عربستان

شرح

جمعیت عربستان سعودی 27 میلیون نفر است که 8.4 میلیون نفر ساکنان خارجی هستند (سرشماری 2010) و پایتخت آن ریاض است. جغرافیای عربستان سعودی متنوع است، با جنگل ها، مراتع، رشته کوه ها و بیابان ها. آب و هوا از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. دمای هوا در تابستان در صحرا به بیش از 110 درجه فارنهایت می رسد، در حالی که در فصل زمستان دما در بخش های شمالی و مرکزی کشور به زیر صفر می رسد. در عربستان سعودی باران بسیار کمی می‌بارد، به طور متوسط تنها حدود چهار اینچ در سال.

تاریخچه

عربستان سعودی با وسعت بیشتر شمال و مرکز شبه جزیره عربستان، کشوری جوان است که وارث تاریخی غنی است. در ارتفاعات غربی آن، در کنار دریای سرخ، حجاز قرار دارد که مهد اسلام و مکان مقدس ترین شهرهای آن دین، مکه و مدینه است. در قلب جغرافیایی کشور، منطقه‌ای به نام نجد وجود دارد، منطقه‌ای خشک و وسیع که تا زمان‌های اخیر توسط قبایل عشایری سکونت داشت. در شرق، در امتداد خلیج فارس، میادین نفتی فراوان این کشور قرار دارد که از دهه 1960، عربستان سعودی را مترادف با ثروت کرده است. این سه عنصر - مذهب، قبیله گرایی و ثروت تاریخ این کشور را رقم می زند.

تنها با ظهور خاندان سعود (آل سعود) - یک گروه نجدی که نام کشور از آن نام برده می شود - و در نهایت تثبیت قدرت آن در اوایل قرن بیستم بود که عربستان سعودی ویژگی های یک کشور مدرن را به خود گرفت. موفقیت خاندان سعود به دلیل ایدئولوژی محرک وهابیت بود، شکلی سختگیرانه از اسلام که توسط رهبران اولیه خانواده پذیرفته شد و به مرام دولتی تبدیل شد. این محافظه کاری عمیق مذهبی با قبیله گرایی فراگیر همراه بوده است - که در آن گروه های خانوادگی رقیب برای منابع و موقعیت با هم رقابت می کنند - که اغلب درک جامعه عربستان را برای خارجی ها دشوار کرده است. ثروت عظیم نفتی باعث سرمایه گذاری عظیم و سریع در زیرساخت های عربستان سعودی شده است. بسیاری از شهروندان از این رشد منتفع شده اند، اما از سبک زندگی تجملاتی برای فرزندان خانواده حاکم نیز حمایت کرده است، و محافظه کاران مذهبی و لیبرال دموکرات ها به طور یکسان خانواده را به هدر دادن و سوء استفاده از ثروت کشور متهم کرده اند. علاوه بر این، نارضایتی مدنی پس از جنگ خلیج فارس (1990-1991) به دلیل روابط نزدیک این کشور با غرب افزایش یافت که به ویژه توسط نیروهای آمریکایی مستقر در عربستان سعودی تا سال 2005 نماد آن بود.

پادشاهی عربستان سعودی مکانی مرموز است. بسیاری از جهان آن را به عنوان یک تولید کننده عمده نفت یا به عنوان مقصدی برای زائران مسلمان می شناسند. هر دوی این جنبه‌ها، البته، برای پادشاهی بسیار مهم هستند، اما فراتر از آن است. تعداد کمی از میراث فرهنگی غنی و باستانی کشور، یا مناظر متنوع و مناظر طبیعی که ارائه می دهد، آگاه هستند. حتی تعداد کمتری به عنوان گردشگرانی که به دنبال کشف مناطق فرهنگی و جغرافیایی هستند، از آن بازدید کرده اند. از آنجایی که عربستان سعودی به تلاش‌های خود برای تنوع بخشیدن به اقتصاد خود و گشایش در برابر جهان خارج ادامه می‌دهد، این وضعیت تغییر خواهد کرد. مسافران در حال حاضر شروع به ورود کرده اند و از مقررات ویزای جدید و زیرساخت های عالی کشور برای کاوش در بیابان ها، سواحل، کوه ها و مناظر فرهنگی باستانی و مدرن استفاده می کنند.

چرا باید از عربستان دیدن کرد؟

از مناظر طبیعی خیره کننده گرفته تا مکان های تاریخی غنی از نظر فرهنگی، عربستان سعودی چیزی برای ارائه به هر مسافری دارد. با شهرهای شلوغ، غذاهای لذیذ و مهمان نوازی گرم، سفر به عربستان سعودی فراموش نشدنی است. از وسعت عربستان سعودی قدردانی کنید که از میان زیبای الولا می گذرید، در خیابان های شلوغ ریاض پرسه می زنید، یا در حالی که مردم به تماشای مناظر جده می نشینید، به امواج گوش فرا می دهید. عربستان سعودی مقصدی است که نمی خواهید از دست بدهید.

بازدید از عربستان

عربستان سعودی آب و هوای آفتابی و خشک دارد. به دلیل وسعت کشور، گسترش دما می تواند کاملاً متغیر باشد، به خصوص در زمستان. در شمال کشور و در کوه‌های جنوب، دمای زمستان از بالای 50 تا 70 درجه فارنهایت پایین است. برف نادر است اما در کوه های شمالی بی سابقه نیست. در امتداد سواحل دریای سرخ و در سایر مناطق پست تر در جنوب، اغلب حتی در ژانویه می تواند به اواسط دهه 80 فارنهایت برسد. این امر، عربستان سعودی را به مقصد زمستانی محبوبی برای کسانی که در نیمکره شمالی هستند تبدیل می کند و ما سفر در بازه زمانی نوامبر تا مارس را توصیه می کنیم. در مقابل، ماه های تابستان تقریباً در کل کشور بسیار گرم است. تنها استثناها مناطق کوهستانی مرتفع هستند، مانند آبها، که در آن دما حتی در تابستان از دهه 80 بالاتر نمی رود.

عربستان سعودی بر شبه جزیره عربستان تسلط دارد و حدود 80 درصد از خاک آن را اشغال کرده است. این کشور بزرگ است، تقریباً به اندازه گرینلند، و کمی بزرگتر از مکزیک است. از نظر ایالات متحده، تقریباً سه برابر تگزاس است! مرزهای آن از شرق از خلیج فارس تا دریای سرخ در غرب و از عراق در شمال تا یمن در جنوب امتداد دارد. اردن، کویت، عمان، قطر و امارات نیز با عربستان سعودی هم مرز هستند. 

انتخاب هتل ها و سایر گزینه های اقامتی در عربستان سعودی بسیار خوب است. به خصوص در شهرهای بزرگ ریاض، جده و دمام، تعداد زیادی هتل خوب، اغلب با استانداردهای بالا و قیمت‌های مناسب، وجود دارد. هتل‌های جدید از هتل‌های زنجیره‌ای بزرگ - از هیلتون تا پولمن و اینترکانتیننتال تا ریتز-کارلتون مانند قارچ‌ها در حال ظهور هستند. شکی در مورد آن نیست، چشم انداز هتل در عربستان سعودی مطمئناً در سال های آینده شکوفا خواهد شد.

دو تا از بهترین دیدنی های عربستان سعودی با ریاض فاصله زیادی ندارند. از یک طرف، دره ای نفس گیر با نام شگفت انگیز Edge of the World وجود دارد. از سوی دیگر، این شهرک قدیمی دیریه در وادی حنیفه است که امروزه یک موزه در فضای باز با ساختمان های خشتی چشمگیر است. شما می توانید هر دو نقطه برجسته ریاض را با یک ماشین کرایه ای کشف کنید. احتیاط: برای رسیدن به لبه جهان منحصراً به یک وسیله نقلیه چهار چرخ متحرک نیاز دارید.

قاره: آسیا
زبان رسمی: عربی
جمعیت: ۳۸۴۰۱۰۰۰
واحد پول: ریال سعودی
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی