Delgosha Gardenباغ دلگشا شیراز

شرح

شیراز، ‌شهر شعرا و شعر، محل  قرارگیری آرامگاه اسطوره هایی چون کورش و حافظ و سعدی است. همچنین شامل باغ ‌های باشکوه زیبا ، مساجد نفیس و آثار باستانی فراوان است. باغ دلگشا در نزدیکی آرامگاه سعدی قرار دارد و یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری شیراز محسوب می شود.

شهر زیبا و دلفریب شیراز در حدود ۹۱۹کیلومتری تهران و مرکز استان فارس است. این شهرستان دارای آب و هوای معتدل با فصول منظم است. از ابتدای تاریخ، شیراز از اهمیت زیادی در تاریخ برخوردار بوده است. نام آن را می توان در کتیبه های ایلامی تخت جمشید یافت. آرامگاه دو تن از شاعران سرشناس ایران حافظ و سعدی در شهر شیراز قرار دارد. قدمت طولانی این شهر آثار تاریخی و فرهنگی بسیاری را به همراه مناظر طبیعی برای بازدید گردشگران به جای گذاشته است. شهر شیراز، پایتخت پیشین ایران در زمان سلسله زندیه و همچنین زادگاه شاعران بزرگ ایرانی است. همچنین گفته می شود که منشاء یکی از بهترین شراب های جهان به نام سیره بوده است. شهر شیراز حدود یک میلیون و سیصد نفر جمعیت دارد.

باغ دلگشا و عمارت آن
باغ دلگشا و عمارت آن

شهر باستانی شیراز شهر عشق و ادب است و خاستگاه نخستین نمونه‌های باغ‌های ایرانی نمونه بارز مهمان ‌نوازی و خون ‌گرمی  ایرانیان است و جاذبه‌های تاریخی و باستانی فراوان و شهرهای  مهم در امپراتوری های ایران را در خود جای داده است.

اگر در فصل بهار که عطر گل‌ها به‌ویژه شکوفه‌های نارنج فضا را پر کرده، به این شهر زیبا سفر کنید، می‌توانید  زیبایی های بی حد و مرز شیراز را کاملاً احساس کنید. شما  باید از باغ‌های شگفت‌ انگیز و جذاب  شیراز دیدن کنید که فوق‌العاده زیبا و چشم‌نواز هستند. پس از بازدید از اماکن مذهبی قدیمی این شهر که به زیبایی رنگ آمیزی شده اند، تجربه شگفت انگیزی خواهید داشت .

 این بنا ها گردشگران را را مسحور بازی رنگ هایی می کند که عمدتاً آرامش بخش و مقدس هستند. در نهایت، معماری شگفت‌انگیز این جاذبه‌ها، چیزی است که واقعاً هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. مخصوصاً کسانی که به طور حرفه ‌ای به مطالعه معماری و سبک‌های معماری می‌پردازند، چه از نظر معماری باستانی و تاریخی و چه از نظر سبک‌های معماری مدرن.

باغ دلگشا در شیراز
باغ دلگشا در شیراز

باغ دلگشا شیراز که از نظر جغرافیایی در نزدیکی آرامگاه سعدی قرار دارد، یکی از زیباترین باغ های این شهر است که قدمت آن به سه دوره ساسانی،  صفویه و قاجاریه می رسد. باغ‌ های معروف ایرانی سه ویژگی مهم مشترک دارند،  آن ها معمولا در مجاورت جریان آب قرار گرفته ‌اند، سپس با دیوارهای بلند دیوار کشیده شده‌اند و در نهایت همگی دارای یک عمارت و حوض هستند. باغ دلگشا یک عمارت سه طبقه در وسط دارد که از هر دو طرف دارای دو ورودی است. این باغ  یک بالکن در مرکز عمارت با دو ستون با منظره ای فوق العاده از یک استخر بسیار دوست داشتنی دارد. بالکن با نستعلیق تزئین شده و نظر بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند. علاوه بر این، باغ دگشا شیراز به درختان بلند  نارنجش نیز معروف است.

این باغ یک اثر تاریخی و مربوط به دوران پیش از اسلام و امپراتوری ساسانی است. باغ دلگشا به قدری جذاب و دوست داشتنی بود که  پادشاه تیمور با دیدن این باغ دستور داد باغ دیگری در سمرقند احداث کنند و مجددا نام آن را دلگشا قرار دهند. در واقع باغ دلگشا به سه دوره ساسانی، صفویه و قاجاریه اشاره دارد که در یکی از بهترین نقاط شهر شیراز واقع شده است. این باغ حدود ۱۵ سال پیش به ثبت ملی رسیده است. بسیاری از جهانگردان اروپایی زمان های گذشته  در نوشته ها ،‌ سفرنامه ها و نقاشی های به جا مانده درباره باغ دلگشا توضیح داده اند و بر همین اساس این باغ در  تمام دنیا شهرت داشته است.

عمارت باغ دلگشا
عمارت باغ دلگشا

این باغ در زمینی به مساحت 7.5 هکتار احداث شده است. برخی از بناهای این باغ در دوره قاجار ساخته شده است. لازم به ذکر است این باغ در زمان حکومت نادرشاه و زندیه صدمات فراوانی دید و در دوره کریمخان مجدداً مرمت شد. عمارت های  بسیاری مربوط به دوره قاجاریه در اطراف باغ قابل مشاهده است. بیشتر درختان باغ ،‌ مرکباتی مانند پرتقال و نارنج هستند. عمارت این باغ براساس معماری کاخ های ساسانی ، شامل یک تالار و چهار بخش ویژه مخصوص برای  پادشاهان ساخته شده است.آینه کاری های متنوع، نقاشی های رنگ روغن، سقف های چوبی و گچبری های تزئین شده با گل و … بسیار زیبا هستند و شما را به خود جذب می کنند. همچنین ایوانی زیبا  در طبقه دوم با منظره استخر، روزهای باشکوه آن دوران را به نمایش می گذارد.

جوی آب آرامگاه سعدی از باغ دلگشا می گذرد. رو به روی عمارت حوض زیبایی وجود دارد  و در اطراف ایوان روی گچ اشعاری با خط دیده می شود.  همچنین درختان نارنج در فصل بهار، بو و منظره ی خوشایندی ایجاد می کنند.  تجمع شکوفه های سفید و زیبا بوی مطبوعی را در فضای باغ پراکنده می کنند.این باغ متعلق به باغ دلگشا دقیقاً در ضلع شمال شرقی شهر شیراز و در میان رشته کوه واقع شده است،‌به همین دلیل هوای دل پذیر و ملایمی دارد. بهترین زمان برای بازدید از این باغ ،‌ ماه اردیبهشت و فصل بهار است.

جوی آب آرامگاه سعدی از باغ دلگشا می گذرد
جوی آب آرامگاه سعدی از باغ دلگشا می گذرد

این باغ نزدیک به آرامگاه سعدی است ، به همین دلیل گردشگران می توانند به راحتی به آرامگاه سعدی رفته و از آرامگاه دیدن کنند. این باغ در واقع ترکیبی از باغ ارم و باغ جهان نمای شیراز است،‌ همچنین در کنار گلزار کوچکی به نام باغ طاووس با درختان فراوانی چون سرو، کاج، نخل و نارنج در ضلع شمالی باغ بدون عمارت قرار دارد. امروزه عمارت باغ دلگشا به موزه ای شامل اشیاء تاریخی و رادیوهای قدیمی  تبدیل شده است.

قرآن نفیسی بر روی پوست آهو به جا مانده از دوره سلجوقی نوشته شده است که همواره برای مسافران بسیار جالب است. همچنین انواع سکه های قدیمی، نقشه های قدیمی، ۵۰ رادیو قدیمی مانند رادیو نفت و … در این موزه جذاب به نمایش گذاشته شده است. باغ دلگشا و عمارت آن ، یکی از جذاب ترین باغ های شیراز است،‌ بازدید از آن را در تور شیراز از دست ندهید و لذت ببرید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ایران
شهر: شیراز
آدرس: استان فارس، شیراز، نارنجستان، JH۹F+PWR
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی