Ali Qapu Palaceعمارت عالی قاپو

شرح

اولین آسمان خراش ایرانی در قرن شانزدهم در شهر اصفهان ساخته شد. اما بعدها شمس العماره، عمارت پنج طبقه دوره قاجار در کاخ گلستان، این عنوان را از عالی قاپو ربود. عالی قاپو منظره ای چشم نواز از میدان نقش جهان دارد و روبه روی مسجد باشکوه شیخ لطف الله قرار دارد.

لطافت رنگ ها و ظرافت طرح ها به شما این امکان را می دهد که با توجه بیشتر به جزئیات در ارتفاع چهل و هشت متری و با ساختمان شش طبقه، لذت بیشتری ببرید. با این حال، اگر قبل از ورود به داخل ساختمان قدم بزنید، متوجه می شوید که این عمارت از هر طرف متفاوت به نظر می رسد. از جلو فقط دو طبقه است، از طرفین چهار طبقه و از پشت ساختمان شش طبقه است. این طرح منحصربفرد در تاریخ معماری ایران به عنوان اثری بزرگ به شمار می رود. تمام تابلوها متعلق به بزرگترین نقاشان تاریخ ایران است. نام عالی به معنی والا و قاپو در زبان ترکی آذری به معنای دروازه است. در این بنا بود که شاهان بزرگ صفوی از بازدیدکنندگان بزرگوار و سفرای خارجی پذیرایی می کردند.

تاریخچه عالی قاپو
تاریخچه عالی قاپو

اصفهان دومین پایتخت سلسله صفویه بود. از آن زمان، ساخت و سازهای گسترده ای آغاز شد که منجر به ایجاد ساختمان های الهی شد. عالی قاپو که در ضلع غربی میدان نقش جهان قرار داشت، کاخ شاه و محل حل و فصل امور کشور بود. ورودی اصلی کاخ های دیگر بود. پس از آن، این ساختمان به نماد حضور سیاسی و فیزیکی دولت ایالتی تبدیل شد.

میدان نقش جهان کنونی در واقع زمین بازی چوگان بود که مسابقات چوگان در آن برگزار می شد. شاه عباس بزرگ خودش چوگان بازی کرده است و خانواده سلطنتی در بالکن می نشستند و بازی چوگان را تماشا می کردند. میدان نقش جهان مرکز اجتماعی برای برگزاری مراسم مذهبی و ملی از جمله عید نوروز و عصرها محل پذیرایی از مجاهدینی چون شعبده بازان، آکروبات ها، دراویش و… بود.

معماری داخلی کاخ عالی قاپو
معماری داخلی کاخ عالی قاپو

معماری کاخ عالی قاپو

این کاخ از دو قسمت عمده، یک قسمت ورودی و عمارت به شرح زیر تشکیل شده است:

قسمت ورودی

ابتدا که وارد کاخ می شوید، قسمت ورودی را می بینید که شامل یک ایوان با 18 ستون بالای آن است. در وسط این ایوان یک حوض مسی با لبه مرمر وجود دارد. بعد از قسمت ورودی که به کاخ می رسد، مسیر شمالی-جنوبی را خواهید دید.

عمارت

مراحل ساخت این کاخ در پنج مرحله به پایان رسید. در پله سوم اتاق موسیقی در سطح نهایی کاخ ساخته شد. این سطح با قسمت دیگر کاخ تفاوت هایی داشت. در دیوار و سقف این اتاق تزیینات دیدنی را خواهید دید. این گچبری ها به گونه ای ساخته شده اند که صدای طبیعی را بدون اکو می شنوید. همچنین تزیینات دیگری مانند قشانی، مقرنس و نگارگری نیز وجود دارد.

معماری کاخ عالی قاپو
معماری کاخ عالی قاپو

تاریخچه عالی قاپو

قدمت ساخت عمارت عالی قاپو به دوران حکومت صفویه در ایران و در پایتخت فرمانروایی آنها در اصفهان برمی گردد. این بنا در حدود سالهای 1592-1598 به دستور شاه عباس اول که یکی از قدرتمندترین پادشاهان ایران بود ساخته شد. اما تکمیل ظرافت و تزیینات عمارت عالی قاپو پس از مرگ شاه عباس اول به دست شاه عباس دوم و شاه سلطان حسین صورت گرفت.ساخت کامل کاخ عالی قاپو و تکمیل تزئینات داخلی این عمارت در زمان شاه عباس اول صورت گرفت. این فاصله زمانی نزدیک به 100 سال به طول انجامیده است که ساخت بنا به طور متناوب انجام شده است. شالوده بنا به زمان شاه عباس اول و دوم و مرمت و تزیین آن به دوره شاه سلطان حسین می رسد.

در تزیینات داخلی عمارت عالی قاپو آثار برجسته خوشنویسی و مینیاتوری از دوران پس از مرگ شاه عباس اول به چشم می خورد که نشان از تکمیل کاخ قاپو پس از مرگ شاه عباس اول دارد.به گفته شاه عباس هدف از ساخت عمارت عالی قاپو که به عنوان «کاخ حکومتی» مورد استفاده قرار می گرفت، معماری این بنا توسط برجسته ترین معماران ایرانی طراحی شده است. این اقدامات پس از انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان انجام شد.

تزیینات داخلی عمارت عالی قاپو
تزیینات داخلی عمارت عالی قاپو

قبل از تغییر پایتخت در دوره صفویه، بنایی به همین نام در شهر قزوین، مقر صفویان وجود داشته است. به همین دلیل و به گفته مورخان، کاخ عالی قاپو اصفهان نمونه ای مجلل تر از کاخ عالی قاپو در خیابان سپه قزوین است که شاه عباس اول تصمیم گرفت آن را بسازد تا عظمت حکومت و اقتدار خود را نشان دهد.

بنای اولیه در زمان شاه عباس خیلی سریع تکمیل شد. اما مراحل تکمیل این عمارت را می توان به دوره های مختلفی تقسیم کرد که بر اساس کتیبه ها و اشعاری که در داخل آن سروده شده به دست آمده است. در ابتدای ساخت عالی قاپو و در مرحله اول این بنا فقط برای ایجاد راه ارتباطی بین باغ نقش جهان و سایر کاخ های اطراف ساخته شد و تنها شاه و درباریان از آن برای انجام امور تشریفاتی و پذیرایی از مهمانان خارجی و انجام برخی کارهای اداری البته در عالی قاپو فضای خاصی برای استراحت و زندگی شاه و امکانات مناسبی ایجاد کرده بودند. بازار اطراف عالی قاپو در ابتدا فقط یک طبقه بود و ورودی عمارت عالی قاپو مشرف به مغازه ها بود.

با گسترش شهر اصفهان و افزایش جمعیت ساکن در این شهر و مهاجرت از روستاهای اطراف به پایتخت، بر اهمیت ستاد حکومتی افزوده شد و به همین منظور بر تعداد طبقات عمارت عالی قاپو افزوده شد. ایوان مرتفع مشرف به باغ نقش جهان به کاخ اضافه شد. با این تغییرات ظاهر خیلی تغییر کرد و به شکل فعلی نزدیک شد. ورودی مجلل امروزی در این زمان ساخته شد و به ساده ترین شکل ظاهر شد. آنها همچنین تعداد طبقات و اتاق های کاخ را افزایش دادند. این دوره را می توان دوران طلایی صفویان نامید که در اوج قدرت و شهرت و محبوبیت بودند.

پس از آن تصمیم گرفتند امکانات رفاهی کاخ عالی قاپو را برای اسکان میهمانان افزایش دهند و سالن موسیقی در طبقه آخر به عمارت عالی قاپو اضافه شد. تالار موسیقی از نظر معماری با سایر قسمت های کاخ متفاوت است و تزئینات بسیار زیبایی در داخل دارد. پس از تغییرات، ایوان مشرف به باغ گسترش یافت تا فضای بیشتری برای تماشای مراسم و مراسم و مسابقات در داخل میدان داشته باشد، بنابراین ایوان تا هفت متر جلوتر از مغازه های بازار و سپس در ورودی منتقل شد. عمارت همچنین برای پذیرایی از مهمانان و رژه های تشریفاتی گسترش یافت.

عمارت عالی قاپو در اصفهان
عمارت عالی قاپو در اصفهان

در نهایت 18 ستون از ایوان کاخ برپا شد و سقف چوبی بر روی آن نصب شد. راه پله باریک و طولانی امکان دسترسی به ایوان را فراهم می کرد. برای آبرسانی به کاخ عالی قاپو یک حوض مسی در ایوان قرار داده شد تا آب را به بالای کاخ منتقل کند. عالی قاپو یکی از کامل ترین عمارت های سلطنتی زمان خود است.

در طول تاریخ بر اثر جنگ ها و عوامل مختلف طبیعی خسارات زیادی به بنای عالی قاپو وارد شد. هجوم افغان ها، جنگ های داخلی، انتقال پایتخت از اصفهان و بی توجهی شاهان صفوی پس از شاه عباس به این عمارت، از عوامل تخریب برخی از قسمت ها و آسیب دیدن بنای عالی قاپو بوده است. 

در سال های اخیر مرمت قسمت های مختلف کاخ عالی قاپو ادامه داشته و در سال 1384 داربست هایی برای استحکام بخشی بنا، تعمیر و پاکسازی نمای ساختمان و بازسازی قسمت های تخریب شده نصب شد. مرمت بنای عالی قاپو 12 سال به طول انجامید، اما کار بر روی مرمت فضای داخلی و سایر قسمت ها همچنان ادامه دارد.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: اصفهان
آدرس: MM۴G+VM۹، اصفهان، استان اصفهان
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی