بازار مسگرهای شیراز، تماشای هنر و خرید

شرح

شیراز مرکز استان فارس است که در جنوب غربی ایران واقع شده است. این کلانشهر، یکی از بزرگترین شهرهای ایران است. این شهر همیشه یک مرکز شلوغ برای تجارت بوده است. همچنین دروازه ورود به استان های جنوبی ایران از جمله بوشهر است. با این حال، جاذبه های آن بسیار فراتر از موقعیت استراتژیک تجاری و لجستیکی آن است و به تاریخ، هنر، فرهنگ، مذهب و علم گسترش می یابد. شیراز به شعر و باغ هایش معروف است. شیراز پر از بازارهای تاریخی و قدیمی است. بازار مسگران یکی دیگر از بازارهای سنتی شیراز است که در این اواخر مملو از مسگری و فروش ظروف مسی است.

خرید در کلان شهر شیراز

خرید در شیراز می تواند انگیزه ای قوی برای گردشگران و مسافران برای بازدید از این شهر معتبر و آباد ایران باشد. سفر علاوه بر دیدن مکان های تاریخی و گردشگری، با خرید هم گره خورده است و حتی در دورافتاده ترین و ناشناخته ترین مناطق به دنبال چیز کوچکی برای خرید هستید، چه برسد به اینکه به شهر معروفی مانند شیراز بروید.

در واقع یکی از جذاب ترین تفریحات مسافران در طول سفر، بازدید از مراکز خرید و بازارهای مقصد است، به خصوص خرید سوغاتی و آشنایی با بازارهای سنتی و مراکز خرید پرطرفدار در شهر زیبای شیراز می تواند شما را یک قدم جلوتر ببرد.

به طور کلی باید مراکز خرید شیراز را از نظر نوع کالا به دو دسته کلی تقسیم کنیم.

نوع اول کالاهای سنتی است که بیشتر مسافران به عنوان سوغات با خود می برند و نوع دوم کالاهای غیر سنتی و معمولی مانند پوشاک، کیف و کفش، جواهرات و ….

بازار مسگرها
این بازار یکی از بازارهای شیراز است که در محله درب شاهزاده واقع شده است. این بازار باقی مانده از بازار قیصریه است که در غرب مدرسه خان توسط امام قلی خان ساخته شده است.

بازار مسگرها

استفاده از ظروف مسی در گذشته رواج بیشتری داشت، به طوری که در گذشته مرسوم بود که در جهیزیه دخترانی که ازدواج می کردند و برای زندگی با همسرانشان زیر یک سقف می رفتند، ظروف مسی قرار می گرفت. بیشتر پخت و پز در ظروف مسی انجام می شد. حتی از سینی های مسی برای پذیرایی از مهمانان استفاده می شد.

در آن روزگار کوزه‌های آب، سبدهای نان، قندان، کاسه‌ها و غیره همه از مس ساخته می‌شدند. اما با گذشت زمان و ظروف ساخته شده از فلوروپلیمر (تفلون)، چدن و ​​غیره، استفاده از ظروف مسی کم رنگ شد. البته چند سالی است که مردم دوباره به سمت ظروف مسی روی آورده اند که این امر باعث رونق دوباره کار مسگری شده است.

بازار مسگرها شیراز مکانی با فضایی سنتی و قدیمی در خیابان لطفعلی خان زند و محله درب شازده است. این مکان در قدیم بازاری پر رونق و پر از حجره های مسی بوده است. هرچند این روزها تعداد این مغازه ها زیاد نیست اما دیدن مغازه های باقی مانده خالی از لطف نیست.

امروزه در اینجا بیشتر فروشگاه‌های پوشاک و لوازم آرایشی را می‌بینید، اما هنوز مسگران قدیمی هستند که این تجارت را زنده نگه داشته‌اند. می توانید ساخت ظروف مسی را از نزدیک ببینید و نظاره گر کار هنرمندان مسگر با چکش و خرید محصولات گرانبهای آنها باشید.

تاریخچه بازار مسگر های شیراز

این بازار در واقع بخشی از بازار تاریخی قیصریه شیراز بوده که توسط شخصی به نام امام قلی خان که از سرداران گرجی شاه عباس و زمانی حاکم فارس بوده، ساخته شده است. از دیگر آثار تاریخی ساخته شده توسط امام قلی خان می توان به مسجد و مدرسه خان اشاره کرد. این بازار نیز در نزدیکی مدرسه خان ساخته شده است و در حال حاضر در خیابان لطفعلی خان زند در محله ای به نام درب شاهزاده قرار دارد.

زلزله ای که شیراز را در دوره قاجار به لرزه درآورد، خسارات زیادی به این بازار وارد کرد، اما بعدها بازسازی شد و پس از آن رونق سابق خود را به دست آورد.

مس و مسگری در شیراز
این بازار در زمان قاجاریه بر اثر زلزله ویران شد و در سال 1878 مرمت شد.

شباهت و تفاوت بازار مسگر ها و بازار وکیل

بازار مسگرها شباهت زیادی به بازار وکیل دارد. سقف آن هنرمندانه طراحی شده است و برخی از مغازه های آن زیر زمین هستند. اما در مقایسه با بازار وحکیل، با توجه به هر ابعاد و مقیاسی، در مقیاس کوچکتری ساخته شده است. سقف این بازار همانند بازار وکیل قوسی شکل است و بر روی پوشش مدور آن 1 مقداری جاذب (دریچه) دیده می شود که در بالای مغازه ها آن دریچه ها را می بینید.

تفاوت دیگر این بازار با بازار وکیل این است که در درگاه ورودی مغازه ها پوششی بین دو طاق وجود دارد که به دنبال دو طرف طاق نما است که با یک پایه عریض به زمین می رسد. بازار دیگری به نام بازار قیصریه به این بازار متصل می شود. از سمت راست با 12 جفت مغازه که اکثراً سطحی بالاتر از سطح زمین دارند و نسبت به بازار مسگرها ارتفاع این فروشگاه ها نسبتاً زیاد است.

در زمان های قدیم، مردم با توجه به فروش مواد، ارتفاع فروشگاه ها را بالا می بردند. به عنوان مثال، فروشگاه های نانوایی در زیر سطح زمین و فروشگاه های مواد غذایی بالاتر از سطح زمین قرار داشتند.

موقعیت مکانی مسگر ها در شیراز

استان فارس، شیراز، تقاطع خیابان لطفعلی خان زند و طالقانی به سمت بازار وکیل، محله درب شاهزاده (نمایش روی نقشه)

فاصله بازار تا آرامگاه حافظ با ماشین حدود 15 دقیقه و مدرسه خان (نقاط تاریخی) 6 دقیقه پیاده است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: شیراز
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی