کریستو ردنتور، نماد فرهنگی برزیل

شرح

مجسمه کریستو ردنتور (مسیح نجات دهنده) که در ارتفاع ۲۳۱۰ فوتی بالای شهر ریو دو ژانیرو قرار دارد، برای نزدیک به صد سال کارشناسان و مورخان را مجذوب خود کرده است. این مجسمه چهارمین مجسمه بزرگ عیسی مسیح در جهان است، بزرگترین مجسمه سبک آرت دکو در این سیاره، و در نهایت، در سال 2007 این مجسمه به همراه ماچو پیچو، دیوار بزرگ چین و کولوسئوم رومی به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان شناخته شد.

این مجسمه که بر فراز قله کوه کورکووادو در ریو قرار دارد، به ارتفاع 98 فوت (یا 30 متر) ارتفاع دارد (که آن را دو سوم ارتفاع مجسمه آزادی نیویورک می‌کند)، و دست‌های دراز شده آن به 92 فوت (پا) (28 متر) به صورت افقی می‌رسد. .

این مجسمه نه تنها شناخته شده ترین نقطه عطف ریو است، بلکه به نماد فرهنگی برزیل نیز تبدیل شده است. اما مهم‌تر از همه، این مجسمه به نماد جهانی مسیحیت تبدیل شده است که سالانه میلیون‌ها مسیحی و غیر مسیحی را به بالای کوه کورکووادو جذب می‌کند.

خاستگاه شگفت انگیز مشهورترین نقطه عطف ریو

ایده طراحی مجسمه عظیم عیسی مسیح در ریو برای اولین بار در دهه 1850 مطرح شد، زمانی که یک کشیش محلی ایده قرار دادن یک بنای تاریخی مسیحی را در بالای کوه کورکووادو مطرح کرد. ظاهراً او از پرنسس ایزابل (دختر امپراتور پدرو دوم و شاهزاده نایب السلطنه برزیل در آن زمان) درخواست کرده بود که این پروژه را تأمین مالی کند، اما این ایده پس از اعلام اعلامیه جمهوری در برزیل در سال 1889 لغو شد 

پس از جنگ جهانی اول بود که اسقف نشینی کلیسای کاتولیک رومی در ریو و گروهی از مردم محلی نسبت به “عدم ایمان مذهبی” در جامعه برزیل نگران شدند و امید بود که با قرار دادن مجسمه عظیم عیسی بر روی بالای کوهی در ریو، علیه آنچه که آنها به عنوان “بی خدایی فزاینده” در کشور می دیدند، شورش می کرد. درخواست شد که این مجسمه بر روی قله کوه کورکووادو قرار داده شود تا از همه جای ریو قابل مشاهده باشد و بنابراین راهی برای “بازپس گیری ریو” (که در آن زمان پایتخت برزیل بود) به مسیحیت باشد.

خاستگاه شگفت انگیز مشهورترین نقطه عطف ریو
خاستگاه شگفت انگیز مشهورترین نقطه عطف ریو

همه چیز مربوط به جزئیات کریستو ردنتور است

طراحی مجسمه به لطف نه یک، بلکه تعداد انگشت شماری از طراحان مختلف است که مجسمه را در مدت 9 سال ساخته اند. در زمان تکمیل، ساخت مجسمه 250000 دلار (یا معادل 3.4 میلیون دلار امروزه) هزینه داشت و بودجه آن به طور کامل توسط جامعه کاتولیک در برزیل تامین شد.

در ابتدا مهندس برزیلی هیتور داسیلوا کاستا مجسمه را به شکلی ترسیم کرد که عیسی صلیب در یک دست و کره در دست دیگر حمل می‌کند، و همچنین به این ایده رسید که مجسمه «رو به طلوع خورشید» از بالای کوه باشد. . سرانجام داسیلوا کاستا نظر خود را تغییر داد و تصمیم گرفت مجسمه را به شکل مجسمه ای عظیم به سبک آرت دکو طراحی کند که امروزه دیده می شود، با عیسی مسیح که دستان خود را به طور گسترده ای دراز می کند، گویی با آغوش باز از شهروندان ریو استقبال می کند.

از سوی دیگر، چهره توسط هنرمند رومی گئورگه لئونیدا طراحی شده است، در حالی که طراحی آرت دکو مجسمه به لطف کار پل لندوفسکی (مجسمه‌ساز فرانسوی-لهستانی) است که چندین سال صرف طراحی مجسمه به قطعات سفالی کرده است. که بعداً به برزیل فرستاده شد و با بتن بازسازی شد.

همه چیز مربوط به جزئیات کریستو ردنتور است
همه چیز مربوط به جزئیات کریستو ردنتور است

پس چگونه مجسمه کریستو ردنتور به آنجا رسید؟

یکی از بسیاری از چیزهایی که هر کسی را که برای اولین بار به مجسمه نگاه می کند گیج می کند این است که چگونه مجسمه از ابتدا به آنجا رسید؟

به دلیل اندازه عظیم مجسمه، مجسمه در واقع در بالای کوه کورکووادو قرار گرفت و تمام مواد لازم (و همچنین کارگران) با یک قطار چرخ دنده کوچک به بالای کوه منتقل شدند. (که در آن زمان عمدتاً برای بردن گردشگران به بالای کوه برای دیدن مناظر مورد استفاده قرار می گرفت).

کارگران در مرحله ساخت و ساز از تیرهای چوبی بلند استفاده می کردند تا به عنوان داربست عمل کنند، و در واقع باید آنها را مقیاس می کردند تا همه مواد را در جای مناسب قرار دهند – وظیفه ای که باید واقعاً به تمام معنا دلهره آور بود، اما نمادی بود از اعتقاد مذهبی شدید مردم محلی بیش از هر چیز دیگری.

کریستو ردنتور
به دلیل اندازه عظیم مجسمه، مجسمه در واقع در بالای کوه کورکووادو قرار گرفت و تمام مواد لازم (و همچنین کارگران) با یک قطار چرخ دنده کوچک به بالای کوه منتقل شدند

اگر می خواهید در مورد کریستو ردنتور و دیگر جاذبه های دیدنی برزیل بیشتر بدانید، از تورهای برزیل ما دیدن کنید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: برزیل
آدرس: Parque Nacional da Tijuca - Alto da Boa Vista, Rio de Janeiro - RJ, Brazil
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی