پاک ارتدکس، کریسمس، عیسی مسیح، پنطیکاست، رستاخیز (مرگ مریم) به اینجا سفر می کنید، به خاطر داشته باشید که بسیاری از تجارت ها می توانند بسته باشند. در طول روزه بزرگ و روزه مولودی (که شش هفته طول می کشد)، بسیاری از رستوران ها و کافه های خانوادگی ممکن است غذاهای گوشتی را ارائه ندهند. برای مردم مونته نگرو که به شدت به گوشت وابسته هستند، نداشتن گوشت برای بیش از 30 روز یک چالش است. همه آنها را دنبال نمی کنند. قطعاً مکان هایی وجود خواهند داشت که همان غذاهایی را که در هر فصل دیگری ارائه می دهند ارائه می دهند.

حقایق جالب درباره مونته‌نگرو که به شما در برنامه ریزی بهتر سفر کمک می کند

این کشور در 4 منطقه آب و هوایی واقع شده است، به این معنی که حتی در یک روز گرم تابستان، می توانید یکی از سفرهای روزانه مونته نگرو را به مناطق دورافتاده کوهستانی انجام دهید و برف را در آنجا پیدا کنید! با گرم شدن کره زمین در حال تغییر است و زمستان‌ها در حال حاضر ملایم‌تر می‌شوند، اما تابستان گذشته همچنان شاهد برف در پارک ملی Prokletije در سمت مونته‌نگرو بودیم.

در فصل زمستان، چندین پیست اسکی در سراسر کشور فعالیت می کنند. بنابراین تصور کنید، در یک صبح ژانویه، می توانید در کنار دریا قهوه بنوشید و از 15+ درجه و آفتاب ملایم زمستان لذت ببرید، اما بعد از ظهر همان روز، می توانید در کولاسین یا زبلجک در حال اسکی یا برف بازی باشید.

ساحل دریا با آب و هوای مدیترانه ای 12 ماه در سال بسیار خوشایند است! مطمئناً در زمستان نمی توانید شنا کنید، اما محیط اطراف گرم و سبز است. در تمام طول سال در این کشور گل وجود دارد. برف به ندرت می بارد و اگر هم این اتفاق بیفتد معمولاً فورا آب می شود.

شفافیت دریای آدریاتیک در منطقه ای که مونته نگرو در آن قرار دارد تا 56 متر می رسد. در تابستان، دمای دریا معمولا بین 23+27، در زمستان حدود 12+ است. اما تحت تأثیر طوفان های اقیانوس اطلس، دریا حتی در یک روز گرم در ماه اوت می تواند به طرز شگفت انگیزی سرد شود و اگر باد نباشد، می تواند در ماه می تا 25+ گرم شود.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که از شنا در آب هایی که نمی توانید کف آن را ببینید می ترسند، مونته نگرو مقصدی عالی برای شماست. در هر روز از آوریل تا اکتبر، شنا کردن در دریای شفاف بسیار لذت بخش است.

هر چه از مکان های توریستی به کوه ها دورتر شوید مردم مهمان نوازتر می شوند. آنها صمیمانه شما را به خاطر خارجی بودن دوست خواهند داشت. قیمت محصولات و خدمات نیز حتی در تابستان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

قاره: اروپا
زبان رسمی: مونته‌نگروئی
جمعیت: ۶۷۸٬۱۷۷
واحد پول: یورو
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی