Colosseumکولوسئوم در ایتالیا

شرح

کولوسئوم که به آن آمفی تئاتر فلاویان نیز گفته می شود، آمفی تئاتر غول پیکری است که در روم در زمان امپراتوران فلاویان ساخته شد. ساخت کولوسئوم بین سالهای 70 تا 72 میلادی در زمان سلطنت وسپاسیان آغاز شد. درست در شرق تپه پالاتین، در محوطه خانه طلایی نرون واقع شده است. دریاچه مصنوعی که مرکز آن مجموعه کاخ بود، تخلیه شد و کولوسئوم در آنجا مستقر شد، تصمیمی که به همان اندازه نمادین و عملی بود. وسپاسیان، که مسیرش به سمت تاج و تخت آغازی نسبتاً فروتنانه داشت، تصمیم گرفت تا دریاچه خصوصی امپراتور ظالم را با یک آمفی تئاتر عمومی که می توانست میزبان ده ها هزار رومی باشد، جایگزین کند.

کولوسئوم که در قلب روم قرار دارد، یک آمفی تئاتر بیضی شکل است که در سال 80 پس از میلاد تکمیل شد. در ابتدا برای تماشای عمومی استفاده می شد، که قابل توجه ترین آنها مسابقات گلادیاتوری، بازسازی نبردهای معروف، شکار حیوانات و نمایش ها بود. علیرغم ویرانی های قابل توجه توسط زلزله های متعدد و دزدان سنگ، کولوسئوم یکی از محبوب ترین جاذبه های ایتالیا و اروپا است.

کولوسئوم
کولوسئوم

معماری کولوسئوم 

این سازه در سال 80 پس از میلاد توسط تیتوس در مراسمی که شامل 100 روز بازی بود به طور رسمی وقف شد. برخلاف آمفی‌تئاترهای قبلی، که تقریباً همگی در دامنه‌های مناسب برای حمایت بیشتر حفر شده بودند، کولوسئوم یک سازه مستقل از سنگ و بتن است که از سیستم پیچیده‌ای از طاق‌های معماری استفاده می‌کند و در مجموع ۶۲۰ در ۵۱۳ فوت (۱۸۹ در ۱۵۶ متر) ابعاد دارد. این عرصه توسط طاق‌هایی احاطه شده‌اند که در نمای بیرونی با ستون‌های درگیر در ردیف‌های دوریک، یونی و کورنتی قاب شده‌اند. چینش ستون‌ها در سازه پایه و اساس کدگذاری رنسانس شد که به عنوان مجموعه نظم‌ها شناخته می‌شود. چارچوب اصلی سازه و نما سنگ تراورتن، دیوارهای فرعی توف آتشفشانی و کاسه داخلی و طاق های طاقدار بتنی است.

این آمفی تئاتر حدود 50000 تماشاگر را در خود جای داده بود که توسط یک ولاریوم جمع شونده (سایبان) عظیم در برابر نور خورشید محافظت می شدند. دکل‌های تکیه‌گاهی که از کوربل‌های ساخته شده در بالای طبقه یا اتاق زیر شیروانی کولوسئوم کشیده شده بودند، و صدها ملوان رومی برای دستکاری دکل‌هایی که ولاریوم را کشیده و جمع می‌کردند، مورد نیاز بودند. کولوسئوم صحنه هزاران نبرد تن به تن بین گلادیاتورها، رقابت بین مردان و حیوانات، و بسیاری از نبردهای بزرگتر، از جمله درگیری های دریایی ساختگی بود. با این حال، مشخص نیست که آیا این میدان محل شهادت مسیحیان اولیه بوده است یا خیر.

معماری کولوسئوم 
معماری کولوسئوم

تاریخچه

در قرون وسطی، کولوسئوم به عنوان یک کلیسا، سپس به عنوان یک قلعه توسط دو خانواده برجسته رومی، فرانگیپانه و آنیبالدی استفاده می شد. کولوسئوم بر اثر رعد و برق و زلزله و حتی بدتر از آن در اثر خرابکاری و آلودگی آسیب دید. تمام صندلی‌های مرمر و مواد تزئینی ناپدید شدند، زیرا این مکان برای بیش از 1000 سال به عنوان یک معدن تلقی می‌شد. حفاظت از کولوسئوم به طور جدی در قرن نوزدهم و با تلاش های قابل توجهی به رهبری پیوس هشتم آغاز شد و یک پروژه بازسازی در دهه 1990 انجام شد. این مدت طولانی یکی از جاذبه های گردشگری رم بوده و سالانه نزدیک به هفت میلیون بازدید کننده دارد. نمایشگاه های در حال تغییر مربوط به فرهنگ روم باستان به طور مرتب برپا می شود.

جاذبه های دیدنی در کولوسئوم 

کولوسئوم یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری رم است. برای کمک به درک اینکه بازدید از کولوسئوم به چه معناست، ما محبوب‌ترین جاذبه‌های آن را بررسی کرده‌ایم.

دیوار بیرونی کولوسئوم

تجربه شما قبل از اینکه قدم به داخل بگذارید شروع می شود: اولین منظره کولوسئوم همیشه خاص است. خرابه های در حال فروپاشی ضلع جنوبی جای خود را به شکوه شاهانه ضلع شمالی خیره کننده می دهد. این سازه پرآذین 57 متر ارتفاع دارد و با استفاده از سنگ مرمر تراورتن که از معادن اطراف ایتالیا تهیه شده است، ساخته شده است. تقریباً سنت است که هنگام بازدید از روم، بیرون از کولوسئوم با شادی ژست بگیرید – این عکس ممکن است کلیشه ای باشد، اما خاطره ای است که بدون شک برای همیشه از آن یاد خواهید کرد.

طبقه دوم

همانطور که در اطراف آمفی تئاتر قدم می زنید، عرصه را از بالا ببینید. طبقه دوم کولوسئوم برای ثروتمندترین و مهمترین اعضای جامعه روم باستان در نظر گرفته شده بود. می‌توانید کولوسئوم را از منظر تماشاگران در بالای میدان تماشا کنید. شگفت زده شدن از بزرگی ساختار، سنگ کاری های پرآذین و حس عظمت کلی، همه بخشی از تجربه است. در طبقه دوم، نمایشگاه های کوچک و نقاط اطلاعاتی وجود دارد. می‌توانید با تحسین آثار باستانی کشف‌شده در حفاری‌های باستان‌شناسی، درباره تاریخ کولوسئوم اطلاعات بیشتری کسب کنید.

طبقه دوم کولوسئوم
طبقه دوم کولوسئوم

آرنا

ورود به این عرصه هم تجربه ای شگفت انگیز و هم هیجان انگیز است. ایستادن در جایی که خون زیادی ریخته شده و هزاران جان از دست رفته است، مایه فروتنی است. به راحتی می توان زمانی هزاران سال در گذشته را تصور کرد که در آن مردم برای جان خود در شن و ماسه می جنگیدند، زیر نظر 50000 تماشاگر دیوانه. از کف سالن می‌توانید نگاهی دقیق‌تر به Hypogeum داشته باشید و از چشم‌اندازی منحصربه‌فرد در پیچ و خم تونل‌های زیر لذت ببرید.

دروازه مرگ

اگر به طبقه ورزشگاه دسترسی داشته باشید، از دروازه مرگ عبور خواهید کرد. هدف نسبتاً وحشتناک این دروازه این بود که اجساد مرده گلادیاتورهای شکست خورده و زندانیان اعدام شده را به بیرون از میدان منتقل کند.

دروازه زندگی در ضلع شرقی مقابل قرار داشت. اینجا دروازه ای است که گلادیاتورها قبل از نبرد وارد میدان می شدند.

آرنا
آرنا

زیرزمینی (The Hypogeum)

اسرارآمیزترین و جذاب ترین قسمت کولوسئوم بدون شک Hypogeum است. سال‌ها، باستان‌شناسان از هزارتوی تونل‌ها به دلیل پیچیدگی بسیار دوری می‌کردند و تنها از سال 2021 به‌طور کامل به روی بازدیدکنندگان باز شده است.

“The Hypogeum” در واقع پشت صحنه بازی ها، جایی است که گلادیاتورها برای نبرد آماده می شدند و حیوانات وحشی نگهداری می شدند. هنگام سرگردانی در Hypogeum می توانید اسرار پنهان قبلی را ببینید. مانند درهای تله ای که برای بالا بردن شیرها و سایر شکارچیان از پایین به میدان استفاده می شود.

Arena، Gate of Death و Hypogeum فقط دسترسی ویژه دارند. آنها در قیمت اصلی بلیط گنجانده نشده اند.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایتالیا
شهر: رم
آدرس: Piazza del Colosseo, ۱, ۰۰۱۸۴ Roma RM, Italy
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی