تور نوروز مسقط

نوروز در زبان فارسی به معنای روز نو است و مهمترین عید سال در ایران است. همچنین در تعدادی از کشورهای دیگر در سراسر خاورمیانه، آسیای مرکزی، آسیای جنوبی، بالکان و شرق آفریقا جشن گرفته می شود و قدمت آن حداقل به 3000 سال قبل می رسد. این تعطیلات طی هزاران سالی که جشن گرفته می‌شود تغییر کرده است و مناطق مختلف سنت‌های متفاوتی را حفظ کرده یا توسعه داده‌اند و همچنین سنت‌های جدیدی را اضافه کرده‌اند. اما هر جا مشاهده شود، همچنین در تور نوروز مسقط، پیام اصلی تولد دوباره و تجدید را جشن می گیرد.

مردم آماده شدن خود را برای جشن ها از هفته ها قبل شروع می کنند. آنها خانه های خود را از بالا به پایین تمیز می کنند، از جمله فرش، پنجره ها و پرده ها. همه اعضای خانواده کمک می کنند. هر چیزی که شکسته باشد تعمیر یا تعویض می شود و خانه با گل تزئین می شود. مردم با انجام این نظافت بهاره، بدی های سال قبل را می شویند و برای اتفاقات بهتر در سال جدید آماده می شوند.

نوروز در مسقط
نوروز در مسقط

مردم در خانه های خود در هر کشوری که نوروز را جشن می گیرد، میز مخصوصی را آماده می کنند که در آن ظروف کوچکی قرار می دهند که حاوی هفت غذا و ادویه نمادین است. نام این غذاها همگی در زبان فارسی با حرف «س» شروع می‌شود و به همین دلیل به سفره «هفت س» می‌گویند. این غذاها عموماً حاوی جوانه گندم یا لوبیا (سبزه)، سرکه (سرکه)، سیب، سیر، پودینگ گندم به نام سمنو، ادویه قرمز به نام سماق و سنجد است. دیگر اشیاء نمادین می تواند شامل ماهی قرمز، تخم مرغ رنگ شده، شمع و آینه باشد. هفت سین نماد زندگی، عشق، سلامتی و رفاه است.

نوروز چگونه جشن گرفته می شود؟

آتش بخش مهمی از جشن‌ها را تشکیل می‌دهد و در هفته‌های قبل از نوروز چهار سه‌شنبه در خیابان‌ها آتش می‌سازند و روشن می‌کنند. در آخرین سه‌شنبه، مردم جشن آتش (چهارشنبه سوری) را برگزار می‌کنند که شامل پریدن از روی این آتش‌ها می‌شود که اعتقاد بر این است که در سال جدید سلامتی و خوشبختی را به همراه دارد.

ایرانیان شب نوروز را در کنار خانواده می گذرانند. شام سنتی سال نو ماهی سفید با برنج و سبزی است. بسیاری از خانواده ها به مناسبت سال نو به کودکان هدیه پولی (به نام عیدی) می دهند. مردم اغلب به خانه های یکدیگر سر می زنند و همیشه هدایای سنتی با خود می آورند.

مردم نیز در خیابان جشن می گیرند. شعر سنتی، آواز و رقص نقش اساسی در جشن ها دارد و مردم خیابان ها را برای تماشا و شرکت در اجراها پر می کنند. ورزش های سنتی نیز محبوب هستند. آنها اغلب شامل اسب سواری یا کشتی هستند.

عمان،‌یکی از کشور های سلطنتی خاورمیانه است
عمان،‌یکی از کشور های سلطنتی خاورمیانه است

آب و هوای عمان در تور نوروز مسقط چگونه است؟

در خاورمیانه که با امارات متحده عربی و عربستان سعودی هم مرز است، آب و هوای عمان در تمام طول سال گرم و آفتابی است. این کشور دارای آب و هوای بیابانی خشک است که تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل تری دارد. در ماه مارس، همه چیز پس از دوره سردتر شروع به گرم شدن می کند، اگرچه دما در مقایسه با اوج تابستان بسیار قابل تحمل تر است. اگر می خواهید از آب و هوای گرم ساحل و به دور از تابستان سوزان لذت ببرید، ماه مارس زمان بسیار خوبی برای سفر به عمان است.

میانگین دمای پایتخت، مسقط، در این زمان از سال 26 درجه سانتیگراد است و در شب به حداکثر 30 درجه سانتیگراد و کمترین مقدار آن به 21 درجه سانتیگراد می رسد. با این دماها، از تهویه مطبوع اتاق هتل خود سپاسگزار خواهید بود. اطمینان حاصل کنید که به طور مرتب از کرم ضد آفتاب با فاکتور بالا استفاده می کنید، با نوشیدن آب فراوان هیدراته می شوید و در گرم ترین قسمت روز به دنبال سایه باشید. تنها 15 میلی متر باران در ماه مارس پیش بینی می شود، بنابراین آب و هوای مرطوب بر تعطیلات شما تأثیر نمی گذارد. اگر می خواهید در خلیج عمان شنا کنید، دمای هوا در این ماه 25 درجه سانتی گراد است.

جاذبه های دیدنی در تور نوروز مسقط

وقتی به عمان فکر می کنید، مستقیماً به مقصد سفر فکر نمی کنید. خوب، عمان یکی از ساده ترین کشورها برای سفر است. زیرساخت های آنها عالی است، مردم عمانی بسیار مهمان نواز و دوستانه هستند، و یکی از امن ترین کشورها برای سفر به تنهایی است. به دلیل وسعت این کشور، می توانید به راحتی دو تا سه هفته را در اینجا سپری کنید. اینها بهترین کارهایی است که می توان در عمان انجام داد.

آب زمرد در وادی شاب

Wadi Shab بهترین چیزی است که می توانید در طول تور نوروز مسقط تجربه کنید. وادی (دره) یک پیاده روی با مناظر زیبا و بسیار آسان 45 دقیقه ای همراه با بسیاری از استخرهای آبی سبز زمردی است. ایده آل برای خنک شدن در طول پیاده روی شما. پس از پیاده روی به آخرین قسمتی می رسید که می توانید در غار شنا کنید و در انتها آبشاری را ببینید.

وسایل مورد نیاز برای سفر به وادی شاب در مسقط
وسایل مورد نیاز برای سفر به وادی شاب در مسقط

در تور نوروز مسقط از مسجد سلطان قابوس دیدن کنید

در سال 2001، مسجد سلطان قابوس در مسقط افتتاح شد. امروزه مهمترین مکان معنوی عمان است. زیبایی آن که با معماری و جزئیات تعریف شده است، از سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است. اگرچه قطعاً در مقایسه با سایر مکان‌های معنوی در سراسر جهان شلوغ نیست.

مهم است بدانید که پوشیدن لباس آستین بلند و شلوار بلند تا مچ پا برای مردان و زنان الزامی است. برای خانم ها یک روسری برای پوشاندن موهای خود بیاورید. ورود به مسجد رایگان است.

افسانه ها در قلعه نیزوا

قلعه نیزوا یکی از قدیمی ترین و زیباترین قلعه های عمان است. این یک مکان عالی برای پرسه زدن به مدت یک یا دو ساعت است. تعداد زیادی تابلو داستان های جالبی در مورد اهداف قلعه و سیستم دفاعی آن می گوید. به قلعه بزرگ گرد اصلی بروید و منظره ای از واحه سبز نخل داشته باشید.

اقامت در مصفت العبریین

اگر می خواهید تجربه اصیل تری را در عمان کشف کنید، به شما توصیه می کنیم در یک دهکده گلی محلی اقامت کنید. مصفت العبریین در دامنه کوهی در منطقه الحمرا ساخته شده است. خانه ها دارای تراس های پشت بام مشرف به باغ های زیبا هستند که در آن میوه های خود را مانند موز و خرما می کارند.

در شهر دو خانه به نام «مصفاح» وجود دارد. این نزدیک‌ترین جایی است که می‌توانید به خانه‌ای به سبک عمان برسید. آنها تمام امکانات مورد نیاز شما را ارائه می دهند. یک تخت خوب، تهویه مطبوع، صبحانه و شام. شما باید ماشین خود را در فاصله 8 دقیقه پیاده روی از محل اقامت پارک کنید زیرا ماشین ها نمی توانند به روستا دسترسی داشته باشند. بهتر است یک کوله روز کوچک ببندید که می توانید آن را برای شب به دهکده بیاورید و چمدان خود را در ماشین بگذارید.

در Bimmah Sinkhole شنا کنید

این استخر بزرگ به شکل طبیعی در کنار جاده اصلی نزدیک وادی شب قرار دارد. آب بنوشید و در آن آب دیوانه کننده آبی خنک شوید. داستان از این قرار است که این استخر توسط یک شهاب سنگ بزرگ ایجاد شده است.

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی