برزیل

شرح

کشور برزیل در  آمریکای جنوبی که نیمی از خشکی این قاره را اشغال می کند، پنجمین کشور بزرگ جهان است که از نظر وسعت فقط روسیه، کانادا، چین و ایالات متحده از آن فراتر رفته اند، اگرچه مساحت آن از 48 ایالت همجوار ایالات متحده بیشتر است. برزیل در امتداد 4600 مایل (7400 کیلومتر) خط ساحلی رو به اقیانوس اطلس است و بیش از 9750 مایل (15700 کیلومتر) مرز داخلی با هر کشور آمریکای جنوبی به جز شیلی و اکوادور – به ویژه اروگوئه در جنوب، مشترک است. آرژانتین، پاراگوئه و بولیوی در جنوب غربی؛ پرو در غرب؛ کلمبیا در شمال غربی؛ و ونزوئلا، گویان، سورینام، و گویان فرانسه در شمال.

برزیل تقریباً 2700 مایل (4350 کیلومتر) از شمال به جنوب و از شرق به غرب امتداد دارد و یک مثلث نامنظم گسترده را تشکیل می دهد که طیف گسترده ای از مناظر گرمسیری و نیمه گرمسیری از جمله تالاب ها، ساواناها، فلات ها و کوه های کم ارتفاع را در بر می گیرد. برزیل بیشتر حوضه رودخانه آمازون را در خود جای داده است که دارای بزرگترین سیستم رودخانه و گسترده ترین جنگل بارانی بکر جهان است. این کشور فاقد محیط های بیابانی، کوهستانی یا قطب شمال است.

برزیل پنجمین کشور پرجمعیت روی زمین است و یک سوم جمعیت آمریکای لاتین را به خود اختصاص داده است. اکثر ساکنان برزیل در امتداد ساحل شرقی متمرکز هستند، اگرچه پایتخت آن، برازیلیا، در داخل خشکی قرار دارد. ریودوژانیرو، از نظر بسیاری از مردم جهان، همچنان نماد برجسته برزیل است. شهرهای در حال رشد این کشور، مجتمع های عظیم برق آبی و صنعتی، معادن، و زمین های کشاورزی حاصلخیز، آن را به یکی از اقتصادهای بزرگ جهان تبدیل کرده است. با این حال، برزیل با نابرابری‌های اجتماعی شدید، تخریب محیط‌ زیست، بحران‌های مالی متناوب و یک سیستم سیاسی گاهی به بن‌بست دست و پنجه نرم می‌کند.

جغرافی برزیل

برزیل بزرگترین کشور آمریکای جنوبی و پنجمین کشور بزرگ جهان است. این یک مثلث عظیم در سمت شرقی قاره با خط ساحلی 4500 مایلی (7400 کیلومتری) در امتداد اقیانوس اطلس تشکیل می دهد. این کشور با همه کشورهای آمریکای جنوبی به جز شیلی و اکوادور مرز دارد.

چشم انداز برزیل بسیار متنوع است. این شهر به دلیل جنگل های انبوه از جمله آمازون، بزرگترین جنگل جهان، در شمال شهرت دارد. اما علفزارهای خشک (به نام پامپاس)، تپه‌های ناهموار، جنگل‌های کاج، تالاب‌های وسیع، فلات‌های وسیع و دشت‌های ساحلی طولانی نیز وجود دارد.

شمال برزیل تحت سلطه رودخانه آمازون و جنگل های اطراف آن است. آمازون یک رودخانه نیست بلکه شبکه ای از صدها آبراه است. طول کل آن 4250 مایل (6840 کیلومتر) است. هزاران گونه در رودخانه زندگی می کنند، از جمله پیرانای بدنام و بوتو یا دلفین رودخانه صورتی.

مردم و فرهنگ

اکثر برزیلی ها از سه گروه قومی هستند: آمریکایی ها، مهاجران اروپایی (عمدتا از پرتغال) و آفریقایی ها. از قرن نوزدهم، موج مهاجران از اروپا، خاورمیانه و حتی ژاپن به این ترکیب اضافه شد. این تنوع فرهنگ ها باعث ایجاد فرهنگ غنی مذهبی، موسیقی و آشپزی شده است.

برزیلی ها دیوانه فوتبال هستند و کشورشان تعدادی از بهترین بازیکنان را ارائه کرده است. مشهورترین آنها ادسون آرانتس دو ناسیمنتو است که بیشتر با نام پله شناخته می شود. برزیل پنج بار بیشتر از هر کشور دیگری فینال جام جهانی فوتبال را برده است.

طبیعت برزیل

این کشور دارای بیشترین تنوع حیوانات در بین کشورهای دیگر جهان است. این شهر محل زندگی 600 گونه پستاندار، 1500 گونه ماهی، 1600 گونه پرنده و 100000 نوع مختلف حشره است. جنگل های آن محل زندگی بیشتر حیوانات آن است، اما بسیاری از گونه های منحصر به فرد نیز در مناطق پامپاس و نیمه بیابانی زندگی می کنند.

در بخش مرکزی-غربی برزیل، منطقه ای مسطح و باتلاقی به نام پانتانال قرار دارد. این مجموعه از تالاب های پر آب و جزایر کوچک بزرگترین تالاب جهان است. در اینجا آناکونداهای غول پیکر، خوکچه های هندی بزرگ به نام کاپیبارا و تمساح های خشن آمریکای جنوبی به نام کایمان زندگی می کنند.

هزاران سال است که مردم از جنگل های برزیل بهره برداری می کنند. اما از زمانی که اروپایی ها در حدود پنج قرن پیش وارد شدند، تخریب جنگل ها بیداد می کند. بیشتر جنگل های بارانی اقیانوس اطلس برزیل در حال حاضر از بین رفته است و بخش های عظیمی از آمازون هر سال ناپدید می شوند. دولت پارک ها و پناهگاه های ملی بسیاری ایجاد کرده است، اما آنها تنها حدود 7 درصد از کشور را پوشش می دهند.

دولت و اقتصاد

برزیل یک جمهوری فدرال با رئیس جمهور، کنگره ملی و قوه قضاییه است. از سال 1888 تا همین اواخر، کشور با دموکراسی مبارزه کرد. اما در سال 1985، دولت نظامی به طور مسالمت آمیز برکنار شد و تا سال 1995، سیاست و اقتصاد برزیل نسبتاً باثبات شده بود.

برزیل دارای خاک ها و آب و هواهای مختلف است، بنابراین می تواند محصولات متنوعی تولید کند. صادرات کشاورزی آن شامل نیشکر، لاتکس، قهوه، دانه های کاکائو، پنبه، سویا، برنج و میوه های استوایی است. برزیل همچنین صنعتی ترین کشور آمریکای جنوبی است که مواد شیمیایی، فولاد، هواپیما و خودرو تولید می کند.

تاریخ

تا همین اواخر، دانشمندان فکر می کردند این کشور اولین بار حدود 10000 سال پیش توسط آسیایی ها سکنی گزیده شده است. اما شواهد جدید نشان می دهد که حداقل 32000 سال پیش افرادی در آنجا زندگی می کردند. برخی از کارشناسان فکر می کنند که آنها ممکن است از جزایری در اقیانوس آرام وارد شده باشند.

برزیل در طول اکتشافات بزرگ اروپا در اواخر قرن پانزدهم به رهبری پرتغال و اسپانیا به نقشه جهان اضافه شد. زمانی که اروپایی ها برای اولین بار به سواحل برزیل رسیدند، این کشور محل زندگی حدود 30 میلیون نفر بومی یا آمریکایی ها بود. امروزه تنها حدود 300000 نفر باقی مانده اند که عمدتاً در دورافتاده ترین نقاط برزیل زندگی می کنند.

پرتغال اولین مستعمره خود را در سال 1530 تأسیس کرد. استعمارگران مزارع نیشکر در امتداد ساحل ایجاد کردند و الماس و طلا را به اروپا بازگرداندند. به زودی مردمی از غرب آفریقا به برزیل آورده شدند تا به عنوان برده کار کنند. کشف ذخایر بزرگ طلای داخلی هزاران نفر را از سواحل و دورتر از اروپا به داخل کشور آورد.

در سال 1789، برزیلی ها سعی کردند حاکمان پرتغالی خود را بیرون کنند. شورش به زودی سرکوب شد، اما حرکتی به سمت استقلال آغاز کرد. تا سال 1822، برزیل یک کشور مستقل بود. پادشاهان خون پرتغال تا سال 1888 حکومت کردند، زمانی که رهبران نظامی و زمین داران پادشاه را اخراج کردند و برزیل به یک جمهوری فدرال تبدیل شد.

قاره: آمریکا
زبان رسمی: زبان پرتغالی برزیل
جمعیت: ۲۱۲٬۷۳۲٬۰۰۰
واحد پول: رئال
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی